, środa 27 stycznia 2021
Cieszyn: Stacja pomiaru jakości powietrza znów działa
Po rocznej przerwie w Cieszynie udało się ponownie uruchomić stację pomiaru jakości powietrza.  fot: WIOŚDodaj do Facebook

Cieszyn: Stacja pomiaru jakości powietrza znów działa

UM
Po rocznej przerwie w Cieszynie udało się ponownie uruchomić stację pomiaru jakości powietrza.

Zmianie uległa lokalizacja urządzeń pomiarowych. Obecnie stacja znajduje się na ul. Chopina 37, przy Szkole Podstawowej nr 2 na osiedlu Liburnia w Cieszynie.

- Po wielu próbach udało się znaleźć nową lokalizacje dla stacji pomiarowej. Należy pamiętać, że miejsce jest ściśle określone przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska. Zyskaliśmy dzięki temu możliwość sprawdzania pomiarów stężenia pyłu zawieszonego PM10- podkreślił wiceburmistrz Krzysztof kasztura

Jakość powietrza monitorowana jest z czujników zlokalizowanych na:

ul. Zofii Kossak (czujnik EuroNet) Cieszyn,
ul. Mickiewicza 13 Cieszyn
Cesky Tesin, Hrabina

Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Nawet krótkotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczeń niesie ze sobą negatywne skutki. Właśnie dlatego tak istotna jest odpowiednia ochrona. Podstawa to sprawdzanie stanu powietrza w danym mieście. Takie pomiary dokonywane są niemal w całej Polsce.

Stacje pomiaru powietrza

Znajdują się one w całym kraju. Stacje pomiaru powietrza wyposażone są w specjalne analizatory, których zadaniem jest sprawdzanie aktualnego stanu powietrza. Pomiar trwa przez całą dobę, dzięki czemu wszelkie zanieczyszczenia powietrza są od razu wychwytywane. Analizatory występują zazwyczaj w dwóch typach, pierwszy z nich wykrywa pył zawieszony PM10, zaś drugi dokonuje pomiaru pyłu zawieszonego PM2,5.

Pomiar jakości powietrza przeprowadza się głównie na obszarach, które są gęsto zaludnione. Im większe stężenie zanieczyszczeń, tym większa liczba stacji pomiarowych. W Polsce najwięcej z nich znajduje się w województwie dolnośląskim, śląskim, małopolski, mazowieckim oraz łódzkim. Łącznie na terenie całego kraju jest ich 305. Ponad połowa z nich prowadzi pomiary automatyczne. Stacje pomiarowe można znaleźć we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Ich wyposażenie często jest zależne od problemów dotyczących jakości powietrza. Mimo, że w Polsce nie brakuje urządzeń do pomiaru stanu powietrza, to Ministerstwo Środowiska zachęca wszystkie samorządy do zainstalowania na ich terenie własnych urządzeń, które nie będą zależne od PMŚ. Jest to element polityki, skupiający się na walce ze smogiem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama