, niedziela 28 kwietnia 2024
Własne miejsce w centrum wsi
W niedzielę budynek oficjalnie oddano mieszkańcom do użytku. fot. Marcin Mońka 



Dodaj do Facebook

Własne miejsce w centrum wsi

MM
Własne miejsce w centrum wsi

Jeszcze w tym roku w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej odbędzie się kilka dużych imprez. fot. Marcin Mońka


Własne miejsce w centrum wsi

Na otwarcie przybyły tłumy. Zabrakło miejsc siedzących. fot. Marcin Mońka

— To nie sztuka wydawać pieniądze. Sztuką jest wydawać je mądrze — podsumował eurodeputowany Jan Olbrycht na otwarciu Gminnego Centrum Integracji Wsi w Pruchnej.
Ani mieszkańcy, ani władze wsi nie mieli wątpliwości jak mądrze wydać pieniądze. Służący lokalnej społeczności budynek z salą widowiskową wymagał gruntownego remontu. Ostatni raz był przebudowywany w latach 60. Niestety inwestycja ta przekraczała możliwości gminnego budżetu. Gdy jednak udało się uzyskać finansowe wsparcie, pozostało zakasać rękawy i zabrać się do roboty. Prace ruszyły jesienią zeszłego roku.

W niedzielę budynek oficjalnie oddano mieszkańcom do użytku. Na otwarcie przybyły tłumy. Zabrakło miejsc siedzących. — Jesteście dowodem na to, że ta inwestycja była bardzo oczekiwana. Jest mi przykro, że część z was musi stać. Nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji, bo tego typu oficjalne uroczystości na ogół nie są popularne. Mam nadzieję, że zawsze będzie was tutaj tak dużo, a to centrum będzie tętniło życiem. W końcu to wasze własne miejsce w centrum wsi — zauważyła Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. 

Ceremonii otwarcia dopełniło symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie zmodernizowanego obiektu, który powiększył się o 80 metrów kwadratowych.

Budynek ocieplono, zmieniono konstrukcję i pokrycie dachu, wymieniono okna, drzwi, posadzki. Zmodernizowano wszelkie instalacje. Powstało także nowe ogrodzenie, chodniki i miejsca parkingowe dla samochodów. Z kolei sala widowiskowa wzbogaciła się o zaplecze socjalne dla artystów, kuchnię z nowym wyposażeniem oraz sanitariaty. Są też profesjonalne nagłośnienie, oświetlenie oraz kurtyna, dzięki czemu będzie można organizować nawet duże imprezy.

Na remoncie zyskały także znajdujące się w budynku: OSP, świetlica środowiskowa i biblioteka, które będą działały w znacznie lepszych warunkach. Zaś do funkcjonującej tu Izby Pamięci Emilii Michalskiej, trafiły już pamiątki po najsłynniejszej twórczyni ludowej z Pruchnej. Podczas uroczystości otwarcia centrum symbolicznie przekazano jej portret. W części artystycznej wystąpił zespół regionalny Strumień, zaś nieco później rozpoczęła się zabawa z integracyjna dla wszystkich mieszkańców.

Samorząd Strumienia przeznaczył na modernizację centrum blisko 2 mln 400 tyss. zł. Ponad 850 tys. zł udało się uzyskać z unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy.

Jeszcze w tym roku w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej odbędzie się kilka dużych imprez m.in. konferencja młodzieży organizowana przez młodych mieszkańców gminy Strumień, przegląd form teatralnych, czy spotkanie dla mieszkańców zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Pruchna.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

powiedz Pan to naszemu Burmistrzowi z Cieszyna.

W niewielkiej wsi zrobili coś co służy całej lokalnej społeczności. W powiatowym mieście zwanym Małym Wiedniem wykombinowali coś (zamek znany z przedsiębiorczości ujemnej) co służy zapewnieniu utrzymania nielicznym.

ale kierysi łokropnie wk.....ny ( wkurzony ) na cieszyn i tyn zómek.

uważam, że ludzie w Cieszynie po prostu patrzą jak są m.in. ich pieniążki wydawane, a także pozostałych podatników z Unii.
I to na tyle.

w Pruchnej jest tak,w Cieszynie inaczej- każdy sobie rzepkę skrobie,gdy ludzie wiedzą, że robią wspólnie coś dla siebie, gromadzą się tłumy...

SIĘ ZUPEŁNIE ZGADZAM:-)

W Jelczu-Laskowicach w samochodach wysłanych przez Niemiecki Czerwony Krzyż znaleziono ....śmieci.

Pan Olbrycht doprowadził większość zakładów w Cieszynie do ruiny a teraz się mądrzy!!

skąd wiesz o tym, że J.Olbrycht zrobił to, co napisałeś,masz jakieś dowody?

Nam "cieszynianka" spółdzielnia wydaje pieniądze jak chce, kiedy chce i na co chce. Nie liczy się Prezes z nikim i z niczym. Wojna rozpoczęta. jak nie tera to za rok zrobimy z tym kramem porządek.

rok wystarczy do doprowadzenia spółdzielni do upadłości

znawca

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama