, sobota 4 maja 2024
Zjechali studenci z całego świata
Wczoraj studenci zwiedzali Cieszyn. fot. Jakub Dobroszek 



Dodaj do Facebook

Zjechali studenci z całego świata

JAKUB DOBROSZEK
To niezwykła szkoła. Należy do niej 200 studentów w różnym wieku, z ponad 30 krajów: Japonii, Australii, Kanady, krajów europejskich i republik poradzieckich. W piątek na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie wystartowała 19. Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej.
21-letnia Federica De Luca z Włoch zdecydowała się na uczestnictwo w szkole, gdyż ma wielu polskich przyjaciół, którzy do Italii pojechali w poszukiwaniu pracy: — To ciekawe doświadczenie zobaczyć kraj, który do tej pory znało się jedynie z opowieści. Na razie nie znam zbyt wiele słów po polsku, ale liczę, że po powrocie do swojej ojczyzny, zaskoczę znajomych zdobytymi umiejętnościami!

Z kolei dla Vuoli Ester, mieszkającej w Helsinkach, to nie pierwsza wizyta w Polsce. Dwa lata temu brała udział w wymianie uczniowskiej z jedną z katowickich placówek. — Byłam wtedy w Krakowie. Bardzo zapadło mi w pamięci to piękne miasto. Cieszyn jest podobny, tylko trochę mniejszy — uśmiechała się 24-letnia Finka. — Gdybym lepiej znała wasz język, przeniosłabym się tutaj na stałe — dodała.

Plan zdobycia pracy w Polsce ma Safaror Rarsham z Tadżykistanu. Sądzi, że po otwarciu się wschodniego rynku, kiedy to co raz więcej Polaków wyjeżdża za pracą do Rosji, ludzi takich jak on będzie w naszym kraju brakować.— Mam znajomych w Moskwie. Mówią, że przyjeżdża tam coraz więcej Polaków i znajdują pracę. Sam znam rosyjski, polski też całkiem dobrze, więc mam nadzieję, że ze znalezieniem pracy u was nie będzie trudno. Bo w Tadżykistanie standard życia nie jest wysoki — powiedział młodzieniec. Marzy mu się praca w ambasadzie.

Po uroczystej inauguracji studenci obejrzeli Cieszyn. Zwiedzanie miasta odbyło się w kilku grupach, w zależności od języka, w jakim studenci chcieli usłyszeć opowieści o Cieszynie. Wu Yu z Chin wybrał polski. — Nie po to uczestniczę w tej szkole, by słuchać wykładów po angielsku. Wasz język rozumiem całkiem nieźle, ale wciąż mam problemy z wysłowieniem się — stwierdził.

Zajęcia w letniej szkole potrwają do 27 sierpnia. — W związku z 20. rocznicą zniesienia komunizmu w Polsce tegoroczna letnia szkoła koncentrować się będzie na tematach związanych z PRL — powiedziała Aleksandra Kręcichwost rzeczniczka Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, organizatora zajęć w Cieszynie.

Studenci letniej szkoły spotykają się też z Magdaleną Piekorz, reżyserem filmowym i teatralnym. W chwilach wolnych zwiedzą Beskidy, Kraków i Oświęcim. A 15 sierpnia sprawdzą swoją znajomość polszczyzny podczas sprawdzianu z polskiego. Zwycięzca otrzyma tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

lelkom tu cieszyn
p.s fajnie ze przyjechali

Zdjęcie rewelacja :-( - mogli się państwo bardziej postarać.

czy będzie jakieś spotkanie otwarte, gdzie uczestnicy zaprezentują swoje kraje? kiedyś brałam w tym udział i na prawdę było warto :)

taaaa jedwabiscie a po NICH w DSNie zostanie syf i malaria....

może Obiektywny by spojrzał na zachowania Polaków a potem krytykował resztę świata? byłam kiedyś na auli na UŚiu i ani malarii, ani syfu nie było ;)

te konspiracyjne działania cieszyńskiego UŚ, to istna tragifarsa - przecież ci młodzi ze świata, chętnie zaprezentowaliby programy narodowe na cieszyńskim rynku (kiedyś tak bywało), więc może introwertycy powtórzą ten prosty jak drut, ekstrawertyczny pomysł?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama