, czwartek 2 maja 2024
Poszerzenie oferty Jonidła w Wiśle
Na obszarze Jonidła poszerza się zakres atrakcji sportowo-rekreacyjnych. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Poszerzenie oferty Jonidła w Wiśle

MB
Na terenach sportowo-rekreacyjnych "Jonidła” w Wiśle szykują się zmiany. - To będzie bardzo duża inwestycja - zapowiada burmistrz. Z kolei radni podjęli już kroki w tym kierunku, przegłosowując uchwałę podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wiśle.

Podczas minionej sesji Rady Miejskiej w Wiśle, 26 lutego, radni podjęli trzy uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów w Wiśle. Jeden z planów wiąże się z planowaną inwestycją w rejonie ul. Wyzwolenia - "Jonidło”.

W uzasadnieniu tej uchwały czytamy, że potrzeba przystąpienia do opracowania miejscowego planu wynika z poszerzenia możliwości zagospodarowania terenu, w tym lokalizacji nowych obiektów budowlanych planowanego centrum edukacyjnego. Jak mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, planowana budowa centrum edukacyjnego na "Jonidle” zadecydowała o konieczności przygotowania nowego miejscowego planu.

- Koncepcja zagospodarowania "Jonidła” jest już gotowa, a teraz chcemy się wpisać z jeszcze dodatkową dziedziną, czyli centrum edukacyjnym. Obecnie tereny przy ul. Wyzwolenia w Wiśle mają przeznaczenie "sport i rekreacja”. Do pozwolenia na budowę brakuje nam właśnie zapisu "obiekty edukacyjne”. Po opinii Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Cieszynie otrzymaliśmy informację, że to jednak trzeba uzupełnić. Dlatego nic więcej nie chcemy zmieniać w tym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tylko właśnie zapis wpisania tego centrum edukacyjnego - mówi Bujok.

Jak przyznaje burmistrz Wisły, to będzie duża inwestycja. - Chcielibyśmy uporządkować teren "Jonidła” i poszerzyć ofertę tego miejsca. Postaramy się skorzystać ze środków zewnętrznych, by wybudować obiekt edukacji ekologicznej związany chociażby z ochroną pstrąga czy głuszca, czyli przede wszystkim tego, co chronimy na naszym terenie - zapowiada Tomasz Bujok.

- Gmina Wisła będzie starała się pozyskać środki dla projektu pn. "Budowa kompleksu edukacyjno-ekologicznego poświęconego ochronie głuszca i pstrąga jako gatunków chronionych występujących na ternie Gminy Wisła" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach osi priorytetowej V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów. Na dzień dzisiejszy projekt pozostaje w fazie koncepcyjnej - informuje Paulina Szotkowska z Referatu Rozwoju Gospodarczego i Środowiska UM Wisła.

Oprócz budowy centrum edukacyjnego burmistrz ma wiele innych planów, podkreśla jednak, że pozostałe inwestycje będą musiały być już finansowane ze środków własnych gminy. - Chcielibyśmy iść szerzej, aby ten teren w całości uporządkować, czyli zrobić parking w tym miejscu, ale również miejsca plażowania. Jest również taki pomysł, by do centrum edukacyjnego dobudować z własnych środków dwa skrzydła po to, aby zlikwidować te baraki, gdzie mieści się siedziba Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Ta restauracja nad oczkiem wodnym też nie jest najszczęśliwszą wizytówką i być może przeniesiemy ją do jednego obiektu razem z centrum edukacyjnym - mówi burmistrz. - Ponadto jest konieczność wybudowania boiska ze sztuczną nawierzchnią dla piłkarzy, którzy nie mają miejsca do trenowania. Trenują albo na orliku, albo wyjeżdżają do Czeskiego Cieszyna. Dlatego myślę, że na "Jonidle” przydałoby się takie wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Chcielibyśmy też wyremontować most wiszący nad rzeką Wisłą i zagospodarować tereny za rzeką. Niemniej tam są już tereny prywatne i musimy dojść do porozumienia z mieszkańcami, od których ten teren chcielibyśmy odkupić albo go wydzierżawić - dodaje.

Zadanie jest na poziomie planowania i projektowania. - Na razie musimy opracować całą koncepcję i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że pod koniec 2015 roku zakończymy proces projektowania tej inwestycji - zapowiada burmistrz.

Jak mówi Tomasz Bujok, centrum edukacyjne można było także umiejscowić na terenie przyległym do dworca PKP w Wiśle-Głębce. Jednak PKP chciało przekazać gminie Wisła tylko sam budynek dworca. - PKP wystąpiło do nas z chęcią przekazania gminie Wisła tego dworca. Nie wyraziłem na to zgody, chyba że PKP przekazałoby nam te tereny przyległe do dworca PKP w Głębcach. Tam są tereny leśne, na których w partnerstwie z Nadleśnictwem moglibyśmy wykonać takie centrum edukacji ekologicznej. Zrobilibyśmy to m.in. po to, aby uatrakcyjnić połączenia Wisła Centrum - Wisła Głębce, a potem ewentualnie wprowadzić docelowo jakieś połączenia turystyczne - wskazuje burmistrz. - Z pisma przekazanego przez PKP nie wynikało, że chce bezpłatnie przekazać nam dworzec w Głębcach. Niemniej nie wyobrażam sobie, żeby to było inaczej niż za „przysłowiową złotówkę”. Natomiast ten budynek dworca zupełnie nie jest nam potrzebny, jeżeli nie patrzylibyśmy na to w szerszym kontekście, czyli zagospodarowania terenów przyległych do dworca. Wtedy można by zrobić coś ciekawego - mówi burmistrz Wisły.

Przypomnijmy, że na obszarze "Jonidła" działają już atrakcje sportowo-rekreacyjne. Mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze stawu kajakowego, rowerków wodnych, możliwości wędkowania, ścieżki zdrowia, trasy rowerowej wzdłuż Wisły, a także trasy biegowo-rolkowej dookoła oczka wodnego. Jest również niedaleko kompleks sportowy.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pstrągom w Wiśle można najwyżej muzeum założyć, bo żyją tam tylko dzięki zarybieniom. Jeśli Wisła chciałaby sensownie wykorzystać pieniądze na poprawę bioróżnorodności, z których ma być to centrum wybudowane (od razu z restauracją!) to pierwszą potrzebą ichtiofauny jest udrożnienie korytarza wodnego, poprzecinanego dziesiątkami, jeśli nie setkami progów wodnych.

Z motyka na księżyc wybieraja sie nasi /bez/radni i Burmistrz.Akurat obiekty sportowe,mecze,imprezy będą świetnie służyc dla spokoju głuszca.Zróbmy z Wisły cały rezerwat.Wybory sie wygrało,teraz trzeba cos robić i szuka sie byle pomysłu aby nie bylo opinii,ze nic sie nie dzieje.Byle do nastepnej kadencji.

Nie wiedziałem, że pstrągi w Wiśle są chronione. Jest co prawda rezerwat na zaporze w Czarnem, ale czy to oznacza, że należy tworzyć kolejny? Jest też w Wiśle wylęgarnia pstrąga - znana poza Wisłą. Będzie jednym z punktów ścieżki ekologicznej?

Trochę działania urzędu i Burmistrza wyglądają jak "miotanie się na wietrze". Miasto ani burmistrz przecież w żaden sposób nie chronią pstrąga i głuszca.

To pstrąg jest gatunkiem chronionym w Wiśle?

głuszce potrzebują spokoju, a chyba nie o to chodzi na Jonidle, nie po to jest trasa rolkowa i do narciarstwa biegowego…. pomysł tchnie brakiem rozeznania tematu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama