, wtorek 30 kwietnia 2024
Dzieci z O!Świetlicy odkryły w Olzie skarby. Teraz każdy może je kupić
Najbardziej cenne znaleziska trafiły do specjalnych kartonowych gablot. Każda jest podpisana numerem i opisana. Nie ma dwóch takich samych. I na tym polega ich wartość. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Dzieci z O!Świetlicy odkryły w Olzie skarby. Teraz każdy może je kupić

JAKUB MARCJASZ
Podczas zeszłorocznych wakacji, kiedy poziom Olzy w Cieszynie spadł do rekordowo niskiego poziomu, dzieci z działającej w budynku dawnej strażnicy granicznej O!Świetlicy odkryły w rzece wiele porcelanowych i szklanych fragmentów różnych przedmiotów. Wśród nich są prawdziwe rarytasy. Teraz każdy może je nabyć. Dochód zostanie przeznaczony na cel charytatywny.

Pomysłodawcą akcji jest Bogdan Kosak, ceramik, który zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną, a od 2011 roku prowadzi w Cieszynie własną Modelarnię Ceramiczną. Tworzył projekty dla Porcelany Śląskiej, BGH Network, czy Kera Ceramika. Kilka lat temu został wyróżniony "Śląską Rzeczą" w kategorii produkt.

Do odkrywania tego co kryje dno Olzy zainspirował go kilkuletni syn. Sam podczas zabawy w rzece znalazły mały przedmiot, który był prezentem dla niego. - Nie spodziewałem się, że w tej rzece jest tyle skarbów - mówi Kosak. I tak powstał pomysł, aby tajemnice dna Olzy zaczęły odkrywać również dzieci z działającej w budynku dawnej strażnicy granicznej O!Świetlicy. - To pretekst nie tylko do tego, aby włączyć dzieci w aktywną formę spędzania wolnego czasu, ale też lekcja historii, ekologii oraz świadomości tego, w jakim miejscu się znajdujemy, bo te przedmioty tutaj były, funkcjonowały w tym mieście. Dzieci to chłoną, bo to nie jest nudne - opowiada ceramik.

Podczas zeszłorocznych wakacji, kiedy poziom Olzy w Cieszynie spadł do rekordowo niskiego poziomu, dzieci szukały i znalazły najprzeróżniejsze szklane i ceramiczne fragmenty różnych przedmiotów (wśród nich jest m.in. taki rarytas jak ręcznie malowany kobaltem fragment porcelany Villeroy&Boch z lat 20-tych XX w.). O każdym z nich można opowiedzieć osobną historię. - To co zrobiła wody nigdy nie osiągniemy w sposób mechaniczny. Po tych fragmentach widać, że musiały przeleżeć w rzece przynajmniej 30-40 lat, aby wyglądały tak szlachetnie. To jest jak z kamieniem szlachetnym. Nieoszlifowany nie wygląda tak atrakcyjnie. Oszlifowany dostaje blasku, za który go cenimy. W tym przypadku rzemieślnikiem, który szlifuje jest rzeka i to ona daje im ostateczny kształt - zauważa Kosak.

Najbardziej cenne znaleziska trafiły do specjalnych kartonowych gablot. Każda jest podpisana numerem i opisana. Na razie jest ich zaledwie sto, nie ma dwóch takich samych. I na tym polega ich wartość. Tak powstała "Pamiątka z Cieszyna". Jedną z nich otrzymał sam prezydent Bronisław Komorowski, który ostatnio był w O!Świetlicy. Może ją nabyć jednak każdy. - To przedmiot, dzięki któremu można z kimś nieznajomym nawiązać kontakt i przełamać lody, bo można opowiadać nie tylko o idei, dlaczego on powstał, ale też można opowiadać o miejscu skąd pochodzi - zauważa Kosak.

Dochód ze sprzedaży "Pamiątek z Cieszyna" zostanie przeznaczony na zorganizowanie letnich wycieczek dla dzieci z O!Świetlicy (są wśród nich głównie te z rodzin ze śródmieścia Cieszyna), bo jak podkreśla Kossak najważniejsza w tym pomyśle jest idea, czyli zaangażowanie dzieci. - Dzieci biorą udział w działaniu, które przynosi nie tylko wymierne korzyści, ale i kulturowe, bo powoduje, że mają o czym rozmawiać z rówieśnikami, nawet mają czym się pochwalić. Dzięki takim działaniom pokazujemy młodym ludziom, że świat do nich należy, a teraz od nas wszystkich zależy jak one ten świat będą pojmować - mówi ceramik.

"Pamiątkę z Cieszyna" w kwocie od 25 do 45 zł można nabyć w Księgarni/Czytelni "Na Granicy" przy Moście Wolności w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama