, czwartek 22 kwietnia 2021
Wisła: Krepliki jak od babci
Podczas konkursu zjedzono wiele pączków, nawet widelcem. Na zdjęciu w środku Natalia Węglarzy, która zrobiła najlepsze krepliki wśród uczniów. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Wisła: Krepliki jak od babci

TWO
Wisła: Krepliki jak od babci

Jury wypróbowało 19 pączków. fot. Wojciech Trzcionka


Wisła: Krepliki jak od babci

Takie pączki to masa kalorii... fot. Wojciech Trzcionka


Wisła: Krepliki jak od babci

Nagrodę dla pensjonatu Groń z Istebnej odbiera Aneta Legierska. fot. Wojciech Trzcionka


Wisła: Krepliki jak od babci

Podczas konkursu można było zobaczyć, jak się wyrabia pączki. Pokaz przygotowali uczniowie szkoły. fot. Wojciech Trzcionka

Już tylko w nielicznych domach na Śląsku Cieszyńskim wyrabia się w Tłusty Czwartek pączki według tradycyjnej receptury - z powidłami, smażone na smalcu i z dodatkiem spirytusu.
Jak wspaniale takie pączki smakują, można się było przekonać podczas trzeciego konkursu na najlepsze beskidzkie krepliki zorganizowanego dzisiaj przed południem w Wiśle. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Stoły aż uginały się pod ciężarem smakowitych pączków. Upiekli je restauratorzy, cukiernicy i uczniowie szkół. Jedynym warunkiem uczestnictwa w konkursie było, aby krepliki zostały zrobione według beskidzkiej receptury. — Czyli z powidłami, smażone na smalcu i z dodatkiem spirytusu — mówi Paweł Brągiel, prezes Stowarzyszenia Imko Wisełka, które wraz z Urzędem Miejskim zorganizowało konkurs.

Takie pączki to masa kalorii i mnóstwo pracy. — Ale nie jest to bardziej skomplikowane niż dziennikarstwo — śmieje się Małgorzata Wisełka, absolwentka „Patelnioka" i znawczyni regionalnej kuchni. — Niestety, pączki według tradycyjnej receptury wyrabia się dzisiaj już w niewielu domach. Nawet cukiernie, które startują w konkursie, na co dzień stosują inne przepisy. Gdyby miały robić pączki według przepisu naszych babci, wykorzystując tylko naturalne składniki, musiałyby one być dużo droższe — dodaje Małgorzata Wisełka.

Jury (w składzie Helena Hławiczka, Andrzej Molin, Janina Białas, Maria Zdrach i Joanna Warmuzińska) nie miało łatwego zadania - musiało obejrzeć i spróbować 19 pączków. Degustowano jednak tylko małe kawałki. — Rano zjadłem pączka i to nie był dobry pomysł. Lubię pączki, ale w niewielkich ilościach — mówił burmistrz Molin.

Konkurs dla uczniów wygrała Natalia Węglarzy z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Technicznych w Cieszynie. Z cukierni i restauracji najlepsze pączki przygotował pensjonat Groń z Istebnej. Na zwycięzców czekały cenne nagrody w postaci sprzętu AGD.

Podczas konkursu można było nie tylko próbować znakomitych pączków, ale również zobaczyć, jak się je wyrabia. Pokaz przygotowali uczniowie szkoły. — Najgorsze jest ugniatanie ciasta. Trwa godzinę. Ręce odpadają — przekonywali przyszli cukiernicy.

Przepis na tradycyjne wiślańskie krepliki
1 kg mąki, 10 dkg drożdży, 15 dkg cukru, 0,5 l mleka, 7 żółtek, 1 całe jajo, płaska łyżka soli, 10 dkg masła, cukier waniliowy, kieliszek spirytusu, 15 dkg smalcu do smażenia, 40 dkg powideł śliwkowych, cukier puder do posypania. Ciasto należy ugniatać przez godzinę.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do szanownego Pana Redaktora !
W związku z podanym przepisem mam pytanie: Jeżeli już przez godzinę będę ugniatać to ciasto, to co dalej????? Pączki będą gotowe??????

15 dkg smalcu? tzn. że smażyć po jednej sztuce w maleńkim rondelku? Pan wie ile to jest 15 dkg smalcu? No chyba, że smaży się je z 6 stron i wychodzi kostka........pozdrawiam

Same madrale kulinarne ;-) Poprosze w takim razie o dobry przepis na paczki.

No właśnie, przepis jakby niekompletny. Inna sprawa to taka, że może by tak w codziennej zrobić taki dział z przepisami kulinarnymi, oczywiście tylko na tradycyjne potrawy Śląska Cieszyńskiego

Proszę Państwa, która kucharka ujawni w 100% swój wspaniały przepis?...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama