, piątek 26 kwietnia 2024
Wybory prezydenckie 2015: 10 maja
Wszystkich kandydatów na prezydenta poznamy do 26 marca. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Wybory prezydenckie 2015: 10 maja

Do urn wyborczych w roku 2015 udamy się co najmniej dwukrotnie. W maju odbędą się wybory prezydenckie, z kolei w październiku wybory parlamentarne. Postanowieniem marszałka Sejmu wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polski zostały zarządzone na dzień 10 maja 2015 roku.

Według terminarza wyborczego ostatnim dniem zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest 16 marca. Z kolei wszystkich kandydatów na prezydenta poznamy do 26 marca.

Do tej pory chęć ubiegania się o najwyższy urząd w państwie zadeklarowało jedenaścioro kandydatów: Bronisław Komorowski, Adam Jarubas (PSL), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (kandydat nowo powstałej partii KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Anna Grodzka (Zieloni), Adam Słomka (Niezłomni), publicysta i reżyser Grzegorz Braun oraz muzyk i radny sejmiku dolnośląskiego Paweł Kukiz.

10 kwietnia jest terminem podania do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Z kolei 20 kwietnia zostaną podane dane o kandydatach na prezydenta.

Co ważne, do 25 kwietnia należy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. W odróżnieniu od poprzednich wyborów prezydenckich, w tym roku możliwość głosowania korespondencyjnego ma każdy wyborca. Możliwe będzie głosowanie w innym miejscu niż adres zameldowania poprzez złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania - należy to zrobić do 5 maja.

W terminie 25 kwietnia - 8 maja prawdopodobnie mocno przyspieszą kampanie wyborcze przygotowane przez poszczególne komitety wyborcze. Będzie to czas nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych. Po tym czasie zapowiedziane jest zakończenie kampanii oraz cisza przedwyborcza.

Głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się 10 maja 2015 roku w godz. 7.00 - 21.00.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Głupi naród, głupi POwtórnie przywódca będzie.

Na demokracji nie powinno się oszczędzać!!
Chociaż jak można przeczytać w necie niedawno pan A. Michnik bardzo dowcipnie przewidział, że pan prezydent Komorowski przegra wybory, „jeśli pijany na pasach przejedzie zakonnice w ciąży”. Właściwie w tej sytuacji tak naprawdę nie ma potrzeby urządzania wyborów.

myślę że w kontekście manewrów wojennych za wschodnią granicą, lepiej żeby zwierzchnikiem sił zbrojnych nie był ktoś powiązany z GRU. co np podkreśla fakt że rozbity tupolew z szachownicą na kadłubie dalej leży na miejscu katastrofy...

Spójrzmy na sprawę nieco szerzej . Popatrzmy do konstytucji i samego zamocowania prawnego prezydenta Polski w systemie politycznym naszego państwa. W naszym kraju nie mamy systemu prezydenckiego a rządy sprawuje premier powoływany z bloku większościowego(co raczej sugeruje system kanclerski) ,który jest zdolny do wyłonienia rządu i utrzymywanie przez okres jego kadencji większości parlamentarnej. Osobiście nie wiem czy dobrze jest ,że wybory prezydenckie mijają się z parlamentarnymi? Pewnie znajdą się argumenty za jednym bądź drugim rozwiązaniem .Nie mniej jednak z punktu widzenia kosztów przygotowania samych wyborów wypadało by daty były zbieżne a samo państwo pomiędzy wyborami miało by nieco większy spokój i nie byłoby areną nieustającej walki politycznej i nieustającej kampanii wyborczej szkodzącej z gruntu gospodarce kraju potrzebującej stabilizacji w okresie pomiędzy wyborami.

Jacy jesteśmy Polacy. Na wybory nie idziemy żeby oni sami się wybrali. Nie jestem osobą młodą ale uważam szanse dać młodym kreatywnym. Dość już z POpulizmem. Dość prezydenta widowiskowego nic nie robiącego, niewykształconego piszącego z błędami dla obecnej koalicji.

Grzegorz Braun najlepszy!

W 100% na pewno nie Komorowski.W ogóle tak się zastanawiam,czy na nie iść.Jestem nie zdecydowany jak narazie.Duda?-zrobił wrażenie jak narazie na mnie dość POzytywne,choć nie jestem i nie byłem zwolennikiem PISssssss

Historia tylko jednego uczy, że większości niczego nie uczy.
Znowu wygra POmorowski.

Komorowski jest kreowany w telewizorni jako przywódca kraju na miarę przeciętnych ludzi. Na miarę aspiracji opisywanych przez autorów najpopularniejszych polskich telenowel. Ma być być swojski, zwykły, jakby wprost wyciągnięty z tłumu, tylko jakoś tam doświadczony w sprawach państwowych, choć jego osiągnięcia tak puentuje jego osobisty przyjaciel Palikot: "prezydent może być bardziej aktywny, a Bronisław Komorowski ograniczył się do zgolenia wąsów i przypinania medali".
Wyborcom to aż nadto wystarczy, ludzie są z tego stanu zadowoleni.

...ta pewność może być przyczynkiem, że będzie po PO.

W poprzednich wyborach niezwykle ważnym uzasadnieniem przemawiającym na korzyść pewnego kandydata podnoszonym we wszystkich wiodących mediach była liczba posiadanych dzieci.
Czym nas w tym roku zachwycą media?

....z pewnością ojcowską troską o wszystkich.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama