, piątek 26 kwietnia 2024
Euroregion Śląsk Cieszyński: Jaka będzie przyszła współpraca?
Konferencja podsumowująca odbyła się 19 sierpnia w Czeskim Cieszynie. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Euroregion Śląsk Cieszyński: Jaka będzie przyszła współpraca?

SM
Prezentacja studium przyszłej współpracy transgranicznej w Euroregionie Śląsk Cieszyński, była jednym z punktów konferencji podsumowującej trzy projekty, które w ramach poprzedniego rozdania unijnych funduszy wspólnie realizowały dwa stowarzyszenia - z polskiej i z czeskiej strony Olzy.

- Studium "Przyszła współpraca terytorialna w Euroregionie Śląsk Cieszyński", jest odpowiedzią na potrzeby związane ze stworzeniem dokumentu analityczno-planistycznego, który uwzględniałby systemowe podejście do realizacji aktywności transgranicznych w latach 2014-2020 przez polskie i czeskie samorządy oraz ich jednostki terytorialne - czytamy we wstępie do dokumentu zaprezentowanego podczas konferencji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Czeskim Cieszynie.

Co ważne, przy tworzeniu studium dokonano analizy (oceny i rewizji) zapisów umowy o współpracy euroregionalnej z 22 kwietnia 1998 roku, oraz zapisów dotyczących tejże współpracy znajdujących się w strategiach i planach rozwoju poszczególnych samorządów, stowarzyszeń, związków, a także transgranicznych programach i koncepcjach uwzględniających doświadczenia i dobre praktyki umowy euroregionalnej.

Przeprowadzona na potrzeby przygotowania studium analiza, pozwoliła na sformułowanie wniosków. Wynika z nich m.in., iż obszarami współpracy, którym w najbliższym czasie nadany zostanie największy priorytet będzie kultura, turystyka i sport. Z kolei wśród zaleceń autorów studium znalazły się zapisy, iż partnerzy umowy regionalnej (Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" z siedzibą w Cieszynie oraz Regionalne Stowarzyszenie Współpracy Czesko-Polskiej Śląska Cieszyńskiego z siedzibą w Czeskim Cieszynie), powinni ściśle współpracować z przedstawicielami miast i gmin i dostarczać im wyczerpujących informacji na temat możliwości finansowania wspólnych inicjatyw. Małe gminy potrzebują dodatkowo wsparcia dotyczącego prowadzenia współpracy transgranicznej np. w kwestii znalezienia partnera po drugiej stronie granicy.

Studium pozwoliło także na ocenę dotychczasowej współpracy transgranicznej, którym nie została poświęcona odpowiednia uwaga. Polska ankieta wskazała tu na kwestie dotycząc zanieczyszczenia powietrza, transportu oraz infrastruktury, a także turystyki i promocji. Mniej minusów wykazali czescy respondenci, którzy także zwrócili uwagę na problematykę zanieczyszczenia powietrza, położenia i turystyki.

Pełna wersja studium dostępna jest na stronach www.olza.pl oraz www.irsts.cz.

ue

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama