, sobota 15 sierpnia 2020
Tradycyjny rozsód. Owce wrócą z hal
Wypas owiec na halach trwa od maja do października. fot: UG IstebnaDodaj do Facebook

Tradycyjny rozsód. Owce wrócą z hal

DR
Zbliża się koniec wypasu owiec na halach, czyli tradycyjny rozsód. Juhasi ruszą z hal, by po miesiącach rozłąki spotkać się z rodziną. Świętowanie poprzedza liczenie i symboliczne rozdzielenie stada.

Wypas owiec na halach trwa od maja do października. Obrzędy związane z uroczystym rozsodem owiec odbywają się zazwyczaj po niedzielnej mszy świętej. Wydarzeniu towarzyszy tradycyjny poczęstunek i degustacja serów owczych. Prowadzący baca przybliża uczestnikom znaczenie i formułę rozsodu. Pojawiają się opowieści o zróżnicowaniu czasowym obrzędu w Karpatach, znaczeniu ognia, który płonie od wiosny do jesieni i nie może zgasnąć, a także o zasadach jakie występują przy podziale sera pomiędzy właścicielami owiec. To również czas podziękowań w kierunku pasterzy i wszystkich zaangażowanych w rozsód. Podczas obrzędu nie może zabraknąć góralskiej muzyki, tańców i śpiewów.

W Beskidzie Śląskim powoli kończy się wypas owiec na halach. Najbliższy rozsód owiec w powiecie cieszyńskim odbędzie się 29 września w Centrum Pasterskim w Koniakowie, a 30 września na Stecówce. Po rozsodach, jeżeli pogoda dopisze, owce będą się jeszcze paść w okolicach domów gospodarzy. W góry powrócą na wiosnę.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama