, piątek 26 kwietnia 2024
III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha.



Dodaj do Facebook

III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha.

URSZULA MUSUR / SM
III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha.

W świetle zachodzącego słońca publiczność wysłuchała koncertu osobowości muzycznych, Zbigniewa Wałacha, Jana Karpiela-Bułecki , Andrzeja Niedoby, Czesława Węglarza, Jana Wałacha oraz gościnnie Otmara Kantora. fot. Szymon Pytel


III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha.

Spontanicznie zagrał także znany muzyk Józef Skrzek. fot. Szymon Pytel


III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha.

III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha ściągnęło do Istebnej wielu gości. fot. Szymon Pytel

Niesamowite miejsce, urok i wrażliwość bijąca z tego miejsca, gdzie czas stanął w miejscu, sprawia, że przynajmniej raz w roku trzeba się tam udać. To miejsce to Muzeum Jana Wałacha w Istebnej-Andziołówce, gdzie w ostatnią niedzielę 8 września odbyło się III Spotkanie Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha.

Impreza rozpoczęła się w Karczmie "Po Zbóju" w Istebnej-Andziołówce, gdzie licznie zebranych gości powitała pomysłodawczyni i właścicielka Muzeum - najmłodsza córka Artysty - Barbara Wałach. Kilka słów na temat samego wydarzenia powiedziała również Lucyna Ligocka-Kohut ze Stowarzyszenia im. Artysty Jana Wałacha w Istebnej.

Pierwsza część spotkania skupiła się wokół architektury drewnianej. Jan Karpiel-Bułecka - architekt i muzyk z Zakopanego ciekawie, humorystycznie opowiadał o tradycyjnym budownictwie drewnianym łuku Karpat, ze szczególnym uwzględnieniem Beskidu Śląskiego. Ważnym elementem całości prezentacji był prace Jana Wałacha. W ogromnym dorobku artysty wiele prac nawiązuje bowiem do beskidzkiej architektury drewnianej, stając się dla nas swoistym "fotografem" ówczesnych domów. Jan Karpiel-Bułecka zestawił dzieła artysty z obiektami powstającymi współcześnie i fotografiami z lat 90-tych.

Podczas spotkania w Istebnej swoją prezentację wygłosił również wnuk artysty - Zbigniew Wałach - najwybitniejszy muzyk z Istebnej. Odwołując się do twórczości swego dziadka, podkreślał znaczenie muzyki, tradycyjnego instrumentarium, a przede wszystkim człowieka zajmującego się tą gałęzią sztuki, pokazując znane postacie życia muzycznego Beskidu Śląskiego. Zajmują one równie znaczącą pozycję w malarstwie Wałacha. W swojej prezentacji podkreślił to Zbigniew Wałach, bezpośrednio nawiązując tym samym do tytułu wystawy "Usłyszeć obraz - Jan Wałach o muzyce", która towarzyszyła całemu wydarzeniu i którą nadal można oglądać w Muzeum Jana Wałacha.

Kolejnym punktem niedzielnego programu była żywa muzyka przy muzeum. W świetle zachodzącego słońca publiczność wysłuchała koncertu osobowości muzycznych, Zbigniewa Wałacha, Jana Karpiela-Bułecki , Andrzeja Niedoby, Czesława Węglarza, Jana Wałacha oraz gościnnie Otmara Kantora - symbolicznie integrującego: Beskid Śląski oraz Podhale. Spontanicznie zagrał także znany muzyk Józef Skrzek.

Wykłady, prezentacje, koncert odbyły się dla duszy, zaś dla ciała, czekała na nas kawa i herbata sponsorowana przez firmę MOKATE oraz odrobina słodkości.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Równie ważny temat ZZOZ w Cieszynie i cała prawda http://www.youtube.com/watch?v=Dyql0dCkrgg

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama