, niedziela 28 kwietnia 2024
Ekipa BBC w Cieszynie i Czeskim Cieszynie: Powstaje dokument historyczny
- Chciałbym pokazać, jak decyzje władz wyższych wpływają na życie ludzi "zwykłych". Film jest próbą wyjaśnienia Brytyjczykom, jak trudne było przede wszystkim to, w jaki sposób poradzić sobie z pytaniem o narodowość, przezwyciężyć wszelkie komplikacje.  fot: Dorota Havlíková



Dodaj do Facebook

Ekipa BBC w Cieszynie i Czeskim Cieszynie: Powstaje dokument historyczny

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Ekipa BBC w Cieszynie i Czeskim Cieszynie: Powstaje dokument historyczny

David Reynolds jest historykiem, wykłada na Uniwersytecie w Cambridge. Dzięki niemu powstało 9 filmów dokumentalnych dla BBC, poruszających tematykę XX wieku. fot. Dorota Havlíková


Ekipa BBC w Cieszynie i Czeskim Cieszynie: Powstaje dokument historyczny

Ekipa filmowa jest u celu swoich działań. Premiera filmu odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku. fot. Dorota Havlíková


Ekipa BBC w Cieszynie i Czeskim Cieszynie: Powstaje dokument historyczny

Wybitny brytyjski historyk David Reynolds, który wykłada na Uniwersytecie w Cambridge. Dla BBC stworzył już 9 filmów dokumentalnych. fot. Dorota Havlíková

BBC (brytyjska telewizja publiczna) skończyła dzisiaj zdjęcia do filmu dokumentalnego o podziale Cieszyna. Profesor David Reynolds, historyk, który wpadł na pomysł realizacji przedsięwzięcia na pograniczu polsko-czeskim, uzasadnia nam wybór takiej właśnie lokalizacji.

Dlaczego BBC zainteresowało się Cieszynem?
- Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dziwną, zawiłą historią. Spór o przynależność terytorialną doprowadziły tu do podziału miasta. Od tego momentu jednolity dotąd organizm rozwijał się jako dwa graniczne miasta, przedzielone rzeką Olzą. To niesamowite i bardzo ciekawe.

To był Pana pomysł. Skąd zna Pan Cieszyn?
- Wszystko rozpoczęło się od przeczytania książki o I Wojnie Światowej i jej konsekwencjach, wydarzeniach w Paryżu. Napotkałem tam fragment o historii i podziale Cieszyna. Wydawało mi się to wtedy tak niezwykle szalone, zwłaszcza jeśli chodzi o zwykłych, mieszkających na tym terenie ludzi. Pomyślałem wtedy, że muszę odnaleźć to miejsce. I tak oto przyjechaliśmy i zrobiliśmy zdjęcia.

Jaki jest cel przedstawienia historii dwóch Cieszynów w Wielkiej Brytanii?
- Chciałbym pokazać, jak decyzje władz wyższych wpływają na życie ludzi "zwykłych". Film jest próbą wyjaśnienia Brytyjczykom, jak trudne było to, w jaki sposób poradzić sobie z pytaniem o narodowość, przezwyciężyć wszelkie komplikacje, jak żyć w miastach, w których czegoś zabrakło.

Jaką formę będzie miał film?
- Jest to dokument historyczny. Powstały już dwa. Trzecia część pokazuje konsekwencje I Wojny Światowej. Pierwszy film opowiada o narodowościach, skupiamy się na napięciach, o tym, co się działo i o konsekwencjach wojny. To jest dłuższa historia, która nie skupia się tylko na latach 1919-1920. Chcemy pokazać to, jak ludzie sobie poradzili, jak wygląda to obecnie.

Czy to pierwszy film BBC o Cieszynie i Czeskim Cieszynie?
- Dla BBC na pewno tak. Mam nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem, na pewno będzie nietypowy i ciekawy dla widzów.

Kiedy będziemy mogli doczekać się końca realizacji?
- Wykonaliśmy wszystkie zdjęcia. Kończymy pracę w terenie. Teraz pozostaje nam praca z materiałem. Myślę, że w przyszłym roku zakończymy realizację. Wszystko jednak zależy od BBC.

Czy będziemy mogli zobaczyć film w Polsce i Czechach?
- To pytanie bardziej skierowane jest do dystrybutorów BBC, ale mam nadzieję, że film będzie można zobaczyć w wielu państwach, nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Pomijając już kwestie historyczne, co myśli Pan o Cieszynie i Czeskim Cieszynie?
- Jestem tu po raz pierwszy. Cieszyn jest ekscytujący, ciekawy, piękny. Te miasta żyją historią. Byłem wczoraj na Wieży Piastowskiej. Widok, jaki widziałem jest niesamowity. Jako historyk mogłem poczuć coś niezwykłego.

Ekipa BBC gościła w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od środy. Odwiedziła m.in. Wzgórze Zamkowe, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Rynek w Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie, Most Przyjaźni, dworzec kolejowy w Czeskim Cieszynie. Dokument kręcony jest dla brytyjskiego nadawcy publicznego BBC 2, a jego premiera odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku, w setną rocznicę wybuchu I Wojny Światowej. Odcinek poświęcony Cieszynowi oraz Czeskiemu Cieszynowi będzie częścią trzyodcinkowego cyklu dokumentalnego o nazwie "The Long Shadow". Skupia się on na szerszym kontekście I Wojny Światowej, jej przyczynach, skutkach i aspektach historycznych. Dokument przygotowuje wybitny brytyjski historyk David Reynolds, który wykłada na Uniwersytecie w Cambridge. Dla BBC stworzył już 9 filmów dokumentalnych, poruszających tematykę XX wieku. Najważniejsze to World War Two: 1941 and the Man of Steel i World War Two: 1942 and Hitler's Soft Underbelly.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Polskiego dworca nie pokażą? Ciekawe dlaczego? Taki piękny zabytek.

byle ze zdjęć usunięto nową kanalizacje

Dziwni ci Anglicy, jacyś tacy "nieeuropejscy". Grzebią się z upodobaniem w historii i to cudzej. A przecież nawet prezydent Barak Hussein Obama, wzorem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, "wybrał przyszłość", stwierdzając , że w obecnej krytycznej sytuacji, należy zająć się sprawami przyszłości, a nie oglądać się za siebie.
Może Anglicy nie czytają np. szeroko reklamowanych dzieł Krytyki Politycznej i stąd te wstecznictwo?

Co za bzdurny komentarz!

co za bzdura!

co za bzdura!

Co ma Obama do Wielkiej Brytanii?

Trochę ironii i cep się gubi...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama