, piątek 22 stycznia 2021
Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy
Dzisiaj już wiemy, że harmonogram prac wygląda zupełnie inaczej, niż ten przedstawiany podczas spotkania z mieszkańcami. Wiemy również, że termin ukończenia prac na I odcinku,( ul. Mennicza, ul. Zamkowa) nie zostanie dotrzymany. Nie wiemy jednak jakie plany ma wykonawca robót bo nie jesteśmy o nich informowani.  fot: UMDodaj do Facebook

Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy

UM
Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy


Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy


Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy


Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy


Remont i tor przeszkód na ul. Głębokiej. Problematyczny gazociąg i niedotrzymane terminy

O tym jak bardzo uciążliwy jest remont ul Głębokiej nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wybrać się na mały spacer bądź zakupy, by zmierzyć się przez chwilę z trudnościami na jakie mieszkańcy i przedsiębiorcy skazani są bez ustanku. Nie ważne czy to dzień powszedni czy niedziela, terminy gonią więc trzeba pracować. Dzisiaj już wiemy, że harmonogram prac wygląda zupełnie inaczej, niż ten przedstawiany podczas spotkania z mieszkańcami. Wiemy również, że termin ukończenia prac na I odcinku,( ul. Mennicza, ul. Zamkowa) nie zostanie dotrzymany. Nie wiemy jednak jakie plany ma wykonawca robót bo nie jesteśmy o nich informowani.

Pytania o trwający remont ul. Głębokiej kierowane do UM, traktowane są co najmniej jak atak i szukanie sensacji. Komunikacja z mieszkańcami prawie nie istnieje, a o problemach choćby z nieodpowiednio zaprojektowanym w przeszłości gazociągiem, dowiadujemy się jedynie od pracowników budowy. Rzecznik UM próbowała nas przekonać w odpowiedzi, że koordynatorzy sami nie znali terminów i postępów w zmianach gazociągu dlatego o niczym nas nie mogli informować. Jak się jednak okazało rozmowy z PSG trwały od września i można więc śmiało zadać pytanie, czy te informacje ukrywano celowo?

Odpowiedź rzecznik UM Katarzyny Koczwary:

Proszę o informacje na temat problemów powstałych przy remoncie na ul. Głębokiej. Według doniesień o problemach z rurami gazowymi wiedzieli Państwo już we wrześniu, jednak ta informacja była przed mieszkańcami ukrywana. Dlaczego?

Teza stawiana przez Panią Redaktor o ukrywaniu informacji o problemach z gazociągiem jest nieprawdziwa i nieuzasadniona. Może świadczyć tylko i wyłącznie o złej woli i szukaniu sensacji. Dlatego zachęcam do zadawania merytorycznych pytań a nie pytań z tezą.

Wracając do meritum Pani pytania, tj. „o problemach z rurami gazowymi” wyjaśniam:

W początkowym okresie pojawienia się przedmiotowego problemu nie informowano o wstrzymaniu robót budowlanych na I etapie (od ul. Zamkowej do ul. Menniczej) ponieważ gazownia nie przedstawiła konkretnego kierunku rozwiązania problemu, nie potrafiła także wskazać, jakie roboty i kiedy podejmie (co nie znaczy, że w jakikolwiek sposób ukrywano informacje). Naszym priorytetem jest podawanie informacji zweryfikowanych z zaangażowanymi w temat podmiotami, w tym przypadku z Gazownią. Dopiero początkiem listopada poinformowano MZD o zamiarze (konieczności) przełożenia gazociągu na odpowiednią głębokość. Wtedy też pojawił się komunikat ze strony miasta o planowanych wyłączeniach gazu w związku z planowanymi przez gazownię robotami (komunikat z dnia 05.11 br.). Wcześniej, w dniu 29 października Sekretarz Miasta – koordynator projektu, informował o problemach na sesji Rady Miejskiej Cieszyna w odpowiedzi na zapytanie jednej z Radnych.

Zupełnie inaczej sprawę przedstawia Radosław Jankiewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa :

- Rozmowy z Urzędem Miasta Cieszyna trwają od 23 września br. czyli od wykonania pierwszych wykopów kontrolnych przez wykonawcę przebudowy drogi.
Decyzja o przebudowie gazociągu została podjęta 5 października br. W pierwszej fazie przebudowane miały być przyłącza i wykonane zabezpieczenie na gazociągu. UM Cieszyna został o tym poinformowany 6 października br. na radzie technicznej budowy.
13 października br. poinformowaliśmy UM o problemie ze znalezieniem wykonawcy i konieczności jego dalszego poszukiwania. Informacje były przekazywane na bieżąco. 2 listopada br. firma wy-konawcza TOM-SANIT podpisała przekazanie placu budowy i następnego dnia rozpoczęła realizację. Chciałbym poinformować, że na dzień 17 listopada br. gazociąg jest obniżony i nie koliduje z inwestycją UM w Cieszynie.

Obietnica płynąca ze strony koordynatorów prac była taka, że będziemy o takich przypadkach informowani. Dlaczego tak się nie stało?

- Informacja została przekazana w momencie, gdy wiadomo było kiedy i jak realizowane będą prace, więc kiedy wiadomo było, jakie będą skutki dla użytkowników ulicy Głębokiej. Obecnie Miasto Cieszyn w porozumieniu z wykonawcą drogowych robót remontowych i gazownikami w ciągu najbliższych dni zaktualizuje harmonogram robót i poda go do wiadomości mieszkańców i przedsiębiorców. Zobowiązanie informowania o zmianach w przyjętym harmonogramie było i jest nadal realizowane.

Problem polega jednak na tym, że ani zmiana harmonogramu, ani też pozostałe informacje w odpowiednim czasie nie docierają zarówno do mieszkańców jak i przedsiębiorców. Nikt nie był przygotowany na taki wygląd tych prac jak i prowadzenie ich w niedzielę. Komunikacja jest przy okazji tak uciążliwych remontów podstawą, a okazany w ten sposób szacunek mieszkańcom owocowałby zapewne większym zrozumieniem i godzeniem się na powstające trudności.

Według planu prac, zakończenie pierwszego odcinka miało mieć miejsce końcem listopada. Czy termin więc zostanie dotrzymany?

- Zakładany termin wykonania zasadniczych robót drogowych, w tym nawierzchniowych na I etapie ulegnie przesunięciu. Obecnie trudno powiedzieć, na ile to wpłynie na harmonogram poszczególnych etapów robót i ostateczny termin zakończenia prac na ul. Głębokiej. Wykonawca sygnalizuje taką ewentualność, co jednak zależne będzie od dalszego postępu prac. Przewiduje się przesunięcie realizacji pierwszych dwóch etapów o około 1 miesiąc. Natomiast obecnie nie zmieniono zapisanego w umowie ostatecznego terminu zakończenia robót.

W dalszej części informacji z UM czytamy: pragniemy podkreślić:

 • wymieniany obecnie gazociąg wykonany został kilka lat temu na zlecenie i pod nadzorem Gazowni w Cieszynie;
 • miasto Cieszyn nie miało żadnych informacji o możliwych problemach z gazociągiem w ul. Głębokiej; na etapie sporządzania projektu technicznego remontu ul. Głębokiej, podczas uzgodnień dokonywanych z gazownią nie sygnalizowane takiego problemu, jak i innych istotnych;
 • o konieczności przebudowy gazociągu na obecnym etapie zdecydowała Gazownia, mając na uwadze przewidywany zakres robót drogowych, także względy bezpieczeństwa;
 • prace przy gazociągu spowodowały konieczność wstrzymania części prac remontowych na ul. Głębokiej na okres około miesiąca;
 • Miasto Cieszyn i wykonawca robót remontowych na ul. Głębokiej nie ponoszą odpowiedzialności za zaistniałą sytuację, natomiast ponosi tego negatywne konsekwencje w postaci opóźnień w zakładanym harmonogramie robót (realizacji pierwszego etapu), co z kolei ma wpływ na sytuację mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w/w tym rejonie;
 • kwestie techniczne dotyczące wykonanych przed kilku laty robót gazociągowych na ul. Głębokiej i stwierdzonych obecnie nieprawidłowości należy wyjaśnić z Gazownią w Cieszynie – reprezentującą inwestora tych robót; tam też można uzyskać dalsze informacje uwzględniające aspekty techniczne dalszych prac;
 • Miastu Cieszyn (inwestorowi) zależy na jak najszybszym zrealizowaniu robót na ul. Głębokiej, zarazem jak najmniejszej ich uciążliwości;
 • koszty robót gazowniczych pokrywane są w całości przez gazownię;
 • Miasto Cieszyn w porozumieniu z wykonawcą drogowych robót remontowych i gazownikami w ciągu najbliższych dni zaktualizuje harmonogram robót i poda go do wiadomości mieszkańców i przedsiębiorców.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama