, piątek 26 kwietnia 2024
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi
- W takich zajęciach bierzemy udział po raz pierwszy. Robimy piękne szyszki na choinkę i dobrze się razem bawimy - mówi Małgosia Minkina z Rybnika fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi

Dnia 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. fot. AK


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi

UŚ integruje środowisko działające na rzecz osób niepełnosprawnych. fot. AK


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi

UŚ w Cieszynie odwiedzili przedstawiciele siedmiu placówek z różnych miast Województwa Śląskiego. fot. AK


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi

W organizację spotkania włączyli się studenci, którzy przygotowali również część artystyczną. fot. AK


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: Uniwersytet Śląski otwiera drzwi

Prowadzone buły warsztaty z tworzenia dekoracji na choinkę. fot. AK

Dnia 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego dnia Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej wraz z dr Dorotą Prysak zorganizowało w Centrum Konferencyjnym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie warsztaty dla osób niepełnosprawnych pod nazwą "Święta z szyszką w tle". Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji dr hab. prof. UŚ Zenon Gajdzica zdradził również plany modernizacji UŚ, które mają ułatwić osobom niepełnosprawnym nie tylko uczestnictwo w takich spotkaniach, ale również podjęcie studiów na cieszyńskiej uczelni.

- Od jakiegoś czasu próbujemy zintegrować środowisko działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Na stałe do naszego kalendarza chcemy wpisać dwa takie spotkania z udziałem osób niepełnosprawnych z różnych instytucji. Dzisiejszy, który wiąże się z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej - mówi Zenon Gajdzica, dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. - Zajęcia i spotkania prowadzone są w szczególności przez studentów, którzy odpowiednie przygotowanie do pracy z takimi osobami zdobywają m.in. na kierunku o specjalności Terapia i Asystent Osoby Niepełnosprawnej. Mamy coraz większy potencjał i prężnie działający Zakład Pedagogiki Specjalnej, który zajmuje się tą problematyką - przyznaje dziekan i dodaje, że nawet świetna szkoła wyższa nigdy nie przygotuje w 100 proc. studenta do codziennej, często wymagającej pracy z osobami niepełnosprawnymi. - Oczywiście przekazujemy podstawy teoretyczne, natomiast kontakt z tymi, z którymi w przyszłości będą pracować, jest najważniejszy - przyznaje Gajdzica i dodaje, że studenci nabywają sprawności i umiejętności praktycznych uczestnicząc w takich działaniach, ale również nawiązują znajomości z nauczycielami, pracownikami różnych instytucji i często w przyszłości trafiają do nich jako wolontariusze, a później są również w takich placówkach zatrudniani.

Dziekan przyznaje, że jedną bolączką, z którą UŚ jeszcze sobie nie radzi do końca, są bariery architektoniczne. Zdradza jednak, że w planach jest modernizacja, która ma ułatwić osobom niepełnosprawnym nie tylko uczestnictwo w takich spotkaniach, ale również podjęcie studiów na cieszyńskiej uczelni. - Udało się pozyskać środki i został przygotowany projekt, którego obecnie odbywa się przetarg. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, w ciągu najbliższych 2 miesięcy rozpoczną się prace związane ze zniesieniem tych barier. W przyszłym roku akademickim będziemy mieć windę, przystosowane toalety i specjalne podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Pozyskaliśmy również fundusze na specjalistyczną pracownię asystenta osoby niepełnosprawnej - mówi Zenon Gajdzica.

W spotkaniu, które odbyło się 3 grudnia wzięło udział siedem grup z różnych instytucji w Województwie Śląskim. - Od jakiegoś czasu zapraszamy do nas osoby niepełnosprawne, żeby pokazać, że uczelnia jest miejscem spotkań. Mamy również coraz więcej studentów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Każda osoba może studiować, a my staramy się pokazać, że każdy student znajdzie tutaj wsparcie, by dalej się rozwijać - mówi dr Dorota Prysak, współorganizatorka spotkania. - Pomysł zrodził się w momencie paraolimpiady zorganizowanej w Londynie. Wielka impreza, podczas której wszyscy usłyszeli o osobach niepełnosprawnych. Zabolał mnie jednak fakt, że było to tylko chwilowe. Tuż po zakończeniu zawodów, wszyscy o osobach niepełnosprawnych, zapomnieli. Nie tylko chciałam zintegrować osoby niepełnosprawne ze studentami, ale również obalić stereotyp, że studenci tylko się bawią, imprezują i nic nie robią - przyznaje Iwona Stroka, studentka, pomysłodawczyni spotkania.

Podczas spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach tworzenia dekoracji na choinkę z szyszek. Był czas na rozmowy, zabawę i integrację. - Prowadziłam dzisiaj warsztaty. Studentki przyniosły wszystkie materiały i razem z naszymi gośćmi tworzyliśmy różnobarwne szyszki. Przyznaję, że jestem pod wrażeniem. Powstały cuda. Wyobraźnia zadziałała i sama poczułam klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia - mówi Justyna Jabłeka. - W takich zajęciach bierzemy udział po raz pierwszy. Robimy piękne szyszki na choinkę i dobrze się razem bawimy - mówi Małgosia Minkina. - Chcielibyśmy częściej spędzać czas z tyloma fajnymi ludźmi - dodaje Sebastian Berger z Rybnika.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a zgodę na publuczne prwzentowanie wizerunku osób na zdjęcuach macie? bo ja takowej nie wyraźałem...

Tylko, ze tam nie było żadnego WSPÓLNEGO śpiewania. Owszem, grajkowie z wydziału artystycznego grali, dziewczyny darły się po angielsku ale WSPÓLNEGO śpiewania z niepełnosprawnymi nie było - za to PROPOAGANDA trzeciego miejsca, jakie zajął chór akademicki na konkursie w Korei Północnej była.

Jedną z ogromnych wartości imprezy było współdziałanie gospodarzy i gości na każdym etapie - począwszy od strojenia choinki, przez zdobienie szyszek, po sprzątanie, poczęstunek i wspólne śpiewanie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama