, poniedziałek 29 kwietnia 2024
O transgranicznej współpracy służb
Wspólne patrole organizują od lat również celnicy i policjanci. fot: Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu



Dodaj do Facebook

O transgranicznej współpracy służb

JAKUB MARCJASZ, STEFAN MAŃKA
W ramach międzynarodowych umów od lat po polskiej i czeskiej stronie można spotkać wspólne polsko-czeskie patrole policjantów i straży granicznej. Od początku wakacji we wspólnych akcja uczestniczą również strażacy z obu stron granicy.

W ramach wspólnych działań śląscy strażacy wspierane są przez oddziały państwowej straży pożarnej województwa morawsko-śląskiego na autostradzie A1, która od granicy w Boguminie zmienia oznaczenie na autostradę D1. - Na nowo otwartym odcinku polskiej autostrady do wypadków mamy bliżej niż nasi polscy koledzy - zauważa Marek Gašparín, rzecznik prasowy śląsko-morawskich strażaków.

Wspólne patrole organizują od lat również celnicy i policjanci. Bardziej uważani mieszkańcy nadolziańskich miast mogą zauważyć jak po czeskiej stronie granicy zatrzymują się służbowe samochody polskich służb granicznych, do których wsiadają czescy policjanci. Wspólne patrole pojawiają się najczęściej w newralgicznych punktach. - Wspólne informacje są analizowane w punkcie kontaktowym w Kocobędzu, gdzie służbę pełnią polscy i czescy funkcjonariusze - wyjaśnia Daniel Bartusik ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Od 2008 roku współpracują również policjanci. W drugim tygodniu lipca polscy i czescy policjanci wspólnie patrolowali rejon działania komisariatu w Zebrzydowicach oraz Karwinie. Podobne patrole można spotkać również w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. - Działania w Zebrzydowicach były podjęte w związku ze wzrostem przestępczości przeciwko mieniu m.in. kradzieże i włamania na terenie Kaczyc. Rozważamy kontynuowanie tych działań w tym roku - mówi asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Zadania wspólnych patroli są takie same jak pozostałych patroli prewencji. Dla policjantów to również okazja do wymiany informacji na temat osób dokonujących przestępstw po obu stronach granicy oraz metod ich działania. Wspólne patrole organizowane są także przy okazji różnych sportowych lub kulturalnych wydarzeń. - Nie tak dawno polscy policjanci wspierali nas przy Święcie Trzech Braci - mówi Zlatuše Viačková, rzeczniczka karwińskiej policji.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku na terenie powiatu cieszyńskiego zatrzymano 18 obcokrajowców (szesnastu z nich to obywatele Republiki Czeskiej), którzy dokonali łącznie 26 przestępstw. W tym samym okresie ubiegłego roku było podobnie. 17 obcokrajowców (szesnastu z nich to obywatele Republiki Czeskiej), którzy popełnili łącznie 26 przestępstw. W całym 2012 roku na terenie powiatu zatrzymano 33 obcokrajowców (w tym 29 Czechów), którzy popełnili 42 przestępstwa. Głównie są to kradzieże i włamania.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama