, piątek 26 kwietnia 2024
Narodowe Czytanie Trylogii w powiecie
W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytane były dzieła Aleksandra Fredry.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Narodowe Czytanie Trylogii w powiecie

SM
W sobotę, 6 września w całym kraju odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania. Dwa lata temu akcję zainaugurowała wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytane były dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku happening czytelniczy skupiony będzie wokół "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Podstawowym celem akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

- Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę - pisze przesłaniu na tę okoliczność Bronisław Komorowski.

W tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, swój udział zadeklarowały: Biblioteka Miejska w Cieszynie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wanuły w Ustroniu, Biblioteka Publiczna w Skoczowie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Skoczowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu.

Wspólne czytanie w Cieszynie odbędzie się w godzinach od 11.00 do 13.00, przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie przy ul. Głębokiej. - W programie happeningu przewidujemy: konkurs głośnego czytania wybranych fragmentów "Trylogii” (każdy, kto głośno przeczyta lub wyrecytuje dowolny fragment tekstu otrzyma atrakcyjną nagrodę), inscenizację w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i Stowarzyszenia Twórców Sztuki "Passjonizm" z Sosnowca, warsztaty plastyczne oraz zabawy plebejskie o charakterze średniowiecznym dla dorosłych i pupili, nawiązujące do dzieł Henryka Sienkiewicza. Czytelniczy happening wzbogacą imprezy towarzyszące: kiermasz książek oraz wystawy i ekspozycje tematyczne w witrynach Biblioteki oraz sąsiednich sklepów księgarskich - informuje Beata Parchańska z cieszyńskiej biblioteki.

W Ustroniu akcja przebiegać będzie od godz. 17.30 w sali klubowej Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka". W programie ustrońskiej edycji znajdzie się wykład na temat Sienkiewicza, który wygłosi dr. hab. Marek Rembierz oraz czytanie fragmentów "Trylogii" w interpretacji Kuby Abrahamowicza (aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej) oraz Sary Jakobsen (słuchaczki Studium Teatralnego w Katowicach).

W Skoczowie Narodowe Czytanie "Trylogii" połączone będzie z prelekcją pani dr Joanny Jurgały-Jureczki. Impreza odbędzie się o godzinie 10.00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Skoczowie przy ul. Mickiewicza 9.

W tym roku w akcji wspólnego czytania udział weźmie również Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu. Dzięki temu w parku miejskim w Strumieniu "Trylogię" Henryka Sienkiewicza czytać będą aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Początek imprezy o godz. 14.00.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Widać jak na dłoni, że nasz Umiłowany Prezydęt stara się nadążyć za rozwojem sytuacji międzynarodowej. Najpierw było Narodowe Czytanie sielankowego "Pana Tadeusza", a na tę chwilę bardziej na czasie jest Trylogia.
Odpowiedniejsze byłoby raczej Narodowe Czytanie rozliczeniowej noweli Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie”, którego akcja dotyczy roku 1920.
Nowela opowiada o wizycie pisarza na parafii, która kilka tygodni wcześniej stanowiła bazę komunistycznego „rządu polskiego”. Żeromskiego nachodzi refleksja: „Jakim się to mogło stać sposobem, że jak niegdyś carscy komisarze, tak obecnie sowieccy komisarze, znaleźli drogę do naszych miast i wsi, do naszych kościołów, domów i skarbów sztuki. Jakim się to stało sposobem, że zarówno tamci, jak ci, to tu, to tam, znaleźli posłuch u naszego ludu? Trzeba wyznać otwarcie i bez osłony, że lenistwo ducha Polski, cudem z martwych wskrzeszonej, ściągnęło na tego ducha batog bolszewicki. Polska żyła w lenistwie ducha, oplątana przez wszelakie gałgaństwo, paskarstwo, łapownictwo, dorobkiewiczostwo, dążenie do kariery i nieodpowiedzialnej władzy”.
Ówczesna diagnoza Żeromskiego pasuje chyba też do naszych czasów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama