, niedziela 28 kwietnia 2024
Historia o odwiecznym dążeniu do szczęścia



Dodaj do Facebook

Historia o odwiecznym dążeniu do szczęścia

Teatr Elektryczny
13 kwietnia w Teatrze Elektrycznym odbył się pokaz przedstawienia "Szlemiel” na podstawie opowiadania I.B. Singera "Jak Szlemiel wędrował do Warszawy" w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego. Jest to przedstawienie Teatru CST, które miało premierę w 2012 roku.

Tytułowy Szlemiel postanawia wyruszyć z rodzinnego Chełma "w drogę do Warszawy", aby spełnić swoje marzenia o lepszym życiu. Przewrotność ludzkiego losu sprawia, że myli właściwy kierunek i trafia z powrotem do miasteczka, z którego wyszedł. Będąc przekonanym, że jest to "jakiś podobny" Chełm II, odkrywa, że właściwie jest szczęśliwy, choć wszystko jest takie samo jak przedtem.

Szlemiel (po hebrajsku - pechowiec) to trochę nasz Koziołek Matołek. Singer nie oszczędza społeczności małych shtetl, takich jak przedwojenny Chełm, który zwał miastem głupców. Stąd niezwykłe przydomki bohaterów opowiadania: Lekisz Kiep, Szmendryk Dureń, Gronam Wół, Cajnwel Fujara.

Spektakl jest bardzo energetyczny, ekspresyjny, a postaci szkicowane dość grubą kreską. Wykonawcy sięgnęli po groteskę i poczucie absurdu. Uzasadnione są tu skojarzenia z Monty Pythonem. Jednak nie przeszkodziło to w osiągnięciu subtelnego, prostego liryzmu przemijania ludzi i świata. Droga po szczęście zawsze kończy się... dalekim odejściem na zawsze.

W spektaklu, poprzez bliskość aktorów, widz uczestniczy niemal fizycznie w zmaganiach Szlemiela. Staje się jakby częścią jego świata. Całości dopełnia opracowanie muzyczne na bazie nagrań lubelskiego zespołu "Się Gra". W dwóch momentach proste światło sprowadzono do świec i lamp naftowych. Wtedy naprawdę zapadamy się w otchłań kulturowej czaso-przestrzeni.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama