, środa 8 maja 2024
Ostatnie spotkanie kolbergowskie
Ostatnie spotkanie kolbergowskie pod hasłami "Dom, sąsiedztwo, wspólnota” odbędzie się w środę, 10 grudnia, o godz. 17.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w Sali Rzymskiej. Wstęp jest wolny. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Ostatnie spotkanie kolbergowskie

MB/MAT.PRAS.
Jak zmieniał się status sąsiedztwa? Czy obecnie można mówić o uczestnikach społeczności lokalnej jak o wspólnocie czy raczej rozproszonej grupie niezależnych od siebie członków? Czym jest sąsiedztwo i wspólnota dla mieszańców Cieszyna? Jak docierać do osób wykluczonych ze wspólnoty?

Ostatnie spotkanie kolbergowskie pod hasłami "Dom, sąsiedztwo, wspólnota” odbędzie się w środę, 10 grudnia, o godz. 17.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w Sali Rzymskiej. Wstęp jest wolny.

W XIX i XX-wiecznych wspólnotach wiejskich kontrola społeczna sprawiała, że o sąsiadach wiedzieliśmy niemal wszystko. Współpraca była wymogiem, bez którego nie dało się funkcjonować. Praca mieszała się z życiem prywatnym, a wykluczenie ze wspólnoty było największym zagrożeniem. W wyniku rewolucji przemysłowej w kolejnych dziesięcioleciach stopniowemu oddzieleniu uległa przestrzeń prywatna (domowa) od publicznej (praca), sprawiając, że wspólnota oraz tworzące ją relacje i więzi uległy także przeobrażeniom.

Obecnie, w dobie płynnego kapitalizmu, obserwujemy kolejną przemianę, rozmycie granic między tym, co prywatne a tym, co publiczne. Wydaje się, że wpływ na ten proces mają przemiany technologiczne, indywidualizacja, mobilność społeczna oraz przemiany gospodarki z "twardej” w "miękką”. 
 
Podczas dyskusji uczestnicy zastanowią się jak współczesna antropologia i ludoznawstwo w partnerstwie ze sztuką mogą docierać do małych społeczności i sąsiedztwa. Jakich narzędzi używają do zbadania społeczności lokalnej. Odnosząc się do konkretnych projektów artystycznych, zobaczymy, jak dokumentacja artystyczna może stać się elementem badawczym i na odwrót.

W spotkaniu wezmą udział artyści i antropolodzy. Katarzyna Majak - artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka i koordynatorka wystaw, wykładowczyni, Szymon Waluś - lokalny działacz społeczny, współzałożyciel stowarzyszenia Towarzystwo Sportów Górski Młóckarnia, animator kultury. Bywa również fotografem, wspinaczem i narciarzem,
Joanna Wowrzeczka - socjolożka i malarka oraz Grzegorz Studnicki - antropolog i socjolog.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama