, sobota 19 września 2020
Biegowa „panorama” Gminy Brenna
Nie da się też ukryć, że Gmina Brenna z racji organizowanych imprez biegowych stała się ważnym punktem w kalendarzu wielu biegaczy. fot: Gmina BrennaDodaj do Facebook

Biegowa „panorama” Gminy Brenna

mat.pras.
Jeszcze do niedawna nie tylko na terenie Gminy Brenna, ale w wielu innych miejscach, niełatwo było spotkać biegające osoby. Zdrowy styl życia i aktywny wypoczynek należały do rzadkości, czego efektem była niestety bierność społeczeństwa. Na przestrzeni kilku lat ta tendencja uległa zmianie i dzisiaj widok biegających osób w różnym przedziale wiekowym nikogo już nie dziwi. Wzrastająca świadomość istoty zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku sprawiła, że bieganie stało się nie tylko sposobem spędzania czasu wolnego, ale także stylem życia.

Do niedawna Gmina Brenna była miejscem, które kojarzyło się głównie z imprezami kulturalnymi, występami muzycznych gwiazd czy spędzaniem czasu nad rzeką Brennicą, ewentualnie spacerem po tutejszych wałach. Rosnąca popularność biegania sprawiła, że dla wielu osób Gmina Brenna stała się także miejscem rozwoju sportowego i niezapomnianych biegowych wrażeń. W miarę rozkwitu biegania zaczęto dostrzegać nieocenione walory naturalnego ukształtowania terenu, bujnej flory oraz niespotykanych nigdzie indziej widoków. Nie da się też ukryć, że Gmina Brenna z racji organizowanych imprez biegowych stała się ważnym punktem w kalendarzu wielu biegaczy, których liczba, co bardzo istotne, stale rośnie. Biegacze zjawiają się w Brennej nie tylko przy okazji konkretnych zawodów, ale praktycznie cały rok, by wykorzystać sprzyjające, naturalne warunki do budowania formy oraz rozwijania swojej pasji.

Historia biegów w Brennej sięga lat dziewięćdziesiątych, jednak ówczesna, wspomniana wcześniej niska świadomość potrzeby aktywności sprawiła, że ograniczono do minimum organizację imprez o tym charakterze. Rozkwit imprez biegowych rozpoczął się tak naprawdę w 2013 roku, kiedy prócz kontynuacji ogólnopolskiej akcji Polska Biega, postanowiono wskrzesić Bieg o Breńskie Kierpce, który jak się po czasie okazało, przetarł szlaki innym imprezom, dając wyraźny sygnał, że organizacja imprez biegowych ma sens i ogromny potencjał rozwoju.

Sezon biegowy w Brennej od kilku lat rozpoczyna „komfortowe ultra”, czyli 12-godzinna Górska Pętla UBS 12:12. Istotą biegu jest pokonanie jak największej ilości okrążeń kilkunastokilometrowej pętli w czasie 12 godzin. Z racji tego, że bieg odbywa się początkiem marca, biegaczom niejednokrotnie towarzyszy kapryśna pogoda, z siarczystym mrozem na czele, zwłaszcza w okolicy góry Kotarz. Bieg cieszy się dużym zainteresowaniem z powodu innowacyjnej formuły. W tym roku odbyła się jego piąta edycja.

Początkiem kwietnia pasjonaci biegania mają możliwość skonfrontowania swojej formy z alpejskim Biegiem Górskim Pamięci Żołnierzy Niezłomnych Śladami Henryka Flamego. Na ponad 9-kilometrowej trasie rozpoczynającej się w okolicach Karczmy Pod Skalicą, dominują podbiegi, co jest charakterystyczne dla biegów alpejskich, jednak trudy trasy zdecydowanie rekompensują widoki, których apogeum następuje kilkaset metrów przed metą na Błatniej.

Dla tych, dla których samo bieganie nie wystarcza, a potrzebują sporej dawki adrenaliny, organizowane są coraz bardziej popularne biegi przeszkodowe. Naturalne, górskie ukształtowanie terenu sprawia, że samo poruszanie się w górę stoku narciarskiego na Starym Groniu stanowi wyzwanie, któremu intensywności dodają ustawione na trasie przeszkody. W 2017 roku w Brennej odbył się trening Runmageddon, natomiast na maj tego roku zaplanowano Barbarian Challenge, połączony z biegami przeszkodowymi dla dzieci, czyli tzw. Kidsami. Warto dodać, że Barbarian Race został uznany Najlepszym Biegiem OCR 2017 roku.

W drugiej połowie roku, dokładnie w sierpniu, w Brennej odbywa się bieg, który na przestrzeni kilku lat stał się wizytówką tej miejscowości, a także całej gminy, mianowicie „Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce”. Anglosaska rywalizacja na dystansie 15,3 km stała się nie tylko docelowym startem w sezonie biegowym wielu biegaczy, ale również bardzo istotną pozycją w kalendarzu biegów górskich organizowanych w Polsce. Wartym odnotowania jest fakt, że czwarta i piata edycja „Breńskich Kierpców” została uhonorowana Złotymi Kozicami za Najlepszy Bieg Górski w Stylu Anglosaskim w Polsce w latach 2016 i 2017. Dodatkowo wspomniana wcześniej piąta edycja otrzymała również Brązową Kozicę w kategorii Open, czyli została uznana trzecim w kolejności Najlepszym Biegiem Górskim w Polsce w roku 2017, w stawce wszystkich ponad 300 biegów górskich. Bieg jest dedykowany zarówno pasjonatom biegania, jak i zawodowcom. W rywalizacji biorą udział czołowi zawodnicy Ligi Biegów Górskich Dare2B oraz obecni i byli reprezentanci Polski w biegach górskich. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ma najwyższą kategorię z możliwych w Lidze Biegów Górskich Dare2B – M, która przyznawana jest biegom rangi Mistrzostw Polski oraz zdobywcom Złotych Kozic. Za kilka miesięcy odbędzie się szósta edycja wspomnianego „anglosasa”, którego trasa prowadzi przez malownicze tereny Beskidu Śląskiego, między innymi góry: Kotarz, Grabową czy Stary Groń, gwarantując uczestnikom niezwykłe wizualne doznania. W rywalizacji zaplanowano start około 500 biegaczy w biegu głównym oraz 160 dzieci w biegach towarzyszących.

Kolejnym wartym uwagi biegiem organizowanym na terenie Gminy Brenna jest „Bieg na Bucze”. Wrześniowa impreza to rywalizacja na dystansie prawie 6 km, odbywająca się w Górkach Wielkich. Trasa prowadzi przez górę Bucze i jest idealną propozycją dla wszystkich biegających, a także tych, którzy niedawno rozpoczęli lub dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Impreza jest bardzo kameralna, o czym świadczy chociażby fakt uznania jej drugą w kolejności spośród wszystkich biegów o podobnym charakterze w kategorii Kameralna Impreza Roku (Srebrna Kozica) w plebiscycie portalu biegigorskie.pl. Prócz biegu głównego, którego w bieżącym roku odbędzie się trzecia edycja, zaplanowano także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży.

Gmina Brenna poza organizowaniem imprez biegowych, jest również ważnym punktem na trasie innych biegów organizowanych poza jej terytorium. Przez Brenną biegnie chociażby trasa kilku dystansów znanego w Polsce cyklu Beskidy Ultra Trail, który odbywa się we wrześniu. Dodatkowo tereny leżące w granicach administracyjnych gminy są, o czym już wspomniano, miejscem całorocznych wycieczek biegowych coraz większego grona zwolenników biegania po górach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama