, wtorek 30 kwietnia 2024
Książki o Śląsku Cieszyńskim wyróżnione
Wręczenie Nagrody Honorowej im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, która odbyła się 13 grudnia w Collegium Novum na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. fot: Cz. Brachaczek



Dodaj do Facebook

Książki o Śląsku Cieszyńskim wyróżnione

MB
Książki o Śląsku Cieszyńskim wyróżnione

W 2015 roku ukazał się szósty tom tej monografii, czyli "Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945” pod redakcją Idziego Panica, fot. mat.pras.


Książki o Śląsku Cieszyńskim wyróżnione

Wydany w 2013 roku "Śląsk Cieszyński w okresie od Wiosny Ludów do I wojny światowej" to piąty tom monografii "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych”, fot. mat.pras.

Zostały przyznane nagrody w Konkursie im. H. Wereszyckiego i W. Felczaka, który wyróżnia historyków zajmujących się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku. Nagrodę honorową otrzymali redaktorzy dwóch tomów: "Śląsk Cieszyński od Wiosny Ludów do I wojny światowej” oraz "Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945”.

Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego ustanowiona została w 2001 roku przez Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Krakowie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta nagroda historyczna przyznawana jest corocznie w uznaniu wybitnych osiągnięć jednemu z grona polskich oraz zagranicznych autorów zajmujących się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku. W tym roku główną nagrodę otrzymał Andrzej Dubicki za pracę "System partyjny Królestwa Rumunii. Uwarunkowania i funkcjonowanie". Natomiast od 2002 roku w ramach konkursu przyznawana jest także Nagroda Honorowa za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim. Tą właśnie nagrodą zostali wyróżnieni autorzy książek o Śląsku Cieszyńskim.

Wydany w 2013 roku "Śląsk Cieszyński w okresie od Wiosny Ludów do I wojny światowej" to piąty tom monografii "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych”. Ukazał się on pod redakcją Idziego Panica i Krzysztofa Nowaka. Tom opisuje przemiany prawno-administracyjne, społeczno-zawodowe i narodowościowe w okresie od 1848 roku do roku 1918. Autorami tekstów są: Krzysztof Nowak, Milan Myška, Grzegorz Studnicki, Michael Morys-Twarowski, Janusz Spyra, Andrea Pokludová i Janusz Gruchała.

Natomiast w 2015 roku ukazał się szósty tom tej monografii, czyli "Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945” pod redakcją Idziego Panica. Przedstawione przez historyków wydarzenia okresu 1918-1920 dotyczą nie jednej państwowości jak w poprzednich tomach, lecz dwóch - polskiej i czechosłowackiej. Szereg przedziałów czasowych został opatrzony każdorazowo krótkim wprowadzeniem w historię polityczną, społeczną, kulturową regionu. Autorami tekstów w tym tomie są: Radoslav Daněk, Małgorzata Kiereś, Łukasz Konarzewski, Stefan Król, Denisa Labischová, Gustaw Michna, Michael Morys-Twarowski, Krzysztof Nowak, Petr Popelka, Józef Szymeczek, Aleš Zářický. Wydawcą tomów ukazujących się w ramach monografii "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych” jest Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Jak mówi w rozmowie z naszą redakcją Michael Morys-Twarowski, jeden z autorów publikacji, przyznanie prestiżowej nagrody to promocja regionu, ale bardziej w sposób pośredni. Historyk zauważa, że książki zostaną teraz lepiej dostrzeżone przez badaczy, którzy o historii Śląska Cieszyńskiego piszą sporadycznie. Nie dotyczy to tylko historyków, ale też socjologów, etnografów czy antropologów. - Za często opierają się na przestarzałych opracowaniach i powielają rozmaite bzdury na temat przeszłości regionu. Teraz będą wiedzieli, gdzie zajrzeć - stwierdza. Poza tym nagroda im. H. Wereszyckiego i W. Felczaka to duży dowód uznania ze strony środowiska historycznego dla pracy historyków mniej lub bardziej związanych z Cieszynem, piszących o tym regionie. Jak podkreśla Morys-Twarowski, Cieszyn w "branży" kojarzy się z małym, ale prężnym ośrodkiem. Zresztą to nie pierwsza praca o przeszłości Śląska Cieszyńskiego dostrzeżona przez kapitułę tej nagrody, która pięć lat temu do wyróżnienia nominowała Janusza Spyrę za książkę "Żydowskie gminy wyznaniowe na Śląsku Austriackim (1742-1918)".

Jak dowiedzieliśmy się, planowana jest kontynuacja monografii "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych”. Zaawansowane są prace nad kolejnym, siódmym tomem traktującym o losach historii Śląska Cieszyńskiego po 1945 roku.

Sześć tomów monografii, które dotychczas ukazały się, zostały nieodpłatnie przekazane m.in. do bibliotek szkolnych i publicznych powiatu cieszyńskiego, powiatowych i wojewódzkich instytucji kultury oraz najważniejszych bibliotek publicznych i uniwersyteckich w Polsce. Książki można kupić w sklepie Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie przy ul. Regera 6 oraz w oddziałach terenowych placówki w Górkach Wielkich, Skoczowie i Wiśle.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fantastyczna wiadomość! Gratulacje dla Panów Profesorów (i reszty zespołu)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama