, niedziela 5 lipca 2020
Wakacje z gżegżółką w Cieszynie
W ramach letniej szkoły, w piątek 15 sierpnia odbędzie się XVII już edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego "Sprawdzian z polskiego", w ramach którego uczestnicy powalczą o tytuł "Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego" i jednocześnie darmowy udział w kolejnej letniej szkole oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wakacje z gżegżółką w Cieszynie

SM/MAT. PRAS.
Od 29 lipca Uniwersytet Śląski w Cieszynie zatętni życiem i zapełni się pasjonatami języka polskiego pochodzącymi ze wszystkich stron świata oraz pełnymi zapału nauczycielami języka polskiego jako obcego. Na cztery tygodnie prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz wszyscy pracownicy przeniosą swą siedzibę z katowickiego placu Sejmu Śląskiego do Cieszyna, gdzie odbędzie się XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej oraz dwutygodniowe XXIII warsztaty polonistyczne.

Jak zapowiadają organizatorzy letniej szkoły, tegoroczna cieszyńska przygoda z językiem polskim zapowiada się wyjątkowo egzotycznie, gdyż weźmie w niej udział 150 miłośników polszczyzny pochodzących z 37 krajów, m.in. z: Azerbejdżanu, Brazylii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej i Północnej, Litwy, Niemiec, Rosji, Salwadoru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Uzbekistanu i Włoch.

- Zaszczepiamy wirusa polszczyzny! - przekonują organizatorzy letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej i z doświadczenia podają, iż zaledwie miesiąc nauki wystarczy, by znacznie poprawić swoją znajomość języka polskiego lub by opanować niezbędne podstawy potrzebne w codziennej komunikacji. - Trzeba jednak nauce języka polskiego poświęcić serce i rozum. W Cieszynie wszyscy połykają bakcyla polszczyzny i z sukcesem kończą letnią szkołę, o co dba znakomicie przygotowana kadra, która wkłada w nauczanie i organizację kursu nie tylko czas, ale i niebywały zapał - mówią wykładowcy ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Cieszyńska szkoła języka polskiego obejmuje codzienną intensywną naukę języka polskiego na różnych poziomach nauczania (łącznie 80 godzin), ale gwarantuje także poszerzanie wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury, historii i sytuacji politycznej Polski w ramach popołudniowych seminariów. - Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki zapoznają studentów z ciekawie opracowanymi zagadnieniami w dwóch wersjach językowych - po angielsku dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę, i po polsku dla studentów polonistyk i slawistyk oraz wszystkich chętnych - informują organizatorzy.

Z kolei w czasie XXIII warsztatów polonistycznych nauczyciele języka polskiego jako obcego pracujący poza granicami kraju będą dzielić się doświadczeniami i poszerzać swą wiedzę. Z myślą o nich opracowano cykl zajęć metodycznych. W tym roku warsztaty polonistyczne trwać będą od 29 lipca do 16 sierpnia.

Każda minuta kursu została odpowiednio zaplanowana, dzięki czemu nikt w Cieszynie nie będzie się nudził. - Letnie wieczory pełne będą polskiej muzyki, tańca, śpiewu i poezji. Bardziej odważni uczestnicy pokażą swoje ukryte talenty, inni deklamować będą wiersze Tuwima i Brzechwy w Teatrzyku poezji dziecięcej, młodzi dziennikarze redagować będą tygodnik "Wiadomości Letniej Szkoły", jeszcze inni wcielą się w role bohaterów Kartoteki, a przyszli tłumacze przełożą wiersz Tadeusza Różewicza w ramach Turnieju Tłumaczy. Ponadto na uczestników kursu czeka mnóstwo zabaw, gier językowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi, podczas których aktywnie będą uczyć się języka polskiego. Z kolei w weekendy studenci wyruszą w południową Polskę, by zobaczyć Kraków, Pszczynę i Beskidy - wyliczają atrakcje letniej szkoły jej organizatorzy.

W ramach letniej szkoły, w piątek 15 sierpnia odbędzie się XVII już edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego "Sprawdzian z polskiego” w której weźmie udział około 200 miłośników naszej mowy - uczestnicy letniej szkoły i warsztatów polonistycznych oraz obcokrajowcy z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców z całej Polski. Wszyscy zawalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i jednocześnie darmowy udział w kolejnej letniej szkole oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Każda osoba otrzyma w prezencie nagrodę książkową. Tego samego dnia odbędzie się "Wieczór Narodów", w ramach której o godz. 14.30 studenci ruszą barwnym korowodem na cieszyński rynek, by zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów poprzez taniec, śpiew, quizy i gry językowe oraz egzotyczne specjały przywiezione z dalekich krajów. Nie zabraknie także polskiego akcentu - wszyscy zatańczą Poloneza i skosztują polskiego bigosu.

Uroczysta inauguracja otwierająca oba kursy, odbędzie się w środę, 30 lipca o godz. 12.00 na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama