, piątek 26 kwietnia 2024
Chybie: Zainterweniują w przestrzeni publicznej
Za tą inicjatywą stoją mieszkanki, które pewnego dnia po prostu postanowiły, że czas na zmianę i zabrały się do działania. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Chybie: Zainterweniują w przestrzeni publicznej

MB
Chybie: Zainterweniują w przestrzeni publicznej

Pomysł na stworzenie projektu pojawił się podczas jednego spaceru w Chybiu, gdy mieszkanki zobaczyły sporo słupów, na których wiszą nieaktualne reklamy, fot. mat. pras.

Zniszczone ławki, dzikie wysypiska śmieci, ogrom reklam i ogłoszeń, a za mało zieleni i wydarzeń kulturalnych - dewastacja przestrzeni publicznej przeszkadza mieszkańcom, którzy coraz liczniej i częściej włączają się w oddolne inicjatywy poprawiające wizerunek ich najbliższego otoczenia. Teraz do szeregu interwencji w przestrzeni publicznej szykują się mieszkańcy Chybia.

Wszystko za sprawą właśnie wdrażanego w gminie Chybie projektu "Zadbaj o słup, czyli badania i interwencje w przestrzeni publicznej". Za tą inicjatywą stoją mieszkanki, które pewnego dnia po prostu postanowiły, że czas na zmianę i zabrały się do działania.

Za projekt odpowiada Nieformalna Grupa DrimTim, w skład której wchodzą Anna Zachurzok, Renata Kocur i Agnieszka Witoszek. - Znamy się z różnych przedsięwzięć, od lat działamy w obszarze kultury - mówi nam Anna Zachurzok. - Głównym naszym celem jest uświadomienie uczestnikom projektu, że warto coś robić w przestrzeni publicznej i warto jej świadomie używać - zaznacza.

Animatorki zyskały na ten cel zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. Pieniądze to nie wszystko, pomysłodawczynie mają wiele pomysłów, chęci i energii do poprowadzenia oddolnych inicjatyw w Chybiu. Realizacja projektu rozpoczęła się w połowie lipca i potrwa do połowy grudnia br.

Grupa DrimTim przede wszystkim zebrała się po to, żeby działać i zmienić fragment lokalnej rzeczywistości. Choć w nazwie projektu pojawia się hasło wzywające do dbania o słupy informacyjne, celem projektu nie będzie sprzątanie gminy, a zapobieganie śmieceniu czy dewastowaniu na przyszłość poprzez zmienianie podejścia mieszkańców do przestrzeni, w której żyją. - Pobudzenie świadomości mieszkańców w sprawie wagi estetyki przestrzeni publicznej ma w przyszłości doprowadzić do tego, że nie będzie tak dewastowana, jak ma to miejsce teraz - tłumaczy w rozmowie z nami Anna Zachurzok. Animatorki przyznają jednak, że obecnie nielegalnie naklejane plakaty w różnych miejscach szpecą przestrzeń publiczną Chybia. Podkreślają też, że pomysł na stworzenie projektu pojawił się podczas jednego spaceru w Chybiu, gdy zobaczyły sporo słupów, na których wiszą nieaktualne reklamy.

- Dzikie ogłoszenia to nie jedyny problem w przestrzeni publicznej naszej gminy. W samym chybskim parku na 23 drzewa przypada 25 banerów reklamowych - wskazują założycielki Nieformalnej Grupy DrimTim. Dostrzegły też deficyt przejawów postaw obywatelskich w najprostszych wymiarach. - Użytkownicy miejsc publicznych beztrosko śmiecą, nie czują się odpowiedzialni i nie traktują tych miejsc jako należących do nich. Grupa DrimTim zamierza wpływać na postawy mieszkańców wobec ich wspólnego dobra - tłumaczą.

Projekt ma głównie charakter edukacyjny i nastawiony na współpracę z młodzieżą gimnazjalną z terenu Chybia. To przede wszystkim młodzi ludzie zasilą skład 20-osobowej grupy, która weźmie udział w organizowanych wydarzeniach w ramach projektu. - Najszerzej będziemy współpracować z grupą uczniów z gimnazjum w Mnichu, wysyłamy też oferty do innych szkół - mówi nam Anna Zachurzok. - Gimnazjum w Mnichu zdecydowało, że zagadnienia związane z przestrzenią publiczną staną się tematami uczniowskich projektów edukacyjnych, a jedna z grup wraz z opiekunką będzie ściśle współpracować przy realizacji projektu - dodaje.

Projekt "Zadbaj o słup czyli badania i interwencje w przestrzeni publicznej" zakłada przyjrzenie się przestrzeni publicznej Chybia i zbadanie obszaru pod kątem użyteczności dla mieszkańców. Przewiduje również ingerencje estetyczne i artystyczne w przestrzeń publiczną. - Sięgniemy po zasoby lokalne, specjalistów, którzy wygłoszą wykłady lub poprowadzą spotkania, będą to osoby, które dotąd nie współpracowały z GOK-iem. Część działań będzie skierowana do ogółu, a rezultaty wpłyną na budowanie dobra wspólnego - zapowiadają organizatorki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama