, niedziela 28 kwietnia 2024
Pod Brunatnym Jeleniem zaprasza na pierwszy film 3D o Cieszynie
Kilka ciekawostek o filmie zdradza nam jego reżyser Danielem Zduńczyk. fot: ME



Dodaj do Facebook

Pod Brunatnym Jeleniem zaprasza na pierwszy film 3D o Cieszynie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Pod Brunatnym Jeleniem zaprasza na pierwszy film 3D o Cieszynie

Wczoraj po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć nowy film 3D o Cieszynie, który już od dzisiaj emitowany jest w restauracji "Pod Brunatnym Jeleniem”. fot. mat. pras.


Pod Brunatnym Jeleniem zaprasza na pierwszy film 3D o Cieszynie

Goście z pierwszego pokazu wyszli zadowoleni. fot. mat. pras.


Pod Brunatnym Jeleniem zaprasza na pierwszy film 3D o Cieszynie

Przygotowanie samego modelu miasta zajęło naszym grafikom 4 miesiące. fot. mat. pras.


Pod Brunatnym Jeleniem zaprasza na pierwszy film 3D o Cieszynie

Zasadniczy problem przy takich inscenizowanych filmach stanowią kostiumy. fot. mat. pras.

Wczoraj po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć nowy film 3D o Cieszynie, który już od dziś emitowany jest w restauracji "Pod Brunatnym Jeleniem” dwa razy dziennie. - Film musi się obronić sam - mówił podczas pierwszego pokazu filmu jego reżyser Daniel Zduńczyk dziękując wszystkim za wsparcie przy jego realizacji. Czy się obronił? Goście z pierwszego pokazu wyszli zadowoleni.

Czasy założenia legendarnego grodu, podróż przez najważniejsze wydarzenia w historii miasta: od utworzenia niezależnego Księstwa Cieszyńskiego i wygaśnięcia dynastii Piastów, przez pożar Cieszyna i jego odbudowę, aż do momentu powstania Muzeum Śląska Cieszyńskiego i czasów, kiedy uliczkami miasta kursowały tramwaje, po historię hotelu "Pod Brunatnym Jeleniem”, w którego wnętrzach będziemy mogli zobaczyć film.

Polskie studio Virtual Magic przygotowało niezwykły film 3D, który przeniesie widzów kilkaset lat wstecz, do jednego z najpiękniejszych miast południowej Polski. Kilka ciekawostek o filmie zdradza nam jego reżyser Daniel Zduńczyk.

Jak długo pracowaliście nad stworzeniem tego filmu?
Zdjęcia rozpoczęliśmy w wakacje, w zeszłym roku. Łącznie trwały 3 tygodnie. Cały film powstał w około pół roku. Realizowaliśmy średnio 5 ujęć dziennie. Przy filmie 3D nie wystarczy postawić kamerę i kręcić. Wszystko powinno być odpowiednio skalibrowane, co zależy od planu, bliskości postaci i wielu innych rzeczy.

Czy trudno jest realizować film o historii całkowicie obcego miasta?
Faktycznie jestem z Wrocławia, ale jak człowiek zagłębi się w jakąś historię, to niezależnie od tego, gdzie się jest, można stworzyć coś fajnego. Cieszyn jest bardzo fajnym, otwartym miastem. Bardzo dobrze się tu czuliśmy. Polubiłem to miasto, bo ma w sobie coś wyjątkowego.

Gdzie kręciliście najwięcej scen do filmu?
W samym muzeum spędziliśmy ponad półtorej tygodnia. Co było najistotniejsze, to to, że naszą scenografię tworzyły eksponaty muzealne. Ustawianie wszystkiego w rękawiczkach, baliśmy się, żeby nic się nie zepsuło. Wszystko z wielką ostrożnością. Aktor siedział na krześle, które miało 500 lat i musiał się skupić na swojej roli. Była adrenalina, ale też dzięki temu staraliśmy się być jak najbardziej autentyczni. 5 ujęć dziennie to był dla nas wyczyn. Dużo zdjęć kręciliśmy również w Środzie Śląskiej.

Czy jest coś, co zaskoczyło was podczas produkcji filmu?
Podczas realizacji wykorzystywaliśmy stare fotografie, które cyfrowo przekształcaliśmy w obraz trójwymiarowy. Od pani Ireny z Muzeum otrzymałem zdjęcia mailem o treści: Mam dwie wersje, proszę sobie wybrać, która będzie lepsza, ponieważ są dość poniszczone. Przyszły dwa zdjęcia. Tknęło mnie, by sprawdzić, czy nie są to pary steroskopowe. Złożyłem i okazało się że są to autentyczne zdjęcia z dawnych lat, które ktoś zrobił w "trójwymiarze". Nie wiadomo, kto je wykonał.

Która scena była najtrudniejsza?
Spalenie Cieszyna. Dużo geometrii miasta, ogień, dym. Przygotowanie samego modelu miasta zajęło naszym grafikom 4 miesiące. Rendering drugie tyle.

A jak układała się współpraca z naszymi aktorami z Czeskiego Cieszyna?
Cudownie. Trzech aktorów polskiej sceny pomogło nam nie tylko swoją grą aktorską. Zasadniczy problem przy takich inscenizowanych filmach stanowią kostiumy. Nagle okazało się, że Teatr w Czeskim Cieszynie ma taką garderobę, że jak tam weszliśmy to poczuliśmy zbawienie. Jeśli chodzi o grupy rekonstrukcyjne, które posiadały swoje stroje i sprzęt, można powiedzieć, że zabrakło nam tylko czołgu.

Gdzie będziemy mogli zobaczyć nowo powstały film?
Film został stworzony dla tego miejsca. Mamy prawa do pokazywania go na festiwalach, przeglądach, ale do dystrybucji w najbliższym czasie na pewno nie trafi. To prywatna inwestycja.

W filmie przy komentarzu lektora, pojawiają się inscenizacje kluczowych wydarzeń, które miały najważniejszy wpływ na losy miasta. Jest to unikalny film zaprezentowany w wyjątkowym miejscu. Stworzony przez fascynatów i przy pomocy ludzi na co dzień mieszkających i żyjących w Cieszynie. Od dziś można go zobaczyć w Restauracji Pod Brunatym Jeleniem, dwa razy dziennie o godz. 11.00 i 17.00.

Restauracja pod Brunatnym Jeleniem zaprasza wszystkich mieszkańców Cieszyna do obejrzenia Historii Cieszyna w 3D. Jest jeden warunek. - Należy wybrać jedną z pozycji menu filmowego, poddać się magii filmu i pozwolić by historia i tradycja zaczarowała na chwilę każdego - informacja znajduje się na oficjalnej stronie restauracji.

Seanse będą emitowane od poniedziałku do piątku o dwóch porach o 11.00 i 17.00. Menu filmowe, które będzie obowiązywało podczas seansu: Sernik wiedeński podany z sorbetem malinowym, kawa lub herbata w cenie 15 zł oraz pieczeń ze schabu z opiekanymi ziemniakami i czerwoną kapustą w cenie 15 zł. Lokal podczas projekcji objęty jest całkowitą rezerwacją miejsc. Przy składaniu rezerwacji należny dokonać wyboru menu.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A takich "Cieszynioczków" pełna cała polska - sami nic nie robią, a krytyka sypie się, jak z rękawa.

A może "cieszynioczek" skoro taki ekspert w dziedzinie filmu i historii to podpisze się imieniem i nazwiskiem?
Dla mnie właśnie takie komentarze można nazwać "żałosne". Oglądałem i twierdzę, że film godny polecenia, misternie zrealizowany i skłania do refleksji...

warunkiem obejrzenia filmu obowiązkowe menu? wstyd... źle zaczyna "Jeleń...

Oszi ale skąpstwo z Twojej strony o 15zł , aż wstyd. Jest oczywiste, że restaurację otwiera się po to, żeby zarobić ale Ty pewnie też robisz dla Cieszyna dużo - za darmo:-), oczywiście poza Twoimi mądrościami na GC:-)

Żałosne,Żałosne- kto widział rycerzy/podróżników bez nakrycia głowy i to jeszcze jeden z nich był łysy , a wszyscy trzej robili wrażenie jakby pochodzili z krainy liliputów..Bardzo słaby film z przeogromnymi pustkami/dziurami historycznymi.Plątający sie niby po muzeum jakiś bliżej nieokreślony gość,a na koniec to spektakularne wniebowzięcie cieszynkiego tramwaja.Poza tym fatalne nagłśnienie oraz brak zaciemnienia.Wszystko to dyskwalifikuje ten film.Szkoda było pieniążków.

W końcu ktoś zrobił coś dobrze.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama