, sobota 4 maja 2024
Wisła (jakoś) uhonoruje Grażyńskiego
W Wiśle wojewoda nie ma ulicy, tylko tablicę pamiątkową w Domu Zdrojowym. fot. Krzysztof Kaczorowski 



Dodaj do Facebook

Wisła (jakoś) uhonoruje Grażyńskiego

KRZYSZTOF KACZOROWSKI, TWO
Wisła (jakoś) uhonoruje Grażyńskiego

Michał Grażyński (1890-1965). fot. ARC

Wiślańscy radni postanowili jednak uhonorować Michała Grażyńskiego, wojewodę śląskiego w okresie międzywojennym, który z góralskiej wioski uczynił kurort. Tylko jeszcze nie wiedzą, jak to zrobią, bo jedyne wolne rondo już nazwali...
Decyzja, która zapadła na czwartkowej sesji, była odpowiedzią radnych na wniosek mieszkańca Wisły Pawła Brągiela, członka Zarządu Powiatu. Trzy miesiące wcześniej radni oddalili podobny wniosek Brągiela, chodziło wtedy o nadanie jedynemu rondu w Wiśle imienia sanacyjnego wojewody. Radni tłumaczyli się wtedy praktycznością swojej decyzji (pisaliśmy o tym w tekście „Oaza wygrała z Grażyńskim").

Tym razem radny powiatowy złożył wniosek nie podając formy, w jakiej miałby być uhonorowany wojewoda, zostawiając to, jak sam powiedział, decyzji wiślańskiej rady. Argumentował jedynie, że Wisła, dla której ten międzywojenny polityk tak się zasłużył (jest jej honorowym obywatelem), jest winna mu pamięć i cześć. Przypomniał jednocześnie, że jest to zdanie nie tylko jego, ale znacznej grupy mieszkańców Wisły. „Niezręczną sytuacją jest, że Ustroń, Bielsko-Biała, Gliwice posiadają ulice Grażyńskiego, a Wisła, która poniekąd zawdzięcza mu swój rozwój w okresie międzywojennym, takowej nie posiada" - argumentował Brągiel.

Małgorzata Kiereś, szefowa Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, wcześniej tłumaczyła, że choć Grażyński to wielka postać dla Wisły, nie został on jeszcze odpowiednio uhonorowany w tym mieście za swoje zasługi. A, jej zdaniem, tabliczka na ścianie obok biblioteki to trochę za mało.

Na czwartkowej sesji radni długo o tym pomyśle dyskutowali. Przypomnieli, że w Domu Zdrojowym, przy wejściu do kina „Marzenie” znajduje się od ponad 10 lat, ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Wisły, mosiężna tablica pamiątkowa oraz płaskorzeźba Michała Grażyńskiego. — W 10. rocznicę pełnienia przez wojewodę urzędu złożono mu hołd w postaci listu, który dostarczyła delegacja wiślan. W mieście zorganizowano pochód oraz nabożeństwa w katolickim i ewangelickim kościele, a po zmierzchu wieczornicę ku czci wojewody — relacjonowała radna Danuta Szczypka.

Radni oraz burmistrz Andrzej Molin uznali, że profanacją byłoby dziś nazwanie imieniem wojewody jakiejś podrzędnej ulicy. Dlatego w odpowiedzi na wniosek Pawła Brągiela znalazł się fragment mówiący o „podjęciu starań w celu nadania imienia Michała Grażyńskiego jakiejś znaczącej dla rozwoju Wisły inwestycji, bądź przemianowanie na jego cześć Domu Zdrojowego, który jest najbardziej charakterystyczną wiślańską budowlą okresu międzywojennego".

— Cieszę się, że radni dostrzegli ten oddolny wniosek mieszkańców Wisły i uhonorują wojewodę — skomentował Brągiel.

Zostawił Wisłę murowaną
Michał Grażyński (1890-1965) był wojewodą śląskim w latach 1926-1939. Wisła zawdzięcza mu przekształcenie góralskiej wioski w kurort. Za jego kadencji wybudowano drogi do m.in. Istebnej, kolej z Ustronia do Głębiec z dwoma potężnymi wiaduktami w Dziechcince i Łabajowie, opracowano i zrealizowano plan regulacyjny rzeki Wisły, prowadzono elektryfikację, wytyczono rynek, wzniesiono szereg gmachów modernistycznych i funkcjonalistycznych: Dom Zdrojowy z salą widowiskową i restauracją, budynek poczty, basen z budynkiem kawiarni oraz Dom Zborowy. Zagospodarowano też zespół parkowy.
Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale wpadka

w Cieszynie nie ma ulicy Grażyńskiego

w skoczowie tez takiej ulicy nie ma... ;)

Za to nadal w Wiśłe jest ulica 22 Lipca, wstyd

Pan Redaktor zapomnial wspomnieć o "nieznaczącym Fakcie", że Michał Grażyński otrzymał honorowe obywatelstwo Wisły. Poza tym o ile wiem to ulica 22 Lipca została przemianowana na 11 Listopada już kilka lat temu. A może w tym zamieszaniu wokół M. Grażyńskiego chodzi o cos zupełnie innego??? W Wisle mówią, że........... ale o tym najlepiej wie sprawca zamieszania.

Niezbyt dokładnie przyczytała Pani tekst. O honorowym obywatelstwie jest w artykule. A o 22 Lipca jest w komentarzach, nie w tekście autora.

ale Pani Danuta chyba się myli bo nikt nigdy nie mówił o tym że Grażyński jest uhonorowany. Z reszta jakie to uznanie jak nikt praktycznie o nim nie wie !

Prawda jest taka, że Pawła wiele osób poznało z dobrej strony. Robi wiele dla WISŁY. Tylko co poniektórych boli to, że jest młodym człowiekiem i to nie wiślaninem. Znam wiele osób, które go cenią i szanują, że mu się "chce". Jest też grono pewnych osób uznając go za przeciwnika. Szkoda bo takich ludzi jak on brak. Jemu życzę żeby zmienił Wisłę a jego krytykantom życzę emerytury.

Co za dziwny język pani Szczypka. Rodem z PIS-u mówi się...na mieści można usłyszeć...Ja już ten styl gdzieś słyszałem. Rozumiem, że chodzi Pani o zdyskredytowanie Brągla ? Teraz to mi się jakoś zaczyna układać. Ostatnie częste wizyty polityków pewnej opcji w Wiśle. Jestem ciekaw tylko czy mieszkańcom się to podoba ?

Czepiają się ludzie różnych autorytetów. Sanacja takim bynajmniej nie była. Wielu ludzi z tego okresu też nie zasługuje na "poklask". Kłamców, pijaków, prymitywów było wtedy we władzy równie wiele co w PRL-u, równie wiela co tero. Zastaniawiajmy sie o co Nam chodzi a nie bajanie o ludziach których nie znacie. To tak jak by powiedzieć, że Premier Kaczyński osobiście doprowadził do wybudowania autostrad w R.P..

Grażyński miał do dyspozycji budżet województwa, jego zbngażowanie w sprawy Wisły było ogromne, był świetnym gazdą

to, jak w wekend wygląda Wisła nie potrzeba nikomu tłumaczyć... Można jechać 1 km ponad godzinę
(60 min.!), tyle, że w kolejce takiej nie ma pana burmistrza ani naszych wiślańskich radnych...
Chciałbym przy okazji zapytać, jakie działania i kogo magą byc skuteczne, aby na tapecie znalazła się nowa wiślańska obwodnica, czy jak wola starki i dziadki, AUTOBAN...?
Oj przydałby się Wiśle nowy Grażyński... !

Wisła powinna uhonorować G.

lada chwila forum Wisły ruszy !!! Panie Burmistrzu czy te forum też Pan zamknie ? Oficjalne forum miasta zostało zlikwidowane półtorej roku temu. Jak zaczeła się krytyka pierszwych decyzji, a w sumie braku zmian.

a oryginalna drogę (bruk) wybudowaną przez wojewodę można podziwiać codziennie od świtu do zmierzchu na trasie Głębce -Kubalonka.

Molin musi odejść !!!

dlaczego pan Molin zlikwidował FORUM OBYWATELSKIE?
To klasyczny błąd tzw.Elit, które uzurpują sobie etat nieomylności, jak biskupi Rzymu, chociaż nie wiem, czy pan Andrzej to katolik czy wanielik?

co burmistrz Wisły ma do ukrycia?

Grażyński to faszysta, sarmacki kmiot. Chętnie bym jego imieniem nazwał były polski obóz koncetracyjny w Łambinowie

a ty jesteś szmalcownikiem i volksdeutsch'em. Wstydu nie masz gamoniu...
(Martyna z Wisły)

panu Grażyńskiemu mógłbyś pucować buty pacanie!

Nie szkoda wam nerwów na takie maniackie podrygi. Co do butów to chętnie bym rzucił nimi w Grażyńskiego niczym w Buscha. Ten Wasz bohaterek z szabelką na koniku w 1939 przed naszymi wyzwalającymi Śląsk wiał z pełnymi portkami. Zapluty każełek, szelma nie bohater. Dumny Volksdeutsch.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama