, wtorek 30 kwietnia 2024
Skoczów: Korzyści z budowy gazociągu?
Gazociąg Skoczów-Komorowice-Oświęcim będzie miał długość ok. 51 km. fot: Marek Ogrodzki



Dodaj do Facebook

Skoczów: Korzyści z budowy gazociągu?

SM
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach poinformowała, iż zostało zakończone postępowanie w sprawie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: "Gazociąg Skoczów - Komorowice - Oświęcim - wykonanie prac planistycznych". Jest to kolejny krok, dzięki któremu już wkrótce prawie 3 km gazociągu powstanie w Skoczowie.

Przy okazji decyzji RDOŚ w Katowicach postanowiliśmy zapytać wykonawcę inwestycji o korzyści wynikające dla gminy Skoczów ze względu na lokalizację inwestycji na swoim terenie. - Ważną korzyścią finansową dla gminy Skoczów wynikającą z budowy gazociągu Skoczów-Komorowice-Oświęcim będzie corocznie odprowadzany przez spółkę GAZ-SYSTEM S.A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na jej terenie. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą będzie można przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnej - informuje Biuro Komunikacji Korporacyjnej, spółki GAZ-SYSTEM S.A. - operator Gazociągów Przesyłowych, i dodaje, iż dzięki budowie gazociągu nastąpi uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje oraz zwiększenie ilości transportowanego gazu na potrzeby odbiorców zlokalizowanych na Podbeskidziu i w aglomeracji górnośląskiej.

Przypomnijmy, budowa gazociągu Skoczów-Komorowice-Oświęcim powstaje w ramach rozbudowy połączenia międzysystemowego Polska-Czechy. Na terenie Skoczowa, który należy do powiatu cieszyńskiego, zostanie wybudowane ok. 2,6 km gazociągu. Łączna długość gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Skoczów-Komorowice-Oświęcim ma wynieść ok. 53 km. Planowana realizacja inwestycji to lata 2015-2017. Szacunkowa wartość inwestycji to 229,57 mln zł. Gazociąg ze Skoczowa do Oświęcimia ma być ważnym elementem systemu przesyłowego, który zaopatruje w gaz aglomerację śląską. Będzie on połączony z czeskimi gazociągami za pośrednictwem polsko-czeskiego łącznika Moravia, co z kolei ma wpłynąć na zróżnicowanie dostaw gazu i wzmocnienie integracji polskiego i czeskiego systemu przesyłowego z rynkiem europejskim.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tytuł zakończony znakiem pytającym sugeruje, że autor zna nie tylko "plusy dodatnie", ale i "plusy ujemne" opisanej inwestycji. Jednak nie wspomniał o nich ani słowem. Dlaczego?

Korzyści z budowy gazociągu napewno beda ale dla kogo to jest pytanie ??

Znajac realia polskiego zycia to juz sie jakis PRZEKRET szykuje !!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama