, sobota 27 kwietnia 2024
Kto to był Ondra Lysohorsky?
W 1970 roku za swoją twórczość, mało znaną w Czechach czy w Polsce, a tłumaczoną na inne języki, został zgłoszony z Genewy do literackiej Nagrody Nobla. fot: CS



Dodaj do Facebook

Kto to był Ondra Lysohorsky?

CS
Wszystkich entuzjastów mówienia po naszemu, miłośników gwar Śląska Cieszyńskiego i wszelkich zdumiewających osobliwości językowych tutejszego polsko – czeskiego pogranicza powinno zainteresować spotkanie, które odbędzie się we wtorek 21 lutego w czeskocieszyńskiej kawiarni Avion. Jego bohaterem będzie Ondra Lysohorsky ( 1905-1989), pisarz, językoznawca i tłumacz, który nie tylko stworzył oparty na gwarze z okolic Ostrawy i Frydka laski język literacki, ale napisał w nim wiele interesujących utworów. W 1970 roku za swoją twórczość, mało znaną w Czechach czy w Polsce, a tłumaczoną na inne języki, został zgłoszony z Genewy do literackiej Nagrody Nobla.

Ondra Lysohorsky to pseudonim Ervina Goja, który urodził się w 1905 we Frydku jako dziewiąte dziecko w rodzinie górniczej. W jego rodzinnym domu mówiło się w gwarze laskiej. Przyszły pisarz uczył się jednak w szkołach niemieckich i czeskich, studiował w Pradze germanistykę, romanistykę i slawistykę. Ale to nie te języki – bądź co bądź dla niego obce – rozsławiły go w świecie, ale jego domowa, rodzinna gwara z okolic Łysej Góry, którą mówił podobno także słynny zbójnik Ondraszek. Stąd też się wziął pseudonim pisarza - Ondra Lysohorsky. Jego życie obfituje w wiele podobnych, zadziwiających paradoksów, komplikacji, nieoczekiwanych zwrotów i nieporozumień. Pisze o tym choćby w takim wiersz:

Kaj noród mój?
Pisany je mój wérš nocami.
Joch był jak pes wyhnany w swět.
Joch błudził wečer ulicami
a społ jak chachar pod mostami,
mój žiwot ňeznoł žodén kwět.
Jo zatracény syn Ostrawy
pro kořéň mjesta némjéł sém.
Kus Polska tam, tu kus Morawy,
tu buržuj Čech, tam Polok drawy.
Kaj noród mój? Kaj lašsko zém? …

Ondra Lysohorsky to kolejny interesujący, a mało znany pisarz Śląska Cieszyńskiego, którego warto bliżej poznać, aby lepiej zrozumieć, czym była, czym jest i czym jeszcze może być kultura na Śląsku Cieszyńskim, jak można twórczo kontynuować lokalną, regionalną tradycję i dlaczego może się ona okazać uniwersalna?

Na spotkanie poświęcone życiu i twórczości Ondry Lysohorskiego zaprasza Miejska Biblioteka w Czeskim Cieszynie do kawiarni Avion we wtorek 21 lutego o godz. 17:00.
Gościem spotkania będzie docent Libor Martinek z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie,
który przedstawi również wydaną właśnie swoją monografię poświęconą laskiemu pisarzowi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama