, czwartek 2 grudnia 2021
Wydarzenia i kultura na weekend: Zespół Chłodno w Tramwaj Cafe
Młody, ale niezwykle ambitny duet wystąpi w najbliższą sobotę, 8 lutego, o godz. 18:00 w wagonie cesarskim kawiarni Tramwaj Cafe. fot: Andrzej Grynpeter - FB/chlodnonamDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Zespół Chłodno w Tramwaj Cafe

W najbliższy weekend czeka na Was niezwykle zróżnicowana oferta wydarzeń w naszym regionie. Bogaty kulturalnie weekend otwiera debata zatytułowana „Miejsca wspólne”, w ramach której przy jednym stole, spotkają się przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań. Nawiązanie do tradycji zapewni druga edycja Breńskich Szkubaczek oraz XIX edycja Zawodów Furmanów w Istebnej. Nie zabraknie też wydarzeń muzycznych takich jak sobotni koncert w kawiarni Tramwaj Cafe, gdzie wystąpi zespół Chłodno, a także recital Krystyny Prońko w Strumieniu. Na uwagę zasługuje także prelekcja Moniki Ligockiej pt. "Magia w kulturze ludowej dawnych Słowian" oraz przedstawienie "Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, która tym razem wyruszy ze swoim spektaklem do Skoczowa. Prezentujemy także aktualny repertuar kina Piast w Cieszynie oraz skoczowskiego Teatru Elektrycznego.

7 LUTEGO

„Miejsca wspólne” – szukanie tego co łączy

W piątek, 7 lutego o godz. 10:00 w sali koncertowej „Domu Narodowego” odbędzie się debata pod nazwą „Miejsca wspólne”. Spotkanie dedykowane jest nie tylko młodzieży licealnej, ale również jest zaproszeniem mieszkańców do wspólnych rozmów o religiach i życiu naszych sąsiadów. „Miejsca wspólne” to ważne wydarzenie w mieście nad Olzą. Przy jednym stole, spotkają się bowiem przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań. Wśród zaproszonych gości będą: z Kościoła Rzymsko-Katolickiego - ks. Andrzej Kozubski, z Kościoła Starokatolickego - Ks. Cezary Mizia, z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - ks. Dariusz Madzia, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej - Dorota Wiewióra oraz Abdul Jabbar Koubaisy - Sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

II Breńskie Szkubaczki

Beskidzki Dom Zielin Przytulia w Brennej zaprasza na tradycyjne darcie pierza w towarzystwie góralskiej muzyki i regionalnego jadła. Szkubaczki to okazja by zrobić pierziny i zogłowki, ale też by spotkać się i wesoło spędzić wieczór. - Zabierz ze sobą pudełko i przekonaj się, jak potrafią bawić się górale - przekonują organizatorzy II Breńskich Szkubaczek, która odbędą się w piątek, 7 lutego o godz. 17:00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Przytulii.

Polonez na Rynku

W najbliższy piątek, 7 lutego o godz. 14:00 uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie zatańczą poloneza na cieszyńskim rynku. To już siódma edycja wydarzenia, w którym udział wezmą zarówno uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, ale także przypadkowi przechodnie, którzy w tym czasie obecni będą na cieszyńskim rynku. Impreza początkowo miała się odbyć 31 stycznia jednak została przeniesiona na najbliższy piątek.

Koncert Karnawałowy - "Przeboje wszechczasów"

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na koncert karnawałowy w wykonaniu artystów scen poznańskich i łódzkich, tj. Bartosza Kuczyka, Karoliny Garlińskiej, Emilii Zielińskiej oraz Mirosława Niewiadomskiego. Koncert zatytułowany "Przeboje wszechczasów", odbędzie się w sobotę, 7 lutego o godz. 18:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Ustroniu. Biley w cenie 35 zł do nabycia przed koncertem.

Koncert zespołów "Coria"

Otwarty Klub Browaru Zamkowego w Cieszynie zaprasza na koncert zespołu "Coria", który odbędzie się w piątek, 7 lutego o godz. 20:00 (wejście od strony Zamku Cieszyn). Zespół wydał w 2014 album "Teoria Splątania" dzięki wytwórni Metal Mind Productions. Krążek ten został uznany poprzez serwis Heavyrock i jego czytelników za najlepsze Polskie wydawnictwo 2014 r. "Teoria Splątania" została również wyróżniona w ogólnopolskiej stacji radiowej i brała udział w plebiscycie na najlepszy Polski krążek 2014 r. W Antyradiu wszystkie trzy single "Sen Boga", "Efuzja" i "Nie Pozwól Mi" wydane na potrzeby promocji albumu znalazły się wielokrotnie na szczycie listy Turbo Top. Zespół wygrał ogólnopolski, wieloetapowy konkurs - festiwalu Life Stage i zagrał przed Soundgarden i Erickiem Claptonem. Coria jest zespołem o bogatej historii scenicznej. W zespole najważniejsze jest tworzenie muzyki i wspólna pasja do ciężkiej pracy związanej z działalnością zespołu - czytamy w opisie zespołu. Bilety w cenie: 15 zł do nabycia przed koncertem.

Wernisaż wystawy „Miejskie impresje/Martwa natura z kwiatem”

W piątek, 7 lutego o godz. 17:00 w w Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury COK Dom Narodowy w Cieszynie odbędzie się wernisaż wystawy „Miejskie impresje/Martwa natura z kwiatem”, przedstawiającej zdjęcia Piotra Brody - członka Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wstęp wolny. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 29 lutego w godzinach pracy Domu Narodowego.

8 LUTEGO

Zespół Chłodno zagra w Tramwaj Cafe

Młody, ale niezwykle ambitny duet wystąpi w najbliższą sobotę, 8 lutego, o godz. 18:00 w wagonie cesarskim kawiarni Tramwaj Cafe. W swoich utworach łączą nostalgiczne ciepło letnich wieczorów z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Wstęp na koncert jest wolny, jednak po koncercie, będzie można wesprzeć młody zespół wrzucając coś do "kapelusza". Chłodno to bardzo młody zespół. Duet ten powstał na przełomie ubiegłego lata i jesieni. - Opowiadamy o sprawach, które zakurzone i zawstydzone leżą na dnie serca każdego człowieka. Wersy płynące z doświadczeń i zakamarków dusz, muzyka, która od zawsze grała gdzieś głęboko w środku, ale była zbyt skruszona, żeby się pokazać. Dwie różne perspektywy, dwie różne dusze, ale w muzyce łączą się w jedno - opisują siebie sami muzycy z zespołu Chłodno. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spektakl „Trzy Świnki” w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej COK

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na spektakl teatralny "Trzy Świnki - historia całkiem zwyczajna" w wykonaniu Grupy Teatralnej COK działającej w ramach zajęć popołudniowych w Domu Narodowym! Wydarzenie dedykowane jest przede wszystkim babciom i dziadkom, którzy niedawno obchodzili swoje święta! Spektakl odbędzie się w sobotę 8 lutego o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Domu Narodowego. Wstęp wolny.

Magia w kulturze ludowej dawnych Słowian cz. I

Klubokawiarnia "Presso" oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Golęszyce" zapraszają na prelekcję Moniki Ligockiej pt. "Magia w kulturze ludowej dawnych Słowian". Prelekcja odbędzie się w sobotę, 8 lutego o godz. 17:00 w Klubokawiarni Presso na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Wstęp wolny.

Recital Krystyny Prońko w Strumieniu

„Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”… kto nie zna tych i wielu innych utworów legendy polskiej piosenki i wokalistyki jazzowej Krystyny Prońko? W sobotę 8 lutego o godz. 19:00 będziemy mieli okazję usłyszeć artystkę na żywo w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Krystyna Prońko wystąpi w swoim recitalu śpiewając przy dźwiękach fortepianu. Bilety w cenie 55 zł są dostępne w biurze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu przy ulicy Młyńskiej 14. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Żabek i Ropuch w wykonaniu Sceny Bajka

Scena Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na przedstawienie "Żabek i Ropuch", które zaprezentowane zostanie w sobotę, 8 lutego o godz. 15:00. - Żabek i Ropuch są nierozłącznymi przyjaciółmi, z którymi będziecie się świetnie bawili. Mieszkają razem nad jeziorem i przeżywają wspólnie różne przygody, dzięki którym nie tylko wiele się nauczą, lecz poznają także okolicę swoich domków, walczą ze strachem i uczą się prawdziwej przyjaźni - czytamy w opisie przedstawienia, na które bilety można kupić tutaj.

9 LUTEGO

Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki

Teatr Elektryczny w Skoczowie zaprasza na przedstawienie "Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, które wystawione zostanie w niedzielę, 9 lutego o godz. 17:00. Bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 35 zł (normalny) do nabycia przed spektaklem, a także on-line. "Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" to teatralna adaptacja ostatniej, wydanej za życia autora (w 1960 r.) powieści Gustawa Morcinka (1891-1963), pochodzącego z Karwiny, wybitnego polskiego pisarza, jak mało który związanego ze Śląskiem Cieszyńskim. Napisana w pierwszej osobie, jest monologiem osobliwego kpiarza - sowizdrzała, kopidoła (czyli grabarza), który kopiąc kolejne miejsca wiecznego spoczynku, kojarzy je z tytułowymi siedmioma zegarkami , które przechowuje w szafie i w swojej pamięci. A każdy z tych zegarków znalazł się w jego posiadaniu w odmiennych okolicznościach - i historie tych zegarków stanowią właściwą fabułę powieści. - a także powstającego na jej kanwie spektaklu.

Karnawałowy Koncert Umuzykalniający

Stowarzyszenie Twórczy Rozwój zaprasza na drugi już koncert umuzykalniający! Tym razem organizatorzy postawią na taneczne rytmy samby i twista, wprowadzając uczestników w karnawałowy nastrój. Koncert odbędzie się w niedzielę, 9 lutego w dwóch grupach tj. o godzinie 10:00 i 11:30 w sali Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej (ul. Stary Targ 4 w Cieszynie). - Koncert będzie okazją do rodzinnego muzykowania. Uczestnicy nie będą tylko biernymi odbiorcami muzyki. Zaprosimy naszych młodych melomanów oraz ich rodziców do wspólnego tworzenia koncertu - śpiewania oraz improwizacji muzycznej, z wykorzystaniem niewielkich instrumentów (marakasy, janczary), które będą dostępne na miejscu. Nie zabraknie także naszych ulubionych kolorowych piłek i chust. Aby zapewnić swobodę muzykowania wszystko odbędzie się na podłodze, na matach. Zaproszenie kierujemy do dzieci do 6 roku życia oraz ich rodziców - informują organizatorzy. Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu - 503 772 741 lub 517 158 318. Koszt: 15 zł za osobę lub 50 zł (bilet rodzinny 2+2), 55 zł (bilet rodzinny 2+3), 60 zł (bilet rodzinny 2+4).

XIX Zawody Furmanów "Istebna 2020"

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej oraz PGL LP Nadleśnictwo Wisła zapraszają na XIX Zawody Furmanów "Istebna 2020", które odbędą się w niedzielę, 9 lutego na terenie leśnego parkingu za stacją benzynową ORLEN. Początek imprezy o godz. 11:00. Szczegółowy opis imprezy znajduje się tutaj.

W weekend idź do kina!

Repertuar Kina Piast w Cieszynie

7-13 lutego ŚNIEŻKA I FANTASTYCZNA SIÓDEMKA, godz. 16:00,

Pamiętacie jak wygląda Królewna Śnieżka? To teraz o niej zapomnijcie, bo w tej bajce na początku wygląda nieco… inaczej. Jest po prostu troszeczkę niższa i okrąglejsza niż zazwyczaj. Jednak, kiedy przypadkowo w jej ręce wpada para magicznych pantofelków, za ich sprawą dziewczyna zmienia się nie do poznania i przybiera postać klasycznej królewny, jaką dobrze znacie. Wkrótce poznaje zawadiacką bandę siedmiu krasnoludków. Ona jeszcze tego nie wie – ale każdy z miniaturowych dżentelmenów to tak naprawdę książę, na którego rzucono podstępny czar. Jeżeli któryś z nich chce odzyskać dawną postać przystojnego młodzieńca, musi zostać pocałowany przez najpiękniejszą kobietę na świecie. Kiedy w życiu siedmiu krasnoludków pojawia się pełna uroku Śnieżka w czerwonych pantofelkach, każdy zaczyna zabiegać o jej względy i obowiązkowego całusa. Jednak czyha na nich ogromne niebezpieczeństwo. Oto zła macocha królewny za pomocą czarów pragnie odzyskać swoją młodość. Skrywającą swój sekret Śnieżkę i wymyślające coraz to nowe zaloty krasnoludki czeka wielka przygoda. Wkrótce wszyscy przekonają się, że prawdziwe piękno to rzecz bezwzględna, jeśli patrzy się sercem!

7-13 lutego 365 DNI, godz. 17:45, 20:00

To nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach. Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo - najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na… pokochanie go.

Repertuar Teatru Elektrycznego w Skoczowie

7-8 stycznia Urwis, godz. 17:00

Urwis od szczeniaka żył w luksusie, nauczony, że na jedno szczeknięcie ma do dyspozycji służbę, miski pełne serdelków i drapanie za uchem. Niestety jego ukochana Pani po długim i szczęśliwym życiu przenosi się do wieczności, a jej spadkobiercy nie lubią czworonogów. Z dnia na dzień rozpieszczony kanapowiec Urwis traci dach nad głową i jedyną bliską osobę. Sam w dzikim, pełnym niebezpieczeństw świecie musi nauczyć się panujących tam reguł: na kogo warknąć, a komu pomerdać, w którym śmietniku szukać smacznych kąsków, a co najważniejsze – jak znaleźć prawdziwego przyjaciela. Trzeba przyznać, że sam sobie nie ułatwia zadania, bo wszystkich wokół traktuje z wyższością i niechęcią. Czeka go więc trudna szkoła życia, dopóki nie zrozumie, że zamiast pokazywać kły lepiej wyciągnąć do innych łapę. Na szczęście spotka na swojej drodze pewną początkującą piosenkarkę, która co prawda mieszkanko ma malutkie, ale serce wielkie. Ten duet będzie prawdziwym przebojem!

6-9 lutego Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, godz. 19:00

"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" to film o przyjaźni i miłości w czasach, w których pozwolenie sobie na emocje może okazać się tragiczne w skutkach. W życiu Bohatera liczą się tylko dwie osoby – najbliższy przyjaciel i ukochana kobieta, a światem jego interesów rządzi przemoc. Akcja filmu zaczyna się w latach 70-tych – już wtedy młody Bohater wie, że adrenalina smakuje bardziej niż mleko w proszku. Z czasem odkrywa też pragnienie pieniędzy, władzy i bycia ponad prawem. Rozpoczyna się transformacja, a jego gangsterski talent rozkwita. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię. Oparta na faktach historia Bohatera po raz pierwszy pokazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów: zaczynali w kreszowych dresach i stworzyli organizację przestępczą, która przez chwilę panowała nad całym krajem. Finał tej historii nie został jednak napisany pociskami i krwią – czasem słowo rani mocniej niż kula, a miłość i przyjaźń mogą być lekarstwem, nawet w najbardziej okrutnych rękach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama