, wtorek 25 luty 2020
Wypoczynek nad wodą. O czym warto pamiętać?
Warto zachować czujność i rozwagę, po to by czas spędzony nad kąpieliskiem kojarzył nam się dobrze, a nie tragicznie.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Wypoczynek nad wodą. O czym warto pamiętać?

DR
Piękna pogoda sprzyja wyjazdom, czy wycieczkom nad wodę. Zanim jednak wybierzemy się nad kąpielisko, warto się przygotować. Wypoczynek na basenie, nad morzem, jeziorem, czy nad rzeką wymaga od nas czujności i ostrożności. O czym trzeba pamiętać, by kąpiel była bezpieczna?

Najlepszy wybór to kąpielisko strzeżone. Tam nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Jednak nawet wtedy warto przestrzegać kilku zasad. Wchodząc do wody należy pamiętać o stopniowym schłodzeniu się. Kiedy nagle wskoczymy do wody w upalny dzień, może nas złapać skurcz, możemy doznać szoku termicznego, a w konsekwencji tego utonąć. Z kolei w chłodniejsze dni nie należy zbyt długo przebywać w wodzie, ponieważ grozi nam wychłodzenie. Dbajmy szczególnie o bezpieczeństwo dzieci, mając nieustannie je na oku.

Jeżeli już decydujemy się na spędzenie czasu nad kąpieliskiem niestrzeżonym, pamiętajmy po pierwsze o wyborze miejsca sprawdzonego przez nas lub przez naszych znajomych. Nigdy nie pływajmy w rzece, w jeziorze lub w morzu sami, starajmy się by zawsze ktoś nam towarzyszył. Dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić. Wypływając daleko nie masz pewności, jaka jest tam głębokość. Dlatego też, skoki do wody wykonuj jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, sprawdzonych i strzeżonych przez ratowników. Osoby, które nie potrafią pływać nie powinny oddalać się z płytkich miejsc. Nie należy również ufać dmuchanym materacom. Nie są one bezpieczne, kiedy pływamy w rzece, jeziorze, czy w morzu. Nigdy nie pływajmy w nocy, ponieważ ewentualny wypadek uniemożliwia przeprowadzenie akcji ratunkowej. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Nie wchodź do wody także bezpośrednio po posiłku, odczekaj co najmniej godzinę.

Przestrzegając tych kilku zasad, wypoczynek nad wodą staje się bezpieczniejszy. Warto zachować czujność i rozwagę, po to by czas spędzony nad kąpieliskiem kojarzył nam się dobrze, a nie tragicznie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama