, niedziela 28 kwietnia 2024
Wisła: To już 50 lat Społecznego Ogniska Muzycznego!
Społeczne Ognisko Muzyczne w Wiśle umożliwia dzieciom i młodzieży w różnym wieku, uzdolnionym muzycznie, zdobywanie umiejętności gry na różnych instrumentach i poszerzania wiedzy muzycznej. fot: som.wisla.pl



Dodaj do Facebook

Wisła: To już 50 lat Społecznego Ogniska Muzycznego!

MB
Społeczne Ognisko Muzyczne im. Jerzego Drozda w Wiśle, w roku szkolnym 2015/2016 obchodzi jubileusz 50-lecia swojej działalności. Z tej okazji przewidziano wiele koncertów, najbliższy już 1 kwietnia.

1 lutego 1966 roku w Wiśle, dzięki staraniom społeczeństwa wiślańskiego, a także dyrektora Szkoły Muzycznej w Cieszynie - wiślanina Jerzego Drozda i poparciom ówczesnych władz miejskich, Ognisko rozpoczęło swoją działalność, początkowo jako cieszyńska jednostka filialna.

Z czasem wiślańskie Ognisko stało się samodzielną jednostką, rozszerzając swój zasięg poprzez tworzenie filii w Jaworzynce, Kubalonce, Istebnej, również Ogniska w Ustroniu podlegały Ognisku wiślańskiemu. Mimo trudności lokalowych, dzięki nieustannemu wsparciu samorządu Wisły, placówka nigdy nie zaprzestała swojej działalności, a wiślańskie Ognisko opuszczały kolejne grupy absolwentów, z których część z powodzeniem kontynuowała naukę w szkołach muzycznych czy uczelniach. W pierwszym roku działalności było 26 młodych adeptów, kształcących się w klasie akordeonu i fortepianu, natomiast obecnie jest ich 89 w kilkunastu klasach.

Od 2015 roku w związku z 50-leciem Społecznego Ogniska Muzycznego w Wiśle trwają jubileuszowe wydarzenia, m.in. koncerty z udziałem zarówno obecnych uczniów, jak i absolwentów Ogniska oraz zaproszonych gości - uznanych wykonawców muzyki poważnej i rozrywkowej.

Już 1 kwietnia 2016 roku, w najbliższy piątek o godz. 18.30 w Sali Widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią uczniowie SOM im. J. Drozda w Wiśle oraz goście specjalni Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore w składzie: Sławomir Kornas (śpiew, bas), Maciej Kortas (gitary), Michał Szczebelewski (perkusja). Grażyna Łobaszewska - jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kompozytorka i autorka tekstów. Występuje w kraju i za granicą,wykonując zarówno utwory muzyki popularnej, jak i standardy jazzowe, gospel, kolędy i pastorałki. Wielokrotnie pojawiła się na festiwalu w Opolu, zdobywając liczne nagrody. Wstęp na koncert jest wolny.

Natomiast na 15 kwietnia br. organizatorzy przewidzieli Główny Koncert Jubileuszowy, podczas którego nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jerzego Drozda, który urodził się 18 kwietnia 1907 roku w Wiśle - Tokarni. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Cieszynie w roku 1927, rozpoczął pracę jako nauczyciel w jednoklasowej szkole w Wiśle-Czarnem, pod Baranią Górą. Równolegle z pracą pedagogiczną rozpoczął Jerzy Drozd działalność społeczną. Był założycielem chórów w Wiśle, Ustroniu i Cieszynie. Nade wszystko Jerzy Drozd był śpiewakiem (tenor), stale doskonalącym swe umiejętności wokalne. W latach 1947 - 51 odbył studia wokalne w PWSM w Katowicach u prof. Stefana Beliny Skupiewskiego (dyplom). Po ukończeniu studiów, został kierownikiem sekcji wokalnej Zespołu Metodycznego w Katowicach. Jako śpiewak, miał w swoim repertuarze arie tenorowe z oper Rossiniego, Donizettiego, Piotra Stanisława Moniuszki i Jana Sztwiertni oraz liczne pieśni śląskie, wykonywane na koncertach okolicznościowych. Od 1945 - 70 był dyrektorem Szkoły Muzycznej w Cieszynie, gdzie prowadził klasę śpiewu solowego. W roku 1960 Jerzy Drozd uruchomił Społeczne Ognisko Muzyczne w Ustroniu a 5 lat później w Wiśle. Zmarł 26 października 1981 roku w Wiśle.

Społeczne Ognisko Muzyczne w Wiśle umożliwia dzieciom i młodzieży w różnym wieku, uzdolnionym muzycznie, zdobywanie umiejętności gry na różnych instrumentach i poszerzania wiedzy muzycznej. Placówka za sprawą muzyki edukuje, rozwija i integruje uzdolnionych uczniów, umożliwiając im prezentację swoich umiejętności na licznie organizowanych popisach, konkursach czy koncertach okolicznościowych, które jednocześnie wzbogacają ofertę kulturalną miasta.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama