, środa 14 listopada 2018
Kultura na weekend… trwa Festiwal Teatrów Moraw i Śląska
"Kolacja na cztery ręce" Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego fot: Karin Dziadkova



Dodaj do Facebook

Kultura na weekend… trwa Festiwal Teatrów Moraw i Śląska

red.
Trwa 17. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Za nami już takie spektakle jak, „Dášeňka” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek z Ostrawy, a także przedstawienie bazujące na słynnej baśni Karla Jaromíra Erbena pt. „Ociosanek” Sceny Lalek Bajka. Pojawił się również „Kontrabas” Teatru Kameralnego ze Słowacji oraz kilka innych. Przed nami jeszcze dwa dni teatralnego święta. W piątek spektakle będą odgrywane w języku polskim, a w sobotę – ostatni dzień festiwalu – po czesku.

Kolacja na cztery ręce, Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
Paul Barz
Reżyseria: Michael Tarant

Punktem wyjścia komedii jest zdarzenie fikcyjne - osobiste spotkanie Bacha z Haendlem w roku 1747 z okazji przyjęcia Bacha do Towarzystwa Nauk Muzycznych, którego pierwszym i jedynym członkiem honorowym Haendel był od 1745 roku. W rzeczywistości mimo wielu paraleli w życiorysach, obaj muzycy nigdy się nie spotkali. Wszystkie pozostałe fakty są jednak autentyczne, w tym także wyraźna niechęć Haendla do spotkania z Bachem i wielokrotnie ponawiane przez Bacha próby nawiązania kontaktu z nierównie sławniejszym kolegą.
Fikcyjnie wykreowana sytuacja spotkania cenionego Haendla i niedocenianego Bacha, to okazja do walki o prym w kompozytorskim świecie. Kto jest większym artystą? Czyje dzieło jest wybitniejsze?
Na spektakl zapraszamy w piątek 10 listopada o godzinie 10:00.

Poskromienie złośnicy, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Płocka
William Shakespeare
Reżyseria: Marek Mokrowiecki

Bianka – skromna i uległa, obiekt westchnień wszystkich kawalerów z okolicy. Katarzyna – krnąbrna i pyskata, wszystkich ich do siebie skutecznie zniechęciła. Problem w tym, że aby ta pierwsza mogła poślubić swojego „księcia”, najpierw za mąż musi wyjść jej starsza siostra. Tylko jak to zrobić? Czy znajdzie się na tyle odważny młodzieniec, aby zechcieć spróbować okiełznać Katarzynę? Okazuje się, że wszystko jest możliwe, jeśli panna ma odpowiednio duży posag.
Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00 w piątek 10 listopada.

Zlaovláska/Złotowłosa, Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego
Josef Kainar
Reżyseria: Karol Suszka

To historia Jasia, królewskiego sługi, który posiadł przypadkiem cudowną zdolność rozumienia mowy zwierząt i komunikowania się z nimi. Kiedy dowiaduje się o grożących im niebezpieczeństwach, ratuje swoich przyjaciół (mrówki, ryby, ptaki) z opresji. Zwierzęta z wdzięczności za okazaną pomoc prowadzą Janka do tajemniczej królewny Złotowłosej. W tym spektaklu, jak to w baśniach bywa, dobroć i szlachetność zostaną nagrodzone, a zło i chciwość ukarane. Przedstawienie muzyczne Sceny Czeskiej na pewno z przyjemnością obejrzą widzowie duzi i mali.
Na "Złotowłosą" zapraszamy w sobotę 11 listopada o godzinie 10:00.

Spalovač Mrtvol/Palacz zwłok, Divadlo Petra Bezruče Ostrava
Ladislav Fuks
Reżyseria: Jakub Nvota

Karl Kopfrkingl jest palaczem zwłok w praskim krematorium. Popada w szaleństwo i przez to uważa, że wykonując swoje obowiązki uwalnia dusze zmarłych.
Finałowy spektakl już w sobotę 11 listopada o godzinie 17:30.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama