, piątek 10 lipca 2020
Za granie grozi mu więzienieDodaj do Facebook

Za granie grozi mu więzienie

Ewa Furtak/Gazeta.pl
Prezenterowi prowadzącemu imprezy w jednym z wiślańskich lokali grozi więzienie. Za co? Nie płacił ZAiKS-owi.
Akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi H. Prokuratura Rejonowa w Cieszynie wysłała już do bielskiego Sądu Rejonowego. Prokurator zarzuca mu, że w ciągu trzech miesięcy na przełomie 2006 i 2007 roku pracując jako prezenter w lokalu M.C.I. w Wiśle „rozpowszechniał przy użyciu sprzętu nagłaśniającego, bez stosownych uprawnień fonogramy". Didżej naraził w ten sposób ZAiKS na stratę niespełna 753 zł.

To jednak nie wszystko, co ma na sumieniu. W tym czasie „nielegalnie zwielokrotnił w celu rozpowszechniania utwory muzyczne zapisane w formacie MP3 na pięciu płytach CD". Tym czynem także naraził ZAiKS na stratę, tym razem w wysokości niecałych 361 zł. Prokuratura tłumaczy: mężczyzna naruszył ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Grozi mu za to... do pięciu lat więzienia.

To nie pierwszy taki przypadek w Polsce. Inspektorzy ZAiKS-u wraz z policją odwiedzają restauracje, kawiarnie, puby, sklepy. Jeśli gdzieś gra muzyka, a właściciel nie ma licencji ZAiKS-u, zgłaszają prokuratorowi popełnienie przestępstwa. Nawet jeśli to muzyka z radia albo telewizora.

Mało komu się to podoba. W internecie powstała strona www.zaiks-stop.v.pl, na której zbierane są podpisy pod protestem przeciwko „pazerności ZAiKS-u i innych podobnych stowarzyszeń”. Na tamtejszym forum swoje problemy z organizacjami zajmującymi się ochroną praw autorskich opisują także didżeje.

Marcin Jacobson z Bielska-Białej, didżej dyskotekowy w latach 70., a potem menadżer wielu znanych wykonawców, takich jak m.in. Krzak, Dżem, TSA i Martyna Jakubowicz mówi, że ochrona praw autorskich potrzebna jest bezwzględnie, z tym nawet nie ma co dyskutować. — Jednak sposób, w jaki jest to egzekwowane, woła o pomstę do nieba. Ściga się właścicieli sklepów za to, że mają włączone radio, a właściciele wielkich dyskotek odprowadzają ryczałt, który nijak ma się do ich obrotów. Trzeba to wszystko wreszcie uporządkować — uważa Jacobson.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

j.w.

ZAiKS

a co to jest Zaiks ? nie kojarzę takiego wykonawcy.

Tylko zierają haracz i nic ich nie obchodzi... To dziecko rządów SLD w latach 1994 !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama