, niedziela 16 czerwca 2019
Wisła: Reprezentacyjna sala zamiast kina
Nowa, wielofunkcyjna sala, która ma powstać w miejscu kina Marzenie ma być wizytówką Wisły. fot. Katarzyna Koczwara. Dodaj do Facebook

Wisła: Reprezentacyjna sala zamiast kina

BARBARA ŚLIŻ
Na początku miesiąca informowaliśmy o zamknięciu wiślańskiego kina Marzenie. Właściciel znajdującej się w tym samym budynku restauracji Zdrojowej przedstawił już swoją propozycję zagospodarowania byłego kina. Radni podjęli jednak decyzję o przeprowadzeniu przetargu na tę inwestycję, aby dać szansę innym inwestorom.
W grudniu tego roku, dotychczasowemu dzierżawcy restauracji Zdrojowa, gliwickiej firmie DAKO, kończy się umowa najmu lokalu. Dążąc do jej przedłużenia wyszła ona z propozycją wyremontowania restauracji oraz przebudowy sali kinowej na potrzeby sali reprezentacyjnej. Obiekt ma być również dostosowany do potrzeb działalności kulturalnych organizowanych przez miasto.

- W sali mogłyby odbywać się uroczystości miejskie, chcielibyśmy zachować jej amfiteatralny układ, wprowadzić klubokawiarnię, organizować wieczorne spotkania. Dodatkowo myślimy o zainstalowaniu małej pijalni wód mineralnych oraz budowie ogrodu zimowego na tarasie. Oranżeria stanowiłaby dodatkową atrakcję zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym - komentuje Jacek Krzyżanowski, właściciel firmy. - Taka sala powinna być elementem miastotwórczym wzbogacającym życie kulturalne Wisły. Chcielibyśmy także, by miała ona charakter balowy. Jej powierzchnia nam na to pozwala.

Inwestor planuje, że w wyremontowanej sali, oprócz imprez miejskich, odbywać się będą dodatkowe spotkania muzyczne. Zachowana zostanie również funkcja kina, gdzie po odpowiednim doposażeniu można będzie wyświetlać prezentacje. Zgodnie z wizją inwestora, wielofunkcyjna sala byłaby również wizytówką miasta, miejscem w którym można by przyjmować ważnych gości.

Pomieszczenie o którym mowa ma około 400 m kw. i może pomieścić 250-300 osób. Gliwicki inwestor, chce wynająć salę wraz z restauracją na okres 10 lat, tak, aby zwróciły się mu koszty inwestycji. Całość remontu ma potrwać ok. 2 lata i zamknąć się w kwocie ok. 1 mln zł. W okresie najmu gliwicka firma wnioskuje o obniżenie kosztów dzierżawy, z racji inwestycji do jakiej się zobowiąże.

Jan Szalbot, radny Wisły, najbardziej obawia się, że nie da pogodzić się obu funkcji sali. - Trudno mi uwierzyć w to, że tak łatwo da się współgrać imprezy miejskie z planami inwestora, że nie będą one ze sobą kolidować, zwłaszcza, że firma ma w planach organizowanie także wesel. Na taki obrót sprawy nowy inwestor był również przygotowany. - W umowie chcemy zapisać, że pierwszeństwo do organizacji imprez będzie miała gmina, dopiero potem my, jako dzierżawcy - mówi Krzyżanowski.

Radni po burzliwych obradach wspólnie zadecydowali o ogłoszeniu przetargu na tę inwestycję. Chcą dać szansę innym inwestorom na opracowanie projektów zagospodarowania zarówno restauracji Zdrojowej, jak i sali kinowej. Ogłoszenie przetargu ma nastąpić już niebawem. - Nie wyobrażam sobie, by w centrum miasta, w takim budynku w styczniu panowało bezkrólewie, by metry kwadratowe stały puste i niewykorzystane. Musimy znaleźć kogoś, kto będzie chciał zainwestować w te pomieszczenia - komentuje Jan Poloczek, burmistrz Wisły.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

z ciuchami ...?

?

Radni nie powinni w ogóle oceniać inwestora, czy wystarczająco zagospodaruje salę, na jaką działalność i czy we właściwym celu, tylko zrobić przetarg z licytacji i ten, kto da więcej powinien go wygrać. Miasto wtedy maksymalnie zarobi to raz. Nie będzie posądzeń o układy to dwa. A po trzecie, jeśli facet włoży tyle kasy w interes, to już na pewno zadba, żeby ludziom się podobało, bo inaczej mu się nie zwróci. W ten sposób zniknie problem zamykania restauracji już o 18.00.

Sesji nie było, ale decyzja już jest. Po co mydlić oczy ludziom i robić sesje jak już z góry ustalone.

no pewno że tak !!!! po to zawieszono działalność kina i odwołano imprezy takie jak kabareton żeby tylko mieć pretekst do tego że trzeba było wydzierżawić taką sale , inwestor prosi o obniżenie dzierżawy , według mnie śmiech na sali po 10 latach i tak miasto pozostanie bez niczego bo trzeba bedzie wszystko remontować a działalność restauracji zdrojowa i tak pozostawia wiele do życzenia po sezonie to godz 18 i restauracja w centrum zamknięta już widze te kluby muzyczne !!!!:-) raczej dyskoteka i organizacja wesel w centrum miasta o której zresztą mówi w artykule radny szalbót !!!

to jest sposób "haczyk" żeby obecny dzierżawca mógł dalej działać w restauracji a nie ktoś inny np. z Wisły

TYLKO POWIEDZCIE MI JAK MOŻNA WYDZIERŻAWIĆ TAKĄ SALĘ W MIEŚCIE TURYSTYCZNYM NIE ROZUMIEM TEGO USTROŃ MOŻE MIEĆ PIEKNE MIEJSCE JAK PRAŻAKÓWKA A WISŁA MUSI WSZYSTKO ZKOMERCJALIZOWAĆ TAK ŻEBY NAWET IMPREZ NIE BYŁO MOŻNA ROBIĆ BO NIE BEDZIE GDZIE !!!!???

Panie Szczurek - kończy sie epoka koteryjnej samowolki - w Wiśle już to zrozumieli - Panu też sie ktoś wkrótce do tyłka dobierze za to horrendalne dizajnerskie marnotrawstwo i nie pomoże zasłanianie sie radnymi jako dupochronem. Ficek z Matuszkiem namotali - pan baty zbierze.

Całkowicie się zgadzam z radnymi. Tylko przetarg z licytacji zmaksymalizuje zyski Miasta i spowoduje mądrą inwestycję. Bo skoro inwestor włoży tyle pieniędzy, że wygra przetarg z innymi inwestorami, to na pewno będzie mu zależeć, żeby inwestycja się opłaciła.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama