, wtorek 26 maja 2020
Rowerowy "Ondraszek" w muzeum
wernisaż "Ondraszka" w piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Rowerowy "Ondraszek" w muzeum

F.J DRAL
Rowerowy "Ondraszek" w muzeum

50 lat jak z inicjatywy Władysława Sosny powstał w Cieszynie Turystyczny Klub Rowerow, fot. F.J. Dral


Rowerowy "Ondraszek" w muzeum

wernisaż wystawy potrwa do 2 grudnia 2016 roku, fot. F.J. Dral


Rowerowy "Ondraszek" w muzeum

gratulację dla Ondraszka przekazał dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Pan Marian Dębiniok, a przyjął prezes Ondraszka - Zbigniew Pawliki "Skryba", fot. F.J. Dral


Rowerowy "Ondraszek" w muzeum

4 listopada w Muzeum Śląska Cieszyńskiego została udostępniona zwiedzającym wystawa jubileuszowa ”50 lat turystyki kolarskiej z “Ondraszkiem”, której organizatorem jest Turystyczny Klub Kolarski – Cieszyn

6 listopada minie dokładnie 50 lat jak z inicjatywy Władysława Sosny powstał w Cieszynie Turystyczny Klub Rowerowy, który w pierwszym okresie miał przede wszystkim cel poznawczy naszego kraju. Świadczą o tym eksponowane na wystawie mapy pochodzące z pierwszych okresów działalności tego klubu, których autorem był sam założyciel klubu Władysław Sosna. W późniejszym okresie, jak zaznaczył v-ce prez. Andrzej Nowak pseudonim “Skryba” ta mapa podroży rowerowych rozlała się już prawie na całą Europę z czego cały klub jest niezmiernie dumny.

Przybyli na wystawę mieszkańcy mogli zapoznać się z bardzo ciekawą ekspozycją starych zabytkowych rowerów z zeszłego stulecia, na których jeszcze niektórzy z obecnych na wystawie członków klubu przemierzali Polskę. Najstarszy z nich to rower z zakładów “Łucznik” mający dzisiaj 80 lat, który jest własnością pana Władysława Sosny oraz rower v-ce prezesa z ramą firmy “Bałtyk" z roku 1952. Jako pierwszą ciekawostkę o tym rowerze, którą przytoczył Andrzej Nowak to wiek roweru pokrywający się z jego datą urodzenia, a druga to przygoda z kierownicą, która pękła w czasie jazdy, jak to powiedział po naszymu –na poły. W następnych okresach do klubu wstępowali licznie młodzi zapaleńcy jazdy na rowerach, którzy swoje zamiłowanie realizowali głównie w rywalizacji na różnego rodzaju rajdach. Patronem klubu stał się na wniosek Władysława Sosny “Ondraszek”, który symbolicznie miał i dalej ma chronić naszych rowerzystów na rajdowych trasach.

Klub właśnie pod jego patronatem stał się znany w całej Polsce i wszystkie zdobyczne eksponowane puchary i dyplomy może właśnie Ondraszkowi dedykować. Na zakończenie tej krótkiej prezentacji Andrzej Nowak nie omieszkał także pochwalić się tym, że przez 50 lat klub nie zanotował żadnego poważnego zdarzenia, ani wypadku.

Redakcja Gazety Codziennej życzy naszemu cieszyńskiemu “Ondraszkowi” dalszych sukcesów w rajdach rowerowych i oczywiście następnych 50 lat bez defektów i kół pełnych powietrza.

Wystawę będzie można oglądać do 2 grudnia, a działanie klubu na stronach www.ondraszek.prv.pl lub w nowej wersji www.nowy.ondrcies.webd.pl

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ja akurat mam indianę, ale wystarczy najzwyklejszy... bardziej liczą się chęci

czy aby się zapisać trzeba mieć dobry rower?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama