, sobota 19 września 2020
Bogactwo flory Beskidu Śląskiego znajdziemy w Brennej
Budynek zyskał miano Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”, gdzie zobaczymy wystawy czasowe i stałe, weźmiemy udział w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i prelekcjach. fot: Facebook/ Beskidzki Dom Zielin "Przytulia"Dodaj do Facebook

Bogactwo flory Beskidu Śląskiego znajdziemy w Brennej

DR
Bogactwo flory Beskidu Śląskiego znajdziemy w Brennej


Bogactwo flory Beskidu Śląskiego znajdziemy w Brennej


Bogactwo flory Beskidu Śląskiego znajdziemy w Brennej


Bogactwo flory Beskidu Śląskiego znajdziemy w Brennej

W latach 20 XX w. drewniana chałupa będąca siedzibą Towarzystw Katolickich, miejsce koncertów, przedstawień teatralnych, siedziba biblioteki, a po II wojnie światowej kina wiejskiego. Dzisiaj, zabytkowy budynek przy ulicy Wyzwolenia 69 w Brennej jest miejscem, gdzie poprzez zioła prezentowane jest dziedzictwo Beskidu Śląskiego. Budynek zyskał miano Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”, gdzie zobaczymy wystawy czasowe i stałe, weźmiemy udział w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i prelekcjach.

Dom Zielin powstał dzięki partnerskiemu projektowi z oddaloną o 50 km czeską Bystrzycą. - W 2004 roku, a nawet trochę wcześniej, Brenna rozpoczęła współpracę z czeską Bystrzycą w ramach projektów transgranicznych – mówi Katarzyna Macura, dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu w Brennej.

Gminy rozpoczęły od projektu „Poznajmy się - nawiązanie współpracy transgranicznej Gminy Brenna i Gminy Bystrzyca”, później przyszło kilka mikroprojektów. W roku 2016 w końcu nadszedł czas na duży projekt inwestycyjny. - Trzy lata trwało zanim zdecydowaliśmy się, opracowaliśmy koncepcję, wymyśliliśmy, co chcemy wspólnie zrobić, i powstał nowy polsko-czeski transgraniczny produkt turystyczny, który obejmuje swoim zasięgiem cały Beskid Śląski – tłumaczy Katarzyna Macura.

W ramach projektu po stronie polskiej wyremontowano Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” - wcześniej znany pod nazwą stare kino, bądź jako GOK, a przed wojną Dom Katolicko-Ludowy. Budynek został zamknięty w 2011 roku ze względu zły stan techniczny. Od 19 października znów służy mieszkańcom Brennej, a także turystom. Z kolei, po stronie czeskiej w ramach projektu wyremontowany został budynek starego kina. To jednak nie koniec atrakcji związanych z projektem. Między Brenną a Bystrzyca znajdują się trzy specjalne trasy – piesza, rowerowa i samochodowa. Na tych trasach znajdziemy wyznaczone miejsca, w których robi się zdjęcia. Tym sposobem zbieramy punkty, a za pokonanie każdej trasy otrzymuje się nagrody.

Skąd wzięła się nazwa Beskidzkiego Domu Zielin w Brennej? Od przytuli wonnej - delikatnej, niewysokiej rośliny. Charakteryzuje się ona licznymi pędami o silnym aromacie. Tworzy zwarte łany. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Występuje w cienistych lasach liściastych, na siedliskach grądowych o glebach gliniastych. Sok z przytuli stosowany był dawniej wymiennie z podpuszczką do produkcji serów, ponieważ roślina zawiera enzymy trawiące białka. W medycynie stosuje się ją moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Przytulia wonna poprawia krążenie krwi, ułatwia zasypianie, zmniejsza łojotok, poprawia elastyczność skóry i łagodzi objawy zaczerwienienia na twarzy w przebiegu trądziku różowatego.

Co zobaczymy w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia” w Brennej? Przede wszystkim wystawę stałą. - Na wystawie stałej znajduje się osiem eksponatów. Jest podzielona na kilka części: w domu i zagrodzie, w kuchni, w piątek, świątek i niedzielę. W każdym ekspozytorze jest coś innego. Możemy tego dotknąć, powąchać ziół, przeczytać wiele o tych ziołach, ale nie tylko. Są pokazane stroje regionalne, na których oczywiście motywy ziół zawsze występowały. Są różne słuchowiska, nagrania audio-wizualne. Ta wystawa jest interaktywna i myślę, że bardzo ciekawa – opowiada Katarzyna Macura. Wystawa stała będzie otwarta codziennie od 9:00 do 16:00 w tygodniu, a w soboty i niedziele od 10:00 do 14:00. - Chcemy, żeby to miejsce było otwarte i żeby każdy mógł przychodzić, zwiedzać. Będziemy starali się ciekawie opowiadać o tym miejscu – podkreśla dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu w Brennej. Wokół budynku znajduje się herbarium – ogródek ziołowy, w którym zgromadzono najważniejsze zioła naszego regionu. Co więcej w Domu Zielin? W najbliższym czasie dla grup zorganizowanych będą również prowadzone warsztaty. Pojawią się wystawy czasowe. Nie zabraknie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. - To miejsce ma być swego rodzaju domem kultury – dodaje Katarzyna Macura.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama