, piątek 17 lipca 2020
Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?
Dodatkowo odbędą się również pokazy przędzenia wełny oraz pokaz i prelekcja pt. "Sery owcze - dziedzictwo góralskiej kultury".  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?

SM/BESKIDZKA 5
Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?


Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?


Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?


Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?


Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?

W najbliższy piątek, 15 sierpnia o godz. 16.00, w amfiteatrze w Parku Kuracyjnym w Ustroniu odbędzie się impreza "Gdzie Biją Źródła", kończąca cykl wydarzeń promujących program Owca Plus w Beskidzkiej 5. Wstęp wolny.

Jak dotąd w ramach promocji programu Owca Plus w Beskidzkiej 5, która odbywała się pod wspólną nazwą: "Kultywowanie tradycji i zwyczajów pasterskich w mikroregionie Beskidzkiej 5 - promocja Programu Owca Plus” zorganizowano: Wielką Imprezę z okazji 10-lecia Beskidzkiej 5 (20 czerwca w Szczyrku), Międzynarodowe Spotkania Gajdoszy i Dudziarzy (13 lipca w Istebnej), Mistrzostwa Górali Karpackich w Koszeniu Łąki (19 lipca w Brennej) oraz prelekcję i pokaz pt. "Sery owcze - dziedzictwo góralskiej kultury" (2 sierpnia w Wiśle).

Podczas ostatniej imprezy promującej program Owca Plus w Beskidzkiej 5 wystąpią: multiinstrumentalista Józef Broda, Zespół Tańca Ukrainy "Junist" oraz zespół "Turnioki". Dodatkowo odbędą się również pokazy przędzenia wełny oraz pokaz i prelekcja pt. "Sery owcze - dziedzictwo góralskiej kultury". - Nieoceniony Józef Broda klimatycznie otworzy i poprowadzi koncert uczestnicząc w nim muzycznie, wokalnie i bajarsko. Na początek proponujemy Państwu wielką atrakcję - ponad godzinny występ Zespołu Tańca Ukrainy "Junist". Zespół powstał 50 lat temu, wystąpił w ponad 30 krajach świata a ceniony jest za wysoką kulturę choreograficzną, twórcze oblicze, wierność ukraińskiej sztuce ludowej i wyszukany, wytworny styl "Turnioki" pojawią się na scenie ok. godz. 17.30. Zespół ten łączy muzykę góralską z innymi gatunkami i choć został zachowany układ kapeli góralskiej, to jednak w brzmieniu współczesnych instrumentów - opisują program organizatorzy.

Wieńcząca cykl impreza "Gdzie Biją Źródła” jest organizowana przez Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu oraz Miasto Ustroń. Cykl imprez był możliwy do zrealizowania dzięki współfinansowaniu ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Przedsięwzięcie "Kultywowanie tradycji i zwyczajów pasterskich w mikroregionie Beskidzkiej 5 - promocja Programu Owca Plus" zostało dofinansowane kwotą 17 tys. zł. Na działania promujące Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej Owca Plus na lata 2010-2014 w tym roku przeznaczono 100 tys. zł. Ogólnie na realizację Programu Owca Plus w roku 2014 łącznie Zarząd Województwa przeznaczył 565 tys. zł.

Głównym celem Programu Owca Plus jest ochrona środowiska przyrodniczego i zachowanie bioróżnorodności wskazanych terenów, poprzez przywrócenie i utrzymanie wypasu owiec na wskazanych halach i polanach górskich oraz murawach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama