, niedziela 23 luty 2020
Kolejne murale powstaną w Cieszynie w ramach projektu !MurArt
Murale w ramach 3. edycji projektu !MurArt powstaną w okolicy dworca kolejowego w Cieszynie. fot: Agula SwobodaDodaj do Facebook

Kolejne murale powstaną w Cieszynie w ramach projektu !MurArt

MM
Kolejne murale powstaną w Cieszynie w ramach projektu !MurArt

Kuratorką i pomysłodawczynią projektu !MurArt jest Agula Swoboda. Organizatorem 3. edycji 3. edycji !MurArt'u jest Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy w Cieszynie w partnerstwie z PPG Cieszyn. fot. mat. pras.

We wrześniu w ramach 3. edycji projektu !MurArt, w okolicy dworca kolejowego w Cieszynie powstaną kolejne cztery murale. Ich wykonaniem zajmą się absolwenci wydziału malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego, krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Współczesne murale w Cieszynie nie są niczym nowym. Trzy lata temu podczas pierwszej edycji projektu !MurArt, powstał bowiem mural na ul. Garncarskiej, autorstwa Mikołaja Rejsa. W ubiegłym roku kolejne cztery murale powstały przy Alei Oswalda Madeckiego i szybko zyskały sympatię mieszkańców Cieszyna. Oprócz tego w przestrzeni miejskiej pojawiły się także murale nie związane z !MurArt'em, które przestawiają m.in. postać Ireny Sendlerowej, czy też twórców filmowych z Polski, Czech i Słowacji.

W tym roku do grona tego dołączą kolejne cztery murale, które powstaną w ramach projektu !MurArt, organizowanego przez Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy w Cieszynie w partnerstwie z PPG Cieszyn. - Tegoroczna edycja i wybrane w niej projekty będą realizowane przez artystów malarzy i malarki, których prace według komisji są ponadczasowe i przedstawiają wysoką wartość zarówno wizualną jak i artystyczną - wyjaśnia Agula Swoboda - kuratorka tegorocznej edycj I pomysłodawczyni projektu !MurArt.

Artyści, których prace już wkrótce pojawią się w przestrzeni miasta, wybrani zostali drogą konkursową. Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja projektowa zdecydowała, iż w 3. edycji !MurArt'u udział wezmą: Anna Szejdewik ‘Coxie’, Marcin Koleśnik, Marek Głowacki oraz Robert Bubel. Każdy z nich zaprezentuje inny temat.

Anna Szejdewik 'Coxie” zaprezentuje projekt muralu pt. “Trzej Bracia”, który inspirowany jest cieszyńską legendą o trzech braciach, którzy po długiej rozłące spotkali się u źródła i ciesząc się z tego faktu założyli miasto radości, czyli Cieszyn. Marcin Koleśnik stworzy mural pt. "Cieszyńskie zaloty" przedstawiający tańczącą postać w plenerze miejskim na tle gór. Kompozycja może być interpretowana jako symboliczne przedstawienie zaślubin z tym miejscem. Marek Głowacki przedstawi mural pt. “Paweł Niemiec” opowiadający o bohaterze wojennym, majorze sił powietrznych Pawle Niemcu, urodzonym w Cieszynie, odznaczonym krzyżem walecznych. Wizerunek i cechy bohatera zasługujące na uznanie, zostały przeniesione w sferę publiczną w formie komiksu nawiązującej do dzisiejszej popkultury. Ostatni mural stworzy Robert Bubel, który zmierzy się z tematem “Kadrów z Cieszyna”, będącym syntetycznym widokiem części budynków i gór okalających miasto.

Podczas realizacji murali planowane są także spotkania z mieszkańcami Cieszyna - seniorami, dziećmi i młodzieżą – podczas których murale oficjalnie staną się częścią wspólną miasta, a artyści opowiedzą o sobie i o idei swoich pomysłów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama