, czwartek 2 maja 2024
Dobre buty na dobry początek
a fot: PSOUU Cieszyn



Dodaj do Facebook

Dobre buty na dobry początek

PSOUU CIESZYN
Dobre buty na dobry początek

Zachęcamy do wysyłania zdjęć swoich pociech "w ruchu". Każdy uczestnik może wysłać tylko jedną fotografię. Nagrodami w konkursie są trzy książki o "Ekozofii Niepełnosprawnych". fot. PSOUU Cieszyn

Rozpoczynamy cykl artykułów, których celem jest upowszechnianie problematyki związanej z opieką i profilaktyką zdrowotną dzieci oraz wspieranie aktywnego i zaangażowanego rodzicielstwa. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem dzielić się będą pracownicy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie prowadzącego Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie. W pierwszym artykule poruszony zostanie problem zakupu obuwia dla najmłodszych. Jakie typy butów są odpowiednie? Jak dobrze wybrać, żeby małym stópkom nie zaszkodzić?

Kiedy mały człowiek zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki, przychodzi czas na zakup pierwszej pary bucików. I wydawałoby się, że nie jest to zbyt skomplikowana czynność do momentu, kiedy rodzice stają przed wyborem tego najbardziej odpowiedniego obuwia dla swojej pociechy, spośród dziesiątków różnych butów oferowanych na rynku. Niestety nie wszystkie buty, jakie można znaleźć na sklepowych półkach, są dobre dla małych stópek, które będą je nosiły.

Stópki dziecka, które dopiero uczy się chodzić, nie posiadają jeszcze takiej budowy, która pozwala na amortyzowanie sił przenoszonych na ciało podczas chodu. Często przypominają one pulchne bułeczki, ze względu na grubą tkankę tłuszczową i słabo rozwinięte mięśnie. Dopiero prawidłowa ich praca podczas wstawania, chodzenia, biegania, wspinania się na palce, pozwoli na stopniowe wzmacnianie mięśni i napinanie się torebek stawowych oraz więzadeł. Jest to podstawą wykształcenia się odpowiedniego wysklepienia stóp, które nadaje im prawidłowy kształt i co najważniejsze - funkcję amortyzującą.

Aby tak się stało, stopy dziecka muszą mieć zapewnioną odpowiednią swobodę i stabilizację. Dlatego też bardzo ważne jest zarówno prawidłowe obuwie, jak i umożliwienie dziecku chodzenia boso po różnorodnym podłożu. Właśnie wtedy rozwój stóp stymulowany jest w największym stopniu i bez ograniczeń. Zamiast kapci warto założyć dziecku skarpety z antypoślizgowymi podeszwami a kiedy tylko temperatura na to pozwala, umożliwić mu chodzenie gołymi nóżkami.

W doborze odpowiedniego obuwia, które pozwoli stópkom prawidłowo się rozwijać, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • Aby pięta i staw skokowy były ustabilizowane i zabezpieczone przed licznymi i niekontrolowanymi ruchami, zapiętek powinien być odpowiednio usztywniony i obejmować kostki. Górna część cholewki wykończona miękkim materiałem lub pianką, zapobiegnie otarciom nóżki w tym miejscu.
  • Czubek obuwia nie może być zbyt wąski i niski, ponieważ uniemożliwi to swobodne ruchy paluszków w bucie.
  • Podeszwa powinna być elastyczna, co pozwoli na naturalną pracę stóp podczas chodzenia. Dlatego też należy zwrócić uwagę na to, aby zginała się ona w 1/3 długości bliższej palców, zapewniając w ten sposób prawidłowy ruch wybicia się.
  • Jeśli chodzi o kwestię zapinania, najlepiej na początek wybierać buciki na sznurowanie. Jest to najlepszy sposób dopasowania obuwia do nóżki dziecka i wyeliminowania zbędnych ruchów stóp wewnątrz butów.
  • Nie należy kupować butów zbytnio na wyrost. Za duże obuwie pozbawi małe stópki bezpośredniego kontaktu z podłożem i sprawi, ze dziecko nie będzie czuło się stabilnie i bezpiecznie.
  • Wnętrze butów, a zwłaszcza wkładka, powinno być skórzane. Zapobiegnie to zbytniemu poceniu się nóżek i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
  • Do prawidłowego rozwoju stóp nie są konieczne wkładki unoszące jej wewnętrzną powierzchnię. Takie bierne rozciągnięcie przyśrodkowego brzegu stopy bez jednoczesnego umożliwienia jej naturalnych ruchów, nie sprzyja kształtowaniu się prawidłowego wysklepienia.
  • Najlepsze sandałki to takie, które mają pełny zapiętek. Należy natomiast unikać różnego rodzaju klapek, japonek i piankowych butów. Takie obuwie nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi stóp, a nawet może ten rozwój zaburzyć. Dziecko chcąc utrzymać takie butki na stopach, kurczowo trzyma je palcami, co i tak często nie zapobiegnie wysuwaniu się piętki i wykrzywianiu stawu skokowego w różnych kierunkach.

    Częstym błędem jest kupowanie przez rodziców ortopedycznych wkładek profilowanych, które mają leczyć płaskostopie maluszka. Należy być świadomym tego, że stopy dziecka do 4. r. ż. są fizjologicznie płasko-koślawe i jest to stan, którego nie należy leczyć a jedynie umożliwić stopom prawidłowy i naturalny rozwój.

    Jeśli stópki dziecka wydają się być zbyt płaskie i koślawe, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Jeżeli okaże się, że faktycznie dziecko ma tendencję do wady stóp lub wada taka już istnieje, jego stópki wymagają szczególnego traktowania. W takiej sytuacji eliminuje się pozycje, które mogą pogłębiać nieprawidłowe ustawienie stóp, stosuje się odpowiednie ćwiczenia i mobilizacje. Terapię można wspomagać specjalnymi plastrami, korygującymi wadę. W niektórych przypadkach konieczne jest również zastosowanie obuwia korekcyjnego. Należy jednak pamiętać o tym, iż noszenie przez dziecko wkładek ortopedycznych zawsze musi iść w parze z ćwiczeniami ruchowymi.

    "Bliżej siebie" nr 36/2013, - Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie prowadzącego Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie.

    Konkurs dla Czytelników portalu gazetacodzienna.pl

    Mali sportowcy w dobrych butach!

    Zachęcamy do wysyłania zdjęć swoich pociech "w ruchu". Każdy uczestnik może wysłać tylko jedną fotografię. Nagrodami w konkursie są trzy książki o "Ekozofii Niepełnosprawnych". Na zgłoszenia czekamy pod adresem mailowym rguzowski@psouu.cieszynski.info. Udział w konkursie jest jednocześnie wyrażeniem zgody na publikowanie przesłanych zdjęć na facebook'owej stronie PSOUU Cieszyński. Na zdjęcia czekamy do 14.10.2013 roku.

  • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

    Dodaj komentarz

    Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Więcej informacji na temat formatowania

    Image CAPTCHA
    Wpisz znaki widoczne na obrazku.
    reklama
    reklama