, poniedziałek 6 maja 2024
Marszałek podpisał Kontrakt Terytorialny
Województwo Śląskie pierwszym regionem, który podpisał Kontrakt Terytorialny. fot: BP Tomasz Żak



Dodaj do Facebook

Marszałek podpisał Kontrakt Terytorialny

SM
Adam Zdziebło - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Mirosław Sekuła - marszałek województwa śląskiego oraz Arkadiusz Chęciński - członek zarządu województwa podpisali w czwartek, 25 września "Kontrakt Terytorialny", dotyczący koordynacji kluczowych dla regionu inwestycji. Dokument będzie obowiązywał w latach 2014-2023.

Źródłami finansowania projektów ujętych w "Kontrakcie Terytorialnym" będą m.in. środki krajowe, budżet województwa śląskiego oraz środki przeznaczone na realizację właściwych programów operacyjnych. - To odejście od formuły kontraktu zawartego na lata 2007-2013, w znacznej mierze uzależnionego od RPO (Regionalny Program Operacyjny - przyp. red.) i symboliczne nawiązanie do pierwszego dokumentu z października 1995 roku - wyjaśnia biura prasowe województwa śląskiego.

- Pierwszy kontrakt otworzył przed nami szereg szans i możliwości. Jestem przekonany, że tym razem będzie podobnie, a projekty zawarte w nowym kontrakcie za dziesięć lat będą oceniane równie dobrze. Cieszę się, że w rozwiązywaniu problemów i wyzwań stojących przed samorządami, nasz region niezmiennie jest liderem - zauważył marszałek Mirosław Sekuła.

Kontrakt obejmuje najważniejsze przedsięwzięcia dla regionu, istotne dla jego dynamicznego rozwoju i poprawy życia jego mieszkańców. Zakres i warunki realizacji poszczególnych inwestycji zostaną dookreślone po ostatecznym uzgodnieniu z Komisją Europejską krajowych programów operacyjnych oraz innych dokumentów strategicznych.

- Najistotniejsze w tym kontrakcie jest to, że ten dokument jest żywy, to otwarta lista projektów, która będzie aktualizowana, zmieniana w razie potrzeb. Województwo Śląskie postawiło wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o negocjacje, ale to jest dzięki temu dokument konkretny, a nie życzeniowy - stwierdził Adam Zdziebło Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

W Kontrakcie zapisano najistotniejsze przedsięwzięcia, służące realizacji celów rozwojowych kraju i regionu, takie m.in. jak: poprawa jakości badań oraz wzmocnienie współpracy sektora nauki i gospodarki; modernizacja istniejących systemów transportowych oraz lepsze skomunikowanie obszarów południowej i północnej części województwa; zwiększenie mocy wytwórczych energii elektrycznej w województwie;zapobieganie negatywnym skutkom zmian klimatu; zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego; zwiększenie poziomu zatrudnienia w województwie; redukcja poziomu wykluczenia społecznego; podniesienie poziomu wykształcenia i kompetencji w regionie; podniesienie jakości i dostępności usług z zakresu ochrony zdrowia; rozwój miasta wojewódzkiego i obszarów powiązanych z nim funkcjonalnie oraz miast regionalnych i subregionalnych; kompleksowa rewitalizacja dzielnic i miast o wysokim nasileniu niekorzystnych zjawisk społecznych i gospodarczych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama