, sobota 7 grudnia 2019
Trasa do Wisły po nowym śladzie?
Obecnie trwają prace projektowe dla zadania pn. "Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 941 w miejscowości Wisła na odcinku od końca obwodnicy miejscowości Ustroń do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 942”. Choć za zadanie odpowiedzialny jest zarząd województwa, burmistrz Wisły od początku tego roku zabiega o to, by remont tej drogi nie przebiegał po śladzie obecnym, ale by zostały wprowadzone zmiany. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Trasa do Wisły po nowym śladzie?

MB
W Wiśle trwają inwestycje drogowe, część z nich została już ukończona, inne dopiero czekają na zatwierdzenie projektów. W tej drugiej grupie jest droga wojewódzka 491 łącząca Wisłę i Ustroń, której remont jest wyczekiwany już od dłuższego czasu.

Obecnie trwają prace projektowe dla zadania pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 941 w miejscowości Wisła na odcinku od końca obwodnicy miejscowości Ustroń do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 942”. Choć za zadanie odpowiedzialny jest zarząd województwa, burmistrz Wisły od początku tego roku zabiega o to, by remont tej drogi nie przebiegał po śladzie obecnym, ale by zostały wprowadzone zmiany, które m.in. polegałyby na ominięciu dwóch przejazdów kolejowych na tej trasie. Nowa droga miałaby przebiegać wzdłuż nasypu Kopalni Surowców Skalnych na Gahurze. Miałoby to wyeliminować korki i umożliwić płynny przejazd samochodów. Ponadto samorząd wiślański wskazuje na potrzebę budowy chodnika od skoczni w Malince do skrzyżowania ulic Wyzwolenia i Czarne oraz chodnika od przystanku Wisła Kałuża do starej drogi na Kubalonkę.

Podczas ostatniej październikowej sesji Rady Miasta w Wiśle gościł marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, a także radna Sejmiku Śląskiego Sylwia Cieślar i radny powiatu cieszyńskiego Andrzej Molin. - Pan marszałek zadeklarował, że jeszcze raz pochyli się nad tym problemem, zresztą umówiliśmy się już na kolejne spotkanie i wizytę, aby już zupełnie roboczo zająć się tym problemem - skomentował burmistrz Wisły podczas wczorajszego, 3 listopada, spotkania z mediami. - Być może uda się przekonać zarząd województwa do tego, żeby rozwiązaniem tego problemu byłoby ograniczenie zakresu realizacji zadania. Niemniej widzę, że to wymagałoby jeszcze wielu rozmów i konsultacji. Jestem realistą i widzę, że to będzie niezwykle trudne i szacuję, że są szanse ok. 30%, by zrealizować tę inwestycję tak jak wnosi samorząd Wisły. Niemniej dopóki te szanse są, myślę, że warto próbować je wykorzystać - dodał.

Jeśli inwestycja miałaby być przeprojektowana, ostatecznie wydłuży to czas oczekiwania na rozpoczęcie inwestycji, który w tej chwili przy bardzo optymistycznych szacunkach to jesień 2016 roku. - Przy zakresie inwestycji, który jest planowany, czyli po przebiegu starego śladu drogi, Zarząd Dróg Wojewódzki przy ostatnim spotkaniu miesiąc temu mówił, że inwestycja mogłaby rozpocząć się jesienią 2016 roku. Jednak odnoszę wrażenie, że to jeszcze nic pewnego, bo jeszcze są kwestie zmiany korekt przebiegu tej drogi, decyzje środowiskowe też nie są jeszcze w pełni uzyskane, a prace projektowe nadal trwają i czy uda się je zakończyć w miesiącach letnich w przyszłym roku, to jeszcze nie jest powiedziane. Póki co nie ma w tej sprawie jeszcze oficjalnego harmonogramu - powiedział burmistrz.

Równolegle do przygotowań remontu DW 941, trwają i zbliżają się do finału prace na ulicy Wyzwolenia w Wiśle, czyli DW 942, za których prowadzenie także odpowiada zarząd wojewódzki. - Remont bądź przebudowa dalszego odcinka drogi nr 942 nie jest na razie ujęta w planach modernizacji dróg wojewódzkich, natomiast administrator drogi planuje opracować koncepcję budowy chodnika od skrzyżowania Czarne - Malinka do skoczni narciarskiej - czytamy w informacji przedstawionej wiślańskim radnym podczas ostatniej sesji.

Jest natomiast szansa na remont odcinka od skrzyżowania Czarne - Malinka do skrzyżowania z ul. Zameczek. - Droga ul. Czarne jest natomiast administrowana przez miasto, w zakres zarządu nie wchodzą jednak inwestycje. Takie przedsięwzięcie jest planowane przez właściciela drogi, Starostwo Powiatowe - czytamy w powyższej informacji. - Obecnie trwają prace projektowe dla kompleksowej przebudowy odcinka od skrzyżowania Czarne - Malinka do skrzyżowania z ul. Zameczek. Według informacji uzyskanych w Powiatowym Zarządzie Dróg Publicznych termin na wykonanie dokumentacji został wyznaczony na wrzesień 2016 roku. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy może nastąpić realizacja zakresu rzeczowego przewidzianego w dokumentacji - czytamy w dalszej części tej informacji.

Wśród inwestycji drogowych już zakończonych na terenie Wisły są także zadania wykonane na ulicach Spacerowej i Na Groń, które po ukończeniu służyły jako objazd dla remontowanej ulicy Wyzwolenia. - Ulice Spacerowa i Na Groń zostały już wykonane. Inwestycje te rzeczywiście pokryły się w czasie z modernizacją ulicy Wyzwolenia, lecz nie miały większego wpływu na ruch kołowy w Wiśle - mówi Tomasz Bujok w rozmowie z naszą redakcją. - Warto podkreślić, że w czasie zamknięcia DW 942, w momencie kładzenia asfaltu, kiedy ruch był wstrzymany, te dwie ulice były już gotowe i zostały wyznaczone jako objazd, więc mogły służyć mieszkańcom i turystom w tym trudnym momencie, jako alternatywny ciąg komunikacyjny. Na obie drogi wydano niespełna 450 tysięcy złotych, a całość inwestycji została sfinansowana z budżetu gminy - dodaje burmistrz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama