, piątek 3 stycznia 2020
System ma ruszyć w listopadzie
Część tego systemu zobaczyć możemy już teraz na dworcu w Cieszynie. fot: arch. GCDodaj do Facebook

System ma ruszyć w listopadzie

DR
W połowie listopada w Cieszynie powinien ruszyć System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. - W tej chwili jesteśmy na etapie odbioru końcowego – mówi Arkadiusz Skowroński Naczelnik Wydziału Strategi i Rozwoju Miasta.

Część tego systemu zobaczyć możemy już teraz na dworcu w Cieszynie. Są to tablice, na których w dynamiczny sposób prezentowany jest rozkład autobusów miejskich, a także te pokazujące godziny odjazdów przewoźników ponadlokalnych – na razie offline. Zakończona została również realizacja etapu polegającego na wyposażeniu autobusy w komplet nowoczesnych urządzeń, które pozwolą na zarządzenie informacją online o pozycji pojazdu, czy jego parametrach technicznych. - Dyspozytorzy będą wiedzieli, gdzie dokładnie jest autobus. Każdy posiadający odpowiednie urządzenie, czyli telefon komórkowy z aplikacją – też będzie mógł sprawdzić, w którym miejscu znajduje się jego autobus – tłumaczy Arkadiusz Skowroński.

Tu pojawia się kolejny element systemu – Aplikacja MyBus. Za jej pomocą będzie można sprawdzić rozkłady jazdy komunikacji lokalnej, informacje o konkretnych przystankach, czy ewentualne opóźnienia. Aplikacja działa, zarówno w systemie Android, jak i iOS. Funkcjonalność podobną do tej w aplikacji, będzie można również znaleźć na stronie www.dworzec.um.cieszyn.pl. Jednak oprócz dynamicznych rozkładów jazdy komunikacji lokalnej, znajdziemy informacje o godzinach odjazdów prywatnych przewoźników ponadlokalnych i pociągów.

- To system dedykowany dla Cieszyna. Jeździliśmy po dużo większych miastach, oglądając jak firma to wdrażała, w jaki sposób te systemy się zachowują, bo one za każdym razem są konstruowane pod daną miejscowość. Wszystkie przyrządy, kasowniki, funkcjonalności, grafika, rozwiązania – wszystko jest robione na potrzeby Cieszyna, w oparciu o doświadczenie firmy w drożeniach w innych miastach oraz nasze obserwacje, potrzeby, specyfikę Cieszyna – wyjaśnia Aleksander Cierniak wiceburmistrz Cieszyna.

Na pewno sporym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób niewidomych, są już zainstalowane urządzenia głośnomówiące, wewnątrz i na zewnątrz autobusu. Te wewnątrz informują o tym, na którym przystanku zatrzymał się autobus, a na zewnątrz, który autobus podjechał na przystanek.

Nowością będą kasowniki elektroniczne, pozwalające na obsługę kart miejskich – biletów elektronicznych. Pojawi się on w formie imiennej plastikowej karty – przypominającej kartę bankową. Na niej znajdować się będą bilety okresowe lub środki na zakup jednorazowych biletów. Będzie je można otrzymać w punkcie informacyjno-kasowym w budynku Dworca Cieszyn. Tam pasażerowie dokonają zakupu biletów okresowych lub doładują środki, by móc opłacić pojedynczy przejazd. Do tego posłużą również dwa samoobsługowe biletomaty zlokalizowane w budynku Dworca Cieszyn, punkty wyznaczone na terenie miasta oraz Internet. Jak korzystać z doładowanej karty? Wystarczy zbliżyć ją do specjalnych kasowników znajdujących się w autobusach. Co ważne, w przypadku osób opłacających jednorazowy bilet, należy kartę przybliżyć do kasownika również przy wysiadaniu, co będzie oznaczało wyrejestrowanie karty z autobusu. Posiadając imienną kartę będziemy mogli opłacić przejazd kilku osobom. Warunkiem jest jednak odpowiednia ilość środków na karcie. W tym przypadku pasażerowie muszą wysiąść razem z właścicielem karty lub wcześniej. W innym przypadku nie będą mogły wylegitymować się posiadaniem biletu.

Na razie system będzie funkcjonował w komunikacji miejskiej, jednak jak mówi Aleksander Cierniak, rozmowy trwają również z prywatnymi przewoźnikami. - Są zainteresowani tym systemem. Natomiast system wymaga inwestycji, ponieważ komputer który jest potrzebny do tego by kontaktować się z systemem, to są stosunkowo wysokie koszty. To jest barierą dla przewoźników – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

System extra sprawa. Szkoda tylko ze autobusy to pojazdy zabytkowe.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama