, wtorek 30 kwietnia 2024
Skreśleni wrócą na listę osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego?
Głosowanie nad zmianą przyjętej w czerwcu uchwały odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze podczas wrześniowego posiedzenia cieszyńskiej rady.  fot: JM



Dodaj do Facebook

Skreśleni wrócą na listę osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego?

JM
Czerwcowa uchwała cieszyńskich radnych dotycząca nowych zasad przyznawania mieszkań komunalnych sprawiła, że z listy osób oczekujących na lokal skreślonych zostało około 200 osób. Pojawiła się szansa, że niedługo zostaną oni na nią ponownie wpisani.

Przypomnijmy. Jeszcze przed wakacjami radni pochylili się nad zmianą uchwały w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Cieszyn. W przyjętej uchwale znalazły się m.in. przepisy zaostrzające kryteria dla osób, które ubiegają się o przydział mieszkania komunalnego. Nowe przepisy mają sprawić, że mieszkania otrzymają tylko najbardziej potrzebujący, a czas oczekiwania na przydział będzie krótszy. Dziś zdarza się, że na decyzję o otrzymaniu mieszkania komunalnego czeka się nawet siedem-dziewięć lat. Radni nie zgodzili się jednak, aby w uchwale znalazł się zapis, proponowany w projekcie uchwały, że nowe przepisy nie będą dotyczyć osób, które złożyły wniosek o najem lokalu mieszkalnego z zasobu gminy Cieszyn przed 14 maja 2013 roku. Dzięki temu przy weryfikacji i przydziale mieszkań objęte byłby one zapisami starej uchwały (wyjątek stanowić miałyby jedynie te osoby, które nie mogą zamieszkać w lokalu z własnej winy).

Jeszcze przed podjęciem nowej uchwały na liście osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego w Cieszynie było około 450 osób. Według szacunków cieszyńskiego magistratu, brak przepisów przejściowych spowodował skreślenie z niej około 200 z nich. - To niesprawiedliwe - mówiła nam jedna z osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego. Teraz pojawiła się jednak szansa, że skreślone z listy osoby niedługo wpisane zostaną na nią ponownie.

O przywrócenie przejściowych przepisów wnioskuje Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Ponowną dyskusję wśród radnych na temat przyjętej uchwały zapowiada również Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miasta Cieszyna, który mówi, że radni jeszcze raz bardzo wnikliwie i szczegółowo zajmą się tym tematem.

Głosowanie nad zmianą przyjętej w czerwcu uchwały odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze podczas wrześniowego posiedzenia cieszyńskiej rady.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szanowny/a Pio, nie mam udziału w wykreśleniu z uchwały zapisu dot. przepisów przejściowych.zmiana została wprowadzona na wniosek radnej A.Wlach.

Radna Cichomska wiodła prym w tej hucpie.

Myślę, że Pan Zemła ma chyba rację. Tłumaczyć to można sobie tak, że to znaczy, że "na co dzień" Radni nie zajmują się swoimi obowiązkami ani wnikliwie, ani szczegółowo. To nie jest odosobniona opinia. Jak wynika z działań, obie przywołane Panie lokują siebie wysoko w mieszkaniowym temacie. Parę wypowiedzi mówi wręcz "specjalistki". Może dlatego w tym temacie jest w Cieszynie tak nieciekawie. Oczywiście są też znacznie ostrzejsze opinie. Jak posłuchać o warunkach miejskiego zamieszkania: nieciekawie. Jak posłuchać o poczynaniach "cieszynianki": wręcz straszno. Zatem, propozycja w miejskiej mieszkaniówce może być tylko jedna: Miasto ma dbać wyłącznie o najsłabszych ekonomicznie. To znaczy tylko lokale socjalne. Nie dla przydziałów dla pociotków i szybkie wykupy mieszkań. Nie dla przydziałów dla "niezbędnych" Miastu osób, bo zapotrzebowania na takie Osoby nie ma. MZBM powinien ulegać wygasaniu ponieważ zakres celowości tej spółki się minimalizuje. Wystarczył by ZOMK (Zespół Obsługi MIeszkań Komunalnych). Wypróbowaną metodą zamiast kierownika zespołu można by stworzyć fotel dyrektorski. Sektor prywatny spokojnie da sobie radę z oferowaniem mieszkań. Zlikwidujmy ulgi i darowizny dla MZBM a padnie w tygodniach. Dajmy prywatnym inwestorom warunki równe spółce miejskiej. Usługi MZBM można spokojnie sprywatyzować. Już dziś lepiej pracuje się po godzinach Oczywiście spółka musiała by oddać Miastu co posiada wbrew uznanym interpretacją przepisów. To jednak problem ogólnopolski. A ponieważ taki jest, to mimo że kilku Prezesów i pracowników siedzi to "firmy" samorządowe i tak prosperują. Na nasz koszt rzecz jasna. Tu myślę, że nie ma najmniejszych wątpliwości.

Komisja Gospodarki Komunalnej nie miała wpływu na kształt podjętej uchwały.Komisja rekomendowła RM podjęcie uchwały z przepisami przejściowymi.Wykreslenie przepisów przejściowych nastąpiło na wniosek radnej A.Wlach zgłoszony na sesji.

Podjęta uchwała to kompromitacja radnych, którzy za nią głosowali ! Czy ktoś może zna nazwiska tych ułomnych umysłowo? Osobna bajka to zmiana stanowiska Komisji Gospodarki Komunalnej, co za wybitne umysły tam działają ? Kim jest "geniusz " kierujący pracami Komisji ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama