, piątek 3 maja 2024
Skoczów: Koncert na cześć św. Hildegardy z Bingen, doktor Kościoła
Ruiny klasztoru w Rupertsberg, który został ufundowany przez rodzinę św. Hildegardy. fot: Carl Woog/Wikimedia Commons



Dodaj do Facebook

Skoczów: Koncert na cześć św. Hildegardy z Bingen, doktor Kościoła

JM
Skoczów: Koncert na cześć św. Hildegardy z Bingen, doktor Kościoła

Św. Hildegarda z Bingen była niemiecką opatką benedyktyńską, żyjąca w latach 1098-1179. fot.Robert Lechner/Wikimedia Commons

W niedzielę 7 października, w dniu kiedy Benedykt XVI ogłosi św. Hildegardę z Bingen doktorem Kościoła, w Skoczowie odbędzie się specjalny koncert, przybliżający życie tej niezwykłej kobiety, mistyczki, kompozytorki, lekarki, poetki i dyplomatki z przełomu XI i XII wieku - poinformowała na swoich stronach internetowych diecezja bielsko-żywiecka.

Wykonawcą koncertu w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie będzie Piotr Paszyna, a o postaci niemieckiej opatki benedyktyńskiej opowie organistka, pianistka, teolog i autorka wielu pieśni o tematyce religijnej, Bogumiła-Faustyna Dunikowska. Początek koncertu o godz. 19.00.

Św. Hildegarda z Bingen była niemiecką opatką benedyktyńską, żyjąca w latach 1098-1179. Urodziła się 16 września 1098 r. w Bermersheim w Hesji. Wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. W wieku 15 lat Hildegarda wstąpiła do zakonu. Od młodości doznawała mistycznych wizji. W 1147 założyła klasztor w Rupertsbergu koło Bingen nad Renem. W 1165 r. powołała do istnienia filialny klasztor w Eiblingen koło Rudesheim.

Znanych jest wiele jej dzieł z dziedziny religii, medycyny, muzyki, etyki i kosmologii. Zachowało się też ok. 300 jej listów kierowanych m.in. do papieża, do Bernarda z Clairvaux, do cesarza Fryderyka Barbarossy.

Hildegarda z Bingen interesowała się również przyrodą, była pierwszą badaczką niemieckiej fauny i flory. Do dziś cieszą się popularnością formułowane przez nią zasady medycyny naturalnej. Obecnie renesans przeżywa też skomponowana przez nią muzyka, wykorzystana w filmie "Wizja" Margarethe von Trotty z 2008 r. Według św. Hildegardy "Bóg jest śpiewakiem, a Boski śpiew leży u podstaw harmonii świata duchowego i materialnego". Jest autorką ponad 70 pieśni religijnych: antyfon, hymnów, responsoriów, sekwencji.

Hildegarda zmarła 17 września 1179 r. w Rupertsbergu koło Bingen. 10 maja Benedykt XVI ogłosił, że św. Hildegarda z Bingen może być czczona przez cały Kościół. 7 października na placu św. Piotra w Watykanie papież odprawi Mszę św. na rozpoczęcie zgromadzenia Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. W czasie liturgii ogłosi św. Jana z Awili i św. Hildegardę z Bingen doktorami Kościoła.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zawsze to lepsze niż palenie na stosie czy Legion Chrystusa i Marcial Maciel

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama