, piątek 26 kwietnia 2024
Policyjna kontrola za pomocą dronów
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. fot: KPP



Dodaj do Facebook

Policyjna kontrola za pomocą dronów

RED. / KPP
Policyjna kontrola za pomocą dronów

fot. KPP


Policyjna kontrola za pomocą dronów

Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego, fot. KPP

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny. Tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. Ma on być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Póki co bezzałogowy statek powietrzny przetestowany został w Katowicach, gdzie jest największy ruch, a szczególnie w okolicach przejść dla pieszych.

Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych, a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na "pasach", wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na "zebrze" lub w jej pobliżu. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy. W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem patrol policji wyposażony w laptopa, dzięki któremu mundurowi online widzą obraz z kamery umieszczonej na dronie, zatrzymuje kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego.

Jak informuje policja, tylko w tym roku na śląskich drogach w rejonie przejść dla pieszych doszło do prawie 200 wypadków drogowych, w których 11 osób zginęło a 195 doznało poważnych obrażeń ciała. Inauguracyjne, kilkugodzinne testy pokazały, jak wielu uczestników drogi lekceważy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych.

Policja zapowiada, że ta nietypowa metoda kontroli policyjnych zapewne będzie miała swą kontynuację na terenie innych miast województwa śląskiego, w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Drony mogą być również pomocne przy zabezpieczaniu imprez masowych czy w czasie poszukiwań osób zaginionych.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Każda forma wychwytująca łamanie prawa jest OK. Prawo maja przestrzegać wszyscy !!!

Znajac zycie beda puszczac droga w miejscach o idiotycznych ograniczeniach ruchu, gdzie nikt normalny ich nie przestrzega. I w ten sposób zarabiac na mandatach.
Najlepiej to widac patrzac w jakich miejscach ustawiają się z fotoradarami: nie tam gdzie nadmierna predkosc jest zagrozeniem tylko tam, gdzie realnie mozna jechac szybciej.

Ale pieprzenie, nie macie na co wydawać pieniędzy? Rozumiem jeszcze żeby dron latał przez wiele godzin i był autonomiczny. Postawcie psa na skrzyrzowaniu to bardziej się przyda niż przy obsłudze drona. Lot 20 minut i pół dnia przygotowań. Ciekawe kto to lobbuje i kto na tym zarobi. Bo zysk dla społeczeństwa będzie ujemny.

To jest sprzeczne z ustawą o policji. Podobnie jak nieoznakowane Vectry czeszące kierowców na prędkość. Policja ustawowo ma strzec bezpieczeństwa i wykrywać przestępstwa a nie zarabiać na mandatach. Nieoznakowany obiekt policyjny w żadnym stopniu nie wpływa na bezpieczeństwo, gdyż sprawca wykroczenia nie wie, że jest obserwowany, wskutek czego i nie zaniechania łamania przepisów. W tym wypadku głównym celem są więc wpływy do budżetu z mandatów, więc jest to działanie bezprawne.

A poza tym należy zlikwidować emerytalne przywileje mundurowe po 15 czy 25 latach i wprowadzić je na poziomie krajów zachodnich. Również dla obecnych "emerytów" mundurowych, którzy nie skończyli 67 lat.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama