, wtorek 30 kwietnia 2024
Zdążyć przed rakiem
Piotr Zdunek mówi, że rak piersi przewodzi w statystykach na Podbeskidziu. fot. Stela 



Dodaj do Facebook

Zdążyć przed rakiem

STELA
Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zachęca mieszkanki Śląska Cieszyńskiego do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. Placówka dostała 4 mln zł na walkę z rakiem piersi, który jest pierwszym zabójcą wśród nowotworów u kobiet na Podbeskidziu.
Beskidzkie Centrum Onkologii nie od dziś realizuje program profilaktyki raka piersi. Obejmuje panie w wieku od 50 do 69 roku życia. Dzięki milionom z Funduszu Norweskiego placówka zakupiła nowoczesny cyfrowy mammograf, może wykonywać dodatkowo aż sześć tysięcy mammografii rocznie. To szansa także dla mieszkanek powiatu cieszyńskiego. Co ważniejsze, program obejmuje dużo młodsze panie, które skończyły dopiero 40 lat.

– Naszym zamiarem jest objęcie badaniami jak najszerszej populacji Podbeskidzia. Wiele kobiet zrozumiało, że profilaktyka jest bardzo ważna, dlatego mamy kolejki i na badanie trzeba poczekać nawet do dwóch miesięcy. Prosimy pacjentki, żeby się jednak nie zrażały. W przypadku badania profilaktycznego taki okres nie jest niebezpieczny – powiedział Piotr Zdunek, dyrektor BCO.

Kupno mammografu cyfrowego to przełom w medycynie. Beskidzkie Centrum Onkologii może wysyłać zdjęcia do innych ośrodków, a także bezpośrednio do pacjentek. Tradycyjnie zdjęcia niektóre pacjentki gubiły.

Fundusz Norweski finansuje badania kobiet z czterech powiatów: bielskiego grodzkiego, bielskiego ziemskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

– Szczególnie zależy nam na dotarciu do pań, które rzadko chodzą do lekarza albo w ogóle tego nie robią. Zajmują się pracą zawodową, gospodarstwem, domem, więc nie mają czasu pomyśleć o sobie. Najwyższa pora to zmienić. Tu nie chodzi tylko o uratowanie życia, ale o zachowanie piersi – przyznała Joanna Szczudło-Chraścina, specjalistka radiolog z BCO.

Rokrocznie na nowotwór piersi zapada 11 tysięcy Polek. Dla połowy z nich choroba kończy się śmiercią. Także w byłym województwie bielskim rak piersi jest pierwszym zabójcą. – „Goni” go rak płuc, ale w tym przypadku nie mamy jeszcze opracowanego programu profilaktycznego – dodał dyrektor szpitala w Bielsku-Białej.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tak!!!profilaktyka i inne pierdoły a jak już się dowiecie że jesteście choży to najlepiej wyjechać z tego kraju bo na leczenie brak kasy a w szpitalu w w Bielsku pod SZyndzielnią na onkologii trakują chorego jak najgorsze zło Wiem bo miałem w rodzinie chorą na nowotwór Śp.i traktowanie oraz leczenie wołało o pomstę do nieba!!!

Co w tym dziwnego? Jak lekarz widzi, że ktoś jest choży to widać nie trzeba go leczyć. Ewentualnie. Bo HOŻY oznacza urodziwy, pełen witalnych sił, krzepki, dorodny a chory to 1. cierpiący na jakąś chorobę;
2. nienormalny, szalony; 3. źle funkcjonujący. I weź normalnie się tu dogadaj z człowiekiem.

No to w końcu, szanowny autorze, jak to jest? Program obejmuje kobiety po 50 -tym czy po 40-tym roku życia? Bo to jest różnica, do diabła.
I gdzie należy się zgłosić na te badania? Adres, telefon, konkretne namiary, dni i godziny przyjęć. A red. jakieś pitu-pitu wypisuje i nic z tego nie wynika, niestety!

Artykuł miałby trochę więcej sensu gdyby podawał
przynajmniej telefon albo adres mailowy,albo adres, gdyby napisano, czy trzeba mieć skierowanie
od lekarza czy samemu można się zgłosić, a tak
to tylko informacja, że coś tam jest , to jest w/g
mnie takie niedorobione dziennikarstwo.

przepraszam zanim przeczytałem komentarze
za szybko napisałe swój tekst, i tak niechcący wyszedł plagiat.

w porównaniu z tym co wyprawia ten skurwiel Pasz w Elżbietankach

dlaczego tylko kobiety w tym wieku? inne to co? a co do traktowania pacjentów i pacjentek to wszyscy wiemy jak jest. sprywatyzowac szpitale to doktorkom skończą się praktyki leczenia za kasę i do kieszeni.

macie internet i nie umiecie znaść telefonu i adresu Centrum Onkol. w Bielsku???????

Ależ umiemy, problem w tym, że należy go podać na tacy kobietom, które powinny zgłosić się na badania, dla ich własnego dobra. A prasa (także internetowa) ma również pełnić rolę informacyjną, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama