, piątek 10 kwietnia 2020
FCV: "Mosty graniczne musi zastąpić człowiek”
Podczas konferencji rozmawiano o współpracy, metodach i narzędziach wspólnej integracji i o tym, jak zaznaczyć swoją obecność w przestrzeni publicznej. fot: AKDodaj do Facebook

FCV: "Mosty graniczne musi zastąpić człowiek”

Agnieszka Kaczmarczyk
FCV: "Mosty graniczne musi zastąpić człowiek”

Wolontariusze mają szanse zdobyć wszelkie podstawy do tego, by móc zrealizować swój pomysł w przestrzeni wspólnego miasta. fot: AK

27 stycznia w sali Ośrodka Kulturalno Społecznego "Strzelnica” w Czeskim Cieszynie odbyła się konferencja dotycząca rozpoczęcia projektu utworzenia Transgranicznego Centrum Wolontariatu, który jest kontynuacją działań wolontariuszy Freestyle City Festival. Kilkuset osobowa grupa buduje jeden wspólny Cieszyn.

Misją wolontariuszy (Freestyle City Volunteer) jest wspólne miasto Cieszyn, jako przykład promowania edukacji pozaformalnej, w wymiarze transgranicznym oraz wspieranie imprez po obu stronach Olzy. Wspólny wykład Petra Kantora (CZE) i Michała Palucha (PL) zatytułowany: "Szengen w szkołach", czyli o potencjale historycznym miasta, o Schengen, które umacnia więzi między młodzieżą i o wolnym stylu myślenia, zapoczątkował pracę nad nowym projektem polsko-czeskim i utworzeniem Transgranicznego Centrum Wolontariatu. - To jest nasze pierwsze spotkanie. Rozbudzamy ciekawość. Wiele już zrealizowaliśmy, ale teraz chcemy połączyć siły. Zdobywamy kolejne doświadczenia. Jedno jest pewne. Czeka nas dużo atrakcji i duża inwestycja w siebie. Projekt daje szanse młodym ludziom na zaistnienie - mówi Michał Paluch, pedagog, inicjator i koordynator wolontariatu FCV, współorganizator Freestyle City Festival.

Rozpoczęły się wykłady "Szengen w szkołach”, które stanowią fundament misji projektu. Wolontariusze przechodzą wiele szkoleń, uczą się działać i rozwijać swoje umiejętności oraz przełamywać bariery i swoje słabości. - W projekcie europejskim, który rusza od tego roku, wezmą udział uczniowie z Polski oraz Czech. Wolontariusze mają szanse zdobyć wszelkie podstawy do tego, by móc zrealizować swój pomysł w przestrzeni wspólnego miasta - mówi Wojciech Szczurek, szef cieszyńskiego wolontariatu Freestyle City.

- Nie chcemy, aby utożsamiano nas z marihuaną, dopalaczami, sklepami za 2 zł, czy szaleńcem z wiatrówką. Chcemy, aby postrzegano nas pozytywnie. Jesteśmy w stanie zrobić takie rzeczy, które są duże, bezkompromisowe, co już udowodniliśmy - dodaje Paluch i stwierdza, że działania mają na celu połączenie sił, edukacji, ekstremalnych zmian rzeczywistości. Strefa Shengen znosi kontrolę osób, wzmacnia współpracę, co należy wykorzystać w relacjach międzyludzkich. - Musimy się nauczyć, że to jest "mój Cieszyn". Nie Czeski Cieszyn czy polski Cieszyn. Nauczyć się działać i wspólnie tworzyć - podsumowuje Petr Kantor, jeden z koordynatorów projektu transgranicznego.

Podczas konferencji rozmawiano o współpracy, metodach i narzędziach wspólnej integracji oraz o tym, jak zaznaczyć swoją obecność w przestrzeni publicznej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez Petra Kantora. Wspólne działania pokazały, że dzięki pracy w grupie, można dostrzec wyższe wartości, nauczyć się współdziałania, zintegrować się i zdobyć doświadczenie bez względu na bariery językowe, choć i te chcą pokonać koordynatorzy projektu poprzez naukę języka czeskiego i języka polskiego wśród uczestników projektu.

- Przyszłam na spotkanie, bo martwi mnie fakt, że w Czeskim Cieszynie tak mało się dzieje jeśli chodzi o aktywność młodych ludzi. Chcę przyczynić się do tego, aby na ulice Czeskiego Cieszyna wychodziło więcej ludzi, byśmy mogli coś wspólnie stworzyć - mówi Asia, mieszkanka Czeskiego Cieszyna. - Jeszcze nie wiem, co dokładnie będziemy robić, ale to spotkanie rozbudziło we mnie ciekawość i chcę przyłączyć się do projektu - dodaje Patrycja z Cieszyna.

- Wszystko się dzisiaj tutaj zaczyna. Wierzę w to, że jak się dogadamy i wspólnie weźmiemy odpowiedzialność za to, co robimy, jesteśmy w stanie wpłynąć na to, że tożsamość naszego regionu zmieni się i to za naszą sprawą - mówi Michał Paluch i dodaje, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami szykuje się kolejne spotkanie, na którym poznamy plan działań i konkrety związane z projektem utworzenia Transgranicznego Centrum Wolontariatu.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Za darmo by tego nie robił. Ogarnij sięa nie zadawaj głupich pytań...

Zamiast wiecznie narzekać, to na pieniądze to na wysługiwanie się wolontariuszami sami byście ruszyli głową i oddali maaasę własnego wolnego czasu oraz chęci na to, by w Cieszynie działo się coś pozytywnego i pchało to miasto w odpowiednią stronę. A nie siedzicie przed komputerami i marudzicie, szukacie dziury w całym.

A w Piśmie Świętym napisano : "godzien jest robotnik zapłaty swojej" . Wolontariat to są współczesne duby smalone. Nie ma pracy za darmo, na próbę itd. Za kazdą pracę należy się zapłata. Na totalną kpinę zakrawa wolontariat studentów w PKN O....n. A tam chyba kasy nie brakuje.

@ Aragorn. Wolontariat z definicji jest formą pracy, za którą nie otrzymuje się wynagrodzenia. wyobraź sobie, że tacy ludzie jeszcze funkcjonują w dzisiejszym świecie.

Widziałem charyzmatycznego MP w akcji w związku z budową żywego roweru na boisku MOSiR / na Tour de Pologne/. Po serii odzywek i zawołań które zaserwował swoim wolontariuszom gdybym był jednym z nich po prostu bym odszedł. Na szczęście byłem tam jako obserwator.....

z tego co słyszałem to każdy potencjalny wolontariusz, który ma ochotę przeżyć, integrować, tworzyć, zaistnieć w przestrzeni publicznej i takie tam pierdu pierdu... po pierwszym projekcie z MP kończy z wolontariatem na zawsze. i to moze jest ten najbardziej pozytywny aspekt całego zamieszania.

a czy zdziwiony i Aragorn robisz coś za darmo? ja pitole, co za ludzie!

Mam takie dziwne wrażenie że lider cieszyńskiego wolontariatu MP piecze swoją medialną pieczeń rękami właśnie wolontariuszy. Takie trochę skojarzenia z liderem WOŚP......Młodym akcyjność się podoba /i b. dobrze/ a ten co ich poprowadził gromadzi sobie kapitalik....

A czy pan Paluch to wszystko robi za darmo, czy może dostaje pięniążki z miejskiego budżetu?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama