, piątek 28 stycznia 2022
W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!Dodaj do Facebook

W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!

materiał prasowy
W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!

www.kinonagranicy.pl


W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!

www.kinonagranicy.pl


W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!

www.kinonagranicy.pl


W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!

www.kinonagranicy.pl


W miesiąc Kino na Granicy przemierzyło ponad 4 tys. km!

www.kinonagranicy.pl

Przez cały październik Przegląd Filmowy Kino na Granicy podróżował po Polsce i Czechach w poszukiwaniu fanów polskiej i czeskiej kinematografii, a także potencjalnych uczestników 19. edycji KnG. Filmowa podróż zakończyła się w sobotę, 5 listopada w Cieszynie.

Podczas trwania projektu Kino na Granicy w Drodze organizatorzy filmowego przeglądu z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna odwiedzili Ostrawę, Łódź, Warszawę, Pragę, Kraków, Ołomuniec, Poznań, Brno i Katowice. W sumie podczas wyjazdowych spotkań rozdanych zostało prawie 1000 ekologicznych toreb z motywem graficznym KnG w Drodze, jak również 20 karnetów na kolejną edycję Kina na Granicy. Były też prezenty od naszych partnerów tj. miast Cieszyn i Czeski Cieszyn oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i dystrybutora filmowego - firmy Vivarto.

- Przemierzyliśmy ponad 4 tys. km, by spotkać się z fanami polskiej i czeskiej kinematografii. Każde spotkanie było inne, jednak z każdego z nich przywieźliśmy równie duży bagaż pozytywnego nastawienia do naszej objazdowej inicjatywy. Chcielibyśmy kontynuować Kino na Granicy w Drodze i w kolejną trasę wyruszyć za rok – wyjaśniają organizatorzy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, którzy wyruszyli w tournée dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.

W programie polskiej trasy Kina na Granicy w Drodze znalazły się przedpremierowe projekcje filmów „Ja, Olga Hepnarova” oraz „Opieka domowa”, do których miniwykład wygłosił filmoznawca, dziennikarz filmowy, animator kultury i prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego ''Maciste” - Jacek Dziduszko. Z kolei w ramach czeskiego tournée pokazane zostały filmy „Moje córki krowy” oraz „Mów mi Marianna”. O polskiej kinematografii opowiadał widzom Petr Vlček - absolwent polonistyki i filmoznawstwa Wydziału Filozofii Uniwersytetu im. Františka Palackého w Ołomuńcu oraz kierownik produkcji Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Popularno-naukowych Academia Film Olomouc.

Filmowa podróż Kina na Granicy zakończyła się 5 listopada w kinie Piast w Cieszynie, gdzie odbył się specjalny pozaprogramowy pokaz filmu „Opieka domowa”, skierowany do przyjaciół cieszyńskiego przeglądu. - Ostatnia projekcja była formą podziękowania dla tych wszystkich, którzy od lat wspierają nas przy organizacji filmowej majówki. W symboliczny sposób chcieliśmy także podkreślić, iż Kino na Granicy może odnosić sukcesy na zewnątrz i wyruszać w podróże dalekie i bliskie, jednak zawsze było i będzie silnie związane z Cieszynem i Czeskim Cieszynem – dodają organizatorzy.

Projekt Kino na Granicy w Drodze współfinansowany był przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Czeska trasa KnG w Drodze otrzymała dodatkowo wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach promocji polskiego filmu za granicą. Partnerami projektu były także miasta Cieszyn i Czeski Cieszyn, a także Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, wszystkie obiekty, gdzie zatrzymało się Kino na Granicy w Drodze oraz dystrybutorzy filmów prezentowanych w ramach wydarzenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama