, wtorek 30 kwietnia 2024
III Genryoku Cup - Puchar Źródeł Wisły
Zawodnicy wyposażeni w specjalną zbroję oraz miecz bambusowy wzorowany na katanie, toczą pojedynki, w których punktowane są cięcia oraz pchnięcia zadane w określone miejsca na pancerzu - głowę, przedramię, korpus oraz gardło. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

III Genryoku Cup - Puchar Źródeł Wisły

AK
III Genryoku Cup - Puchar Źródeł Wisły

Kendo jest niezwykle widowiskową sztuką walki, wywodzącą się bezpośrednio z bojowej szermierki samurajskiej. fot. Maciej Kłek

W sali gimnastycznej im. Wiślańskich Olimpijczyków w Wiśle odbył się III Turniej Szermierki Japońskiej Kendo - Genryoku Cup - Puchar Źródeł Wisły. Wiślański turniej jest jedynym tego typu wydarzeniem w południowej Polsce.

II Genryoku Cup - Puchar Źródeł Wisły w Szermierce Japońskiej Kendo to wiele godzin ciekawego, sportowego widowiska.

Turniej główny (kategoria: stopnie uczniowskie kyu) wygrał Łukasz Burzyński z Wrocławskiego Stowarzyszenia Kendo, który w finale pokonał Wojciecha Ritszela z Katowickiej Sekcji Kendo. Trzecie miejsce zajęli Kajetan Kociszewski i Jacek Łapiński z Sopockiego Klubu Kendo. Prestiżową nagrodę za ducha walki odebrała Aleksandra Polok z Katowickiej Sekcji Kendo. Wiele emocji i śmiechu towarzyszyło Genryoku Kukła Challenge (kategoria open kobiet i mężczyzn). W tej konkurencji kendocy musieli się wykazać szybkością, precyzją i żelaznymi płucami. Najlepsi okazali się Aleksandra Woźniczka (Katowicka Sekcja Kendo) oraz Mateusz Wierzbowski (Warszawskie Stowarzyszenie Kendo).

12 maja rozegrano kolejny turniej w ramach Zachodniej Ligi Kendo (kategoria open), będącej częścią nieoficjalnego Pucharu Polski. W tych zawodach triumfował Krzysztof Bosak z Warszawskiego Stowarzyszenia Kendo, 2 miejsce wywalczył Mateusz Wierzbowski z tego samego Stowarzyszenia. Na najniższym stopniu podium stanął gospodarz zawodów: Krzysztof Kaczorowski z Wiślańskiej Sekcjai Kendo Genryoku oraz Jacek Lipiński z Tonbo Kendo Warszawa.

Kendo jest niezwykle widowiskową sztuką walki, wywodzącą się bezpośrednio z bojowej szermierki samurajskiej. Zawodnicy wyposażeni w specjalną zbroję oraz miecz bambusowy wzorowany na katanie, toczą pojedynki, w których punktowane są cięcia oraz pchnięcia zadane w określone miejsca na pancerzu - głowę, przedramię, korpus oraz gardło. Aby punkt - ippon, mógł być przyznany przez sędziów, kendoka oprócz zadania odpowiedniego ciosu musi zaprezentować odpowiednią postawę - zanshin, oraz okrzyk - kiai wyrażający silnego ducha. Wszystkie te zasady swymi korzeniami sięgają do japońskiego kodeksu wojownika - Bushido.

Wiślański turniej jest jedynym tego typu wydarzeniem w południowej Polsce, gdzie zjeżdżają się zawodnicy z czołowych klubów z całego kraju. Całe wydarzenie było objęte patronatem burmistrza Wisły Jana Poloczka, którego reprezentowała wiceburmistrz Lidia Forias. Nad merytoryczno-sportowym przebiegiem zawodów czuwali przedstawiciele Polskiego Związku Kendo z prezesem Włodzimierzem Małęckim na czele. Podczas zawodów można było podziwiać wystawę drzewek bonsai, skosztować tradycyjnego sushi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama