, czwartek 2 maja 2024
Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska, Studnia Trzech Braci i Ratusz na Znaczkach Turystycznych
Cieszyński Znaczki Turystyczne przedstawiają najbardziej znane zabytki w Cieszynie, a mianowicie: Rotundę św. Mikołaja i Wieżę Piastowską, Studnię Trzech Braci i Ratusz. fot: cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska, Studnia Trzech Braci i Ratusz na Znaczkach Turystycznych

SM
Od 4 grudnia w Cieszyńskim Centrum Informacji dostępne są w sprzedaży Znaczki Turystyczne przedstawiające najbardziej znane zabytki Cieszyna.

Pomysł promowania atrakcji turystycznych na znaczkach zrodził się w Czechach. Wszystko zaczęło się w 1998 roku w Rymarowie, kiedy to dwóch instruktorów skautingu chcąc zachęcić swoich podopiecznych do wędrowania po górach wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu nagrodę specjalną. W tak niepozorny sposób rozpoczęła się gra kolekcjonerska, która z 10 sztuk rozwinęła się do obecnych 2109 sztuk w całych Czechach. W całej Europie, USA i Rosji jest ponad 4180 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba rośnie z każdym dniem.

W Polsce Znaczek Turystyczny rozpoczął swoją działalność w 2004 roku. Pierwszym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w Polsce było Schronisko w Morskim Oku. Cieszyńskie Znaczki Turystyczne przedstawiają najbardziej znane zabytki, a mianowicie: Rotundę św. Mikołaja i Wieżę Piastowską, Studnię Trzech Braci i Ratusz. Każdy znaczek ma nadany numer. W przypadku zabytków z Cieszyna są to odpowiednio numery: 172, 173 oraz 174. - Są miejsca, które ilekroć się w nich znajdziemy urzekają nas swoim klimatem. Wydawać by się mogło, że czas zatrzymał się tu w miejscu, a na każdym kroku towarzystwa dotrzymują nam niewidzialni przodkowie z minionych epok. I właśnie takim miejscem jest Cieszyn i jego liczne zabytki - opisuje cieszyńskie Znaczki Turystyczne ich producent.

Sam Znaczek jest drewnianym krążkiem o średnicy 60 mm. Posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy.

- Nakład Znaczków Turystycznych jest nieograniczony. Oznacza to, iż wraz z wyczerpaniem zapasów, producent będzie wznawiał ich produkcję - wyjaśnia Bogdan Kasperek, dyrektor Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza", które dążyło do stworzenia cieszyńskich Znaczków Turystycznych.

Od 4 grudnia Znaczki dostępne są w Cieszyńskim Centrum Informacji (Rynek 1), w cenie 7 zł za sztukę. Jak informuje dyrektor SRiWR "Olza", podejmowane są kroki w celu rozszerzenia sieci dystrybucji o inne punkty IT w powiecie cieszyńskim. W planach jest również stworzenie Znaczków z atrakcjami turystycznymi zlokalizowanymi w pozostałych miejscowościach naszego regionu. Mapę z dokładną lokalizacją Znaczków Turystycznych można sprawdzić tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama