, piątek 22 luty 2019
"My kobiety jesteśmy dobrymi organizatorkami"
"Chciałabym wprowadzić zmiany w porządku obrad, ale zasadniczej zmiany w sposobie prowadzenia sesji nie przewiduję." fot: FJDDodaj do Facebook

"My kobiety jesteśmy dobrymi organizatorkami"

FJD
Z desygnowaną na fotel Przewodniczącej Rady Miasta Cieszyna panią Gabrielą Staszkiewicz rozmawiał Fryderyk Dral.

Czy pytanie dla naszego portalu –coś o sobie, nie będzie dla pani kłopotliwe ?

Z przyjemnością na to pytanie odpowiem. Nazywam się Gabriela Staszkiewicz, jestem od urodzenia mieszkanką Cieszyna, a obecnie mieszkam w dzielnicy Marklowice. Mieszkam tutaj ze swoją rodziną czyli z mężem i dwoma córkami. Jedna z nich studiuje w Krakowie, a druga uczy się obecnie w jednym z cieszyńskich gimnazjów. Mój dom jest położony blisko PPG Polifarb Cieszyn S.A. firmy w której pracuję od 20 lat. Od wielu lat jestem aktywnym społecznikiem i udzielam się w radach rodziców, w Kole Gospodyń Wiejskich oraz w Radzie Parafialnej Kościoła Ewangelickiego w Marklowicach. Zawsze staram się być blisko ludzi i reagować na ich problemy oraz poznawać ich poglądy i oczekiwania.

Jak przebiega współpraca w pani klubie i jak podejmowane są decyzje w ważnych sprawach dla miasta ?

Klub Radnych Cieszynski Ruch Społeczny tworząc się po wyborach był i jest do tej pory zespołem ludzi o różnych poglądach politycznych, a także klubem który skupia radnych w bardzo różnym wieku. W klubie zasiada jeden z najmłodszych radnych, którym jest Łukasz Bielski oraz jednego z najstarszych czyli Pan Andrzej Surzycki. Cały nasz klub przez ostatnie dwa lata bardzo dobrze ze sobą współpracował, jesteśmy z sobą w bliskim kontakcie i bardzo często się spotykamy i dzwonimy do siebie. W skład naszego klubu wchodzą eksperci na opinii których możemy się oprzeć. I tak np. Bartek Tyrna jest specjalistą od samorządów , Łukasz Bielski od sportu, a radny Remik Jankowski zna się na oświacie. Wszystkie decyzje podejmujemy wspólnie, dyskutując i rozważając najlepsze opcje.

Jak pani ocenia współpracę z innymi klubami tzn. z CIS-em i Porozumieniem ?

Jeśli chodzi o ostatnie dwa lata to współpraca z radnymi klubu Porozumienie czy CIS układała się dobrze. W wielu sprawach, a właściwie w ich większości, zgadzaliśmy się z radnymi innych klubów. Oczywiście są także tematy, które nasz różnią, ale jest to przecież normalne jak w każdym kolektywie. Należy jednocześnie podkreślić, że w naszej Radzie nie ma polityki i może dlatego sprawiamy wrażenie jakby cała 21 –osobowa rada tworzyła jeden klub. Wszyscy mamy na względzie przede wszystkim dobro Cieszyna.

Czy sposób kierowania radą jaki wypracował dotychczasowy przewodniczący Krzysztof Kasztura, będzie pani kontynuowała ?

Chciałabym wprowadzić zmiany w porządku obrad, ale zasadniczej zmiany w sposobie prowadzenia sesji nie przewiduję. Jestem jednak dość energiczną osobą której niespokojny duch będzie miał na pewno wpływ na atmosferę podczas sesji. Mam zamiar prowokować częstsze dyskusje, bo w ich trakcie można zawsze wypracować najlepsze rozwiązania.

Czy funkcję Przewodniczącej Rady Miasta potraktuje pani jako zadanie do konstruktywnych rozwiązań dla naszego miasta ?

Każdy kto startuje w wyborach, a w ich następstwie zostaje radnym chciałby po sobie coś pozytywnego zostawić. Mnie także przyświeca taka idea aby wypracować podczas trwania tej kadencji takie rozwiązania dla mieszkańców naszego naszego miasta, które byłyby najlepsze. A osobiście chciałabym, aby miasto zaczęło znowu kwitnąć i by mieszkańcom lepiej się tutaj żyło.

Marzec jest tradycyjne miesiącem kobiet. Czy będzie pani jako silna kobieta wspierała inicjatywy kobiet i dla kobiet ?

Ja zawsze wspieram wszystkie inicjatywy kobiet i nie zamierzam w tym zakresie nic zmieniać. Z przykrością jednak zauważam, że kobiet w gremiach decyzyjnych jest stanowczo za mało i należy to jak najszybciej zmienić. My kobiety jesteśmy dobrymi organizatorkami i potrafimy robić kilka rzeczy równocześnie, a to jest naszym ogromnym atutem. Marzy mi się, aby także w miejskich gremiach decyzyjnych Cieszyna zrównały się żeńskie pierwiastki z męskimi, co miastu jak sądzę wyszłoby na dobre.

Kto jest dla pani autorytetem politycznym ?

Dla mnie niekwestionowanym autorytetem politycznym jest były premier RP Jerzy Buzek. Bardzo także podoba mi się Angela Merkel, która jako silna kobieta potrafi powiedzieć nie i umie zawsze bronić swojego zdania.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przy okazji.
"Rozmowa z panią Gabrielą Staszkiewicz ..."
Sprawdziłem, bo coś mi tu nie pasowało.
Wiele już rozmów publikowała GC.
Pisała o nich tak, cytaty z tekstów::
- rozmowa z Kubą Abrahamowiczem
- rozmowa z Piotrem Szalszą
- rozmowa z Michałem Wajdeczko
- rozmowa z Bogusławem Słupczyńskim cz.2
- rozmowa z Moniką Sabela-Kukuczką
- Rozmowa z Aronem Chmielewskim
- Rozmowa z Ewą Gołębiowską
- Rozmowa z Jerzym Kronholdem
etc, etc.
No tak normalnie po prostu.
Teraz pojawiła się PANI.
"Z (...) PANIĄ Gabrielą Staszkiewicz rozmawiał...",
"Rozmowa z PANIĄ Gabrielą Staszkiewicz ..."
Zastanawiam się czy to efekt PAŃSKIEJ zmiany, którą Kaczyńskie niedawno ogłosił w Sejmie?
I czy Gabriela Staszkiewicz to też DOBRA PANI?...
Tak z ciekawości pytam autora.

A pan były przewodniczący pracuje już u boku Ścibora u Macierewicza

Od dłuższego czasu bardzo powściągliwie komentuję wydarzenia opisywane na lokalnych portalach internetowych. Głownie dlatego, że ilekroć angażowałem się w dyskusje dotyczące spraw lokalnych bieg dalszych wydarzeń raczej mnie rozczarowuje niż napełnia optymizmem na przyszłość. Dotyczy to zarówno spraw lokalnych jak i tych o zasięgu ogólnokrajowym.
================================================
Gratulując Pani radnej awansu, na przewodniczącą RM trudno mi się nie odnieść do udzielonego wywiadu. Jeśli to jest sposób prezentacji własnej osoby to ze zrozumieniem odnoszę się do kwestii, w których to Pani przewodnicząca usiłuje nam malować rzeczywistość w sposób taki by z przysłowiowego sztruksu czytelnik nabrał przekonania ,że chodzi tu o aksamit.
===============================================
Z treści wypowiedzi wnioskuje, że jedyne doświadczenie zawodowe jaki Pani przewodnicząca zebrała to praca w Polifarbie. Dwadzieścia lat pracy w tym samym zakładzie może, przesądzać, że ktoś staje się ekspertem w sprawach, które na co dzień wykonuje się dla swojego pracodawcy, ale czynienie z radnych Pana Bielskiego i Pana Tyrny po dwóch latach kadencji bez wcześniejszego doświadczenia, ekspertów w sprawach sportowych i samorządowych trąci myszką i jest nadużyciem. Na dowód przypomnę Pani ogromną wpadkę Pana radnego Bielskiego, który wraz z Panem radnym Banotem przekonywał o wzorowym gospodarowaniu przez klub Piast Cieszyn obiektami "Campingu Olza" i sugerowali RM przekazanie klubowi pozostałych miejskich obiektów sportowych w sytuacji gdy klub Piast praktycznie nie miał zarządu i tonął w długach. Proponowane zmiany w reorganizacji zarządzania miejskim sportem jak dotychczas nie przyniosły wymiernej poprawy . Zaś ekspert od spraw samorządowych Pan Tyrna nadal łamie ustawę o ograniczeniu działalności gospodarczej osób wykorzystujących w tym celu mienie gminne przy jednoczesnym sprawowaniu mandatu radnego w tej gminie. czy Pan Jankowski stał się za Pani sprawą ekspertem d/s oświatowych dlatego tylko ,że chodził do szkoły?Trudno się jednak dziwić, ze tak łatwo sięgamy do domniemanych ekspertów skoro łamanie prawa i pustosłowie stało się standardem w tym kraju a honor ogromnie skarlał i na co dzień serwuje się w mediach tzw. alternatywne fakty. I w tej zabawie postanowiła Pani wziąć udział -gratuluję.
==============================================
Z tych samych powodów, nie mogę się także zgodzić z Pani tezą, że w RM, w przeciwieństwie do powiatu (w tym zakresie nastąpiła ingerencja w tekst) nie ma polityki. RM realizuje politykę poprzez budżet i glosowanie podejmowanych uchwał. Uchwały jednak wskazują, że tę politykę robicie przy coraz odważnie zaciąganej zasłonie. Dysponujecie bezwzględna większością w RM jako komitet wyborczy wywodzącego się z środowiska "Być razem", którego mentorem był i pozostał Pan Mariusz Andrukiewicz, co też ma odzwierciedlenie w budżecie, jako, że to własnie to środowisko stało się beneficjentem większości środków przeznaczanych z budżetu gminy na pomoc społeczną. Wspomnę także Pani osobiste zaangażowanie w kwestię odrolnienia gruntów w Marklowicach i wymuszonych przez tzw. większość rządzącą w RM zmian w planie zagospodarowania gminy właśnie w miejscu gdzie było osobiste pani zainteresowanie zmiany statusu użytkowania tych gruntów.
==============================================
Reasumując, obecną RM, a także ścisłe kierownictwo miasta mocno mnie rozczarowało a standardy polityki krajowej mocno wdzierają się w lokalny samorząd. Nie ma polityki, bo nikt polityki rozwoju miasta do tej pory nam nie przedstawił, bo dawno zabrakło znaczących środków budżetowych na jej realizację. Budżet stał się łupem rozdętej administracji a realizowanie wymuszonych zadań każdorazowo wiąże się z koniecznością zaciągania kredytów i pomocy unijnej. To co powinno być normalnością w gospodarowaniu prezentuje się lokalnej społeczności jako sukces(że wspomnę owe 400 tys. zł oszczędności ) a nie wydane środki z poprzedniego roku na zadania wcześnie planowane i nie wykonane sprzedaje się opinii społecznej jako wypracowaną nadwyżkę budżetową.
============================================
Miasto wkrótce rozkwitnie, ale głownie za sprawą nadchodzącej wiosny a nie pobożnych życzeń Pani Przewodniczącej. Rozkwit o którym Pani mówi nie stanie się też za sprawą wskazywanych przez Panią autorytetów politycznych ale na wskutek konkretnych posunięć w gospodarowaniu mieniem gminnym ,ale w tej sprawie jakoś nie zabiera Pani głosu- kontynuując wraz z całym miejskim zarządem i RM Cieszyna dryfowanie.
============================================
Zgadzam się z Panią tylko w jednej kwestii tzn. w zrównaniu męskich i żeńskich pierwiastków pod jednym warunkiem, żeby obok niewątpliwie zaprezentowanej nam przez dwa lata kopulacji RM wraz z zarządem, zdecydowała się wreszcie na populację. oczekujemy wyników i efektów działalności obecnej RM i Pana Burmistrza. Budowa dworca to tylko kosztowne odbudowywanie tego z czego wcześniej mieszkańcy korzystali a zostało pochopnie sprzedane.

Pióro świerzbi, a właściwie klawiatura, żeby wystosować zaproszenie do następnych wyborów dla ob.MACHA. I zobaczymy czy tylko składnie pisze cz też potrafi coś zrobić. Czy ciągle trzeba wylewać pomyje na wszystko i wszystkich, którzy chcą naprawdę coś dla miasta zrobić ? ? ?

bijmy brawo, będzie klawo?...
nie będzie

Nic ciekawego niewróżąca drętwota i jałowość przekazu.
Na szczęście stanowisko równie jałowe.

Janeczku czy nie uważasz, że brak polityki w porównaniu ze starostwem to jest maga sukces wszystkich radnych ? Trzeba przyjść na sesję na którą mają wstęp wszyscy mieszkańcy Cieszyna i posłuchać tego poprawnego zachowywania się radnych ze wszystkich klubów. I to też przeszkadza-och ty polski narodzie, zawsze źle i źle co by inny nie zrobił. Książkowy przykład malkontenctwa ! ! !

Wyjaśnij proszę, bo nie rozumiem - nic nie pisałem o polityce, nic o zachowaniu radnych - tobie się wszystko z tym na p.... kojarzy?

Ciekawe jak niska musi być wiedza o swoich autorytetach ježeli Jerzy Buzek jest nim. Sprawy osobiste autorytetu są do sprawdzenia i nie przynoszą chwały. Prościej ocenić obszar działań społecznych np. politykę. Wiekopomne reformy premiera Buźka np. emerytalna gdzie OFE biorąc 8% od naszych obowiązkowych składek, nie dając nic tworzyło system wyzysku niewolniczego. Inne dzieła autorytetu np. prywatyzacja PZU gdzie firma jest sprzedana za 60% dywidendy wypłaconej po sprzedaży firmy. O sprawach innych mógłby powiedzieć IPN, co pozwoliłoby lepiej poznać autorytet. Smutne, że miasto moje nie może odbić się od dna. To nie PPG tylko Polifarb dawał szansę by w moim mieście pracownik mógł zarobićt tyle co pracownik niemiecki. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem zrozumieć samego siebie by móc działać dla dobra innych.

Ostatnia odpowiedź wiele tłumaczy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama