, piątek 15 luty 2019
Kandydat na Prezydenta Czech urodził się na Zaolziu
Z poparciem 26,60 procent głosów do drugiej tury wyborów przeszedł Jiří Drahoš, 68letni naukowiec i nauczyciel akademicki, urodzony w Czeskim Cieszynie i wychowany w Jabłonkowie. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Kandydat na Prezydenta Czech urodził się na Zaolziu

CS
W najbliższy piątek i sobotę ( 26 i 27 stycznia ) odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Czechach. W pierwszej turze, w dniach 12 i 13 stycznia, żaden z dziewięciu kandydatów na urząd Prezydenta Republiki Czeskiej, nie uzyskał wymaganej większości ponad 50 procent głosów. Poparcie wyborców dla obecnie urzędującego prezydenta Miloša Zemana okazało się niższe niż się spodziewano. Głosowało na niego 38,56 procent wyborców. Z poparciem 26,60 procent głosów do drugiej tury wyborów przeszedł Jiří Drahoš, 68letni naukowiec i nauczyciel akademicki, urodzony w Czeskim Cieszynie i wychowany w Jabłonkowie.

Profesor Jiří Drahoš jest bezpartyjny, jego kandydatura w czeskich wyborach prezydenckich ma charakter obywatelski. Z wykształecenia jest chemikiem, dał się poznać również jako świetny nauczyciel akademicki oraz sprawny menedżer nauki. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a później przewodniczącego ( w latach 2009 – 2017 ) Czeskiej Akademii Nauk, którą dzieki swoim zdolnościom negocjacyjnym uchronił przed bankructwem. Jego polityczne poglądy są umiarkowane, demokratyczne, centroprawicowe. Jest zwolennikiem pozostawania Republiki Czeskiej w NATO i wzmocnienia jej obecności w UE, także poprzez przyjęcie euro. Jest przeciwnikiem ekstremizmu i populizmu w polityce wewnętrznej, respektowania czeskiej konstytucji i ludzkich praw, w życiu społecznym wyznaje podstawowe wartości takie jak wolność, racjonalizm i ludzka godność. Stawia na rozwój oświaty i nauki, zrównoważony rozwój cywilizacyjny czeskiego społeczeństwa w sprzyjającym aktywności obywatelskiej, laickim, przyjaznym obywatelom i środowisku naturalnemu państwie. Profesor Drahoš uzyskał poparcie trzech partii politycznych – ludowców z KDU-ČSL, starostów z partii STAN oraz partii TOP 09, a także czterech byłych kandydatów na prezydenta, którzy przegrali z nim w pierwszej turze.

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Czechach odbędą się w tym tygodniu dwie debaty telewizyjne rywalizujących ze sobę kandydatów. Na wtorkowy wieczór debatę obecnego prezydenta Zemana z kandydującym na to stanowisko profesorem Drahošem zapowiada prywatna telewizja Prima, a na wieczór czwartkowy, w przeddzień wyborów, czeska telewizja publiczna ČT. Według ostatniego sondażu opublikowanego w niedzielę 21 stycznia, a sporządzonego przez agencje Median i Kantar TNS obaj kandydaci mają mniej więcej równe szanse na zwycięstwo z wskazaniem nieznacznie wyższej przewagi Drahoša. Lokale wyborcze otworzą się - jak zwykle w Czechach - w piątek o godz. 14:00 i będą otwarte w tym dniu do godz. 22:00, następnego dnia, w sobotę, od godz. 8:00 do 14:00. Czesi dowiedzą się, kto będzie ich nowym prezydentem, w najbliższą sobotę w późnych godzinach popołudniowych. Zwycięzca wyborów obejmie urząd Prezydenta Republiki Czeskiej w dniu 8 marca br.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Potencjalna wygrana Jiříego Drahoša prawdopodobnie nie zmieni zbyt wiele w stosunkach pomiędzy Warszawą a Pragą. Czeska centroprawica, reprezentowana przez Drahoša widzi przyszłość swojego kraju w sojuszu z Niemcami – stąd silna niechęć tego obozu wobec polityki polskiego rządu. Drahoš niemający zbyt wielkiego doświadczenia politycznego prawdopodobnie nie miałby oporów w poparciu zastosowania artykułu 7 wobec Polski.
Fakt wychowania w Jabłonkowie można traktować li tylko w kategorii ciekawostek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama