, niedziela 28 kwietnia 2024
Śląskie Kuratorium Oświaty przyjrzało się zajęciom z w-f
Z ankiety jednoznacznie wynika, że im starsi uczniowie, tym częściej przedstawiają zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Śląskie Kuratorium Oświaty przyjrzało się zajęciom z w-f

JM
Kuratorium Oświaty w Katowicach przeprowadziło wśród dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ankietę dotyczącą realizacji zajęć wychowania fizycznego. Celem ankiety było pozyskanie informacji m.in. na temat bazy sportowej, prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w innych formach, a także skali zjawiska zwolnień z zajęć wychowania fizycznego i liczbie niezrealizowanych zajęć w-f.

Ankietę wypełniło 2416 dyrektorów szkół, w których uczy się w sumie 486 630 uczniów (236 598 dziewcząt i 250 032 chłopców).

- Minimalny wymiar zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III wynosi w trzyletnim cyklu kształcenia 290 godz., czyli 3 godz. w tygodniu. Od klasy IV szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum uczniowie mają 4 godziny zajęć wychowania fizycznego w tygodniu, a w szkołach ponadgimnazjalnych - 3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej są prowadzone w grupach liczących nie więcej niż 26 osób. Dyrektorzy mogą również organizować zajęcia w innych niż tzw. klasowe- lekcyjne - formach, np. w formie zajęć do wyboru przez uczniów: sportowych, sprawnościowo-zdrowotnych, tanecznych lub aktywnej turystyki - przypomina Anna Wietrzyk, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Baza sportowa

Szkoły, które wzięły udział w ankiecie, wśród swojej bazy sportowej wymieniają: sala gimnastyczna - 2192, boisko - 1971, siłownia - 790,
basen - 264. Inne: sale do gimnastyki korekcyjnej, korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, strzelnica, aula przystosowana do zajęć w-f, sale do tenisa stołowego. Uczniowie korzystają również z gminnych obiektów sportowych.

Zwolnienia z w-f

Według stanu na dzień 31 stycznia 2013 r. w szkołach województwa śląskiego z zajęć w-f zwolnionych było 17950 uczniów, co stanowi 3,7 proc. ogółu. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii wydanej przez lekarza na czas określony.

Z ankiety jednoznacznie wynika, że im starsi uczniowie, tym częściej przedstawiają zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. W szkołach podstawowych zwolnionych z zajęć było 1091 dziewcząt (0,98 proc.) i 1133 chłopców, (0,97 proc.), w gimnazjach - 2656 dziewcząt (4,56 proc.) i 1720 chłopców (2,7 proc.), w liceach ogólnokształcących 3907 dziewcząt (11,3 proc.) i 1078 chłopców, (5,2 proc.), w technikach - 3086 dziewcząt (12 proc.) i 1997 chłopców, (5,5 proc.), w zasadniczych szkołach zawodowych z zajęć wychowania fizycznego było zwolnionych 825 dziewcząt (13,2 proc.) i 557 chłopców (4,7 proc.).

Inne formy wychowania fizycznego

Śląskie Kuratorium Oświaty zapytało również dyrektorów o to, jak często zajęcia wychowania fizycznego organizowane są w innych niż klasowo-lekcyjne formach, a której dają uczniom możliwość wyboru takiej formy, która najbardziej odpowiada ich zainteresowaniom i potrzebom. Propozycję takich zajęć przygotowuje dyrektor szkoły uwzględniając m.in.: potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia w danym sporcie, tradycje sportowe środowiska lub szkoły.

Z możliwości zorganizowania części zajęć w-f w innej formie skorzystało blisko 62. proc. dyrektorów szkół podstawowych, 72 proc. - gimnazjów, 73 proc. - liceów ogólnokształcących, 67 proc. - techników i 65 proc. - zasadniczych szkół zawodowych.

Przyczyny nieorganizowania w-f w innych formach. Wśród najczęściej wymieniano brak bazy, brak możliwości organizacyjnych, brak zainteresowania ze strony uczniów, brak możliwości kadrowych, duża liczba uczniów dojeżdżających, brak albo niewystarczająca baza sportowa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama